Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taśmy rozprężne - przedostaje się woda do środka


Recommended Posts

Po ostatnich deszczach na ościeżnicy od środka pokazała się wilgoć - okna zlicowane z krawędzią zewnętrzną, montaż na taśmy rozprężne. Za miesiąc będzie robiona elewacja. Chciałbym się upewnić, czy

1) Taśmy rozprężne nie są "przylepione" do muru - rozumiem że taka ich specyfika

2) Taśmy rozprężne nie są wodoszczelne - to bardziej paro i wiatroizolacja

Będę niedługo wyklejał progi fartuchem i pytanie czy fartuch dokleić klejem hybrydowym do tych taśm? Czy same taśmy pociągnąć też w narożniku tym klejem albo pianką PU? Ościeżnice były tynkowane nie ma żadnych szpar. Obstawiam, że może wodę też ciągną te tynkowania kapilarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dobre taśmy są do parametru 600Pa, także same z siebie nie powinny przesiąkać. O ile są zachowane prawidłowe luzy (czyli nie za bardzo rozprężone).

Nie można też wykluczyć, że woda cieknie po ścianie, wpływa w rowki okna i tak się dostaje na dół, a tam już wypływa (tam też powinny być folie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A czy same taśmy jakoś się zabezpiecza oklejając je z zewnątrz i od środka jakimiś taśmami? Tzn. "zamknąć" i zabezpieczyć przed UV taśmę rozprężną jakąś taśmą przylepioną na ościeże i mur?

 

Taśma rozprężna jest nazywana 3w1. Zastępuje wszystkie trzy warstwy. Z założenia się ich nie okleja, nie zabezpiecza, bo są odporne na UV.

Z założenia. Bo nie dam głowy za każdy materiał, który pojawia się na rynku.

Typowe taśmy rozprężne do montażu 3i miały wspomnianą przeze mnie wyżej odporność 600 PA i na UV, ale ten sam producent wypuszczał też wersję 300Pa, przeznaczoną do użyć wewnętrznych (np. do łączenia okien). Nie muszę mówić, że są odpowiednio tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam raczej na to, ze problem nie leży w parametrach taśmy lecz w jej doborze i przygotowaniu wnęk.

Taśma "trzyma parametry" w ściśle określonym zakresie rozprężności. A tymczasem powszechne jest stosowanie jej wg zasady "byleby wypełniła dziurę" a także duży rozrzut luzu dylatacyjnego w otworze. Jeżeli taśma jest przeznaczona do szczeliny 10-20mm to przy 25mm doskonale wypełni przestrzeń ale straci deklarowane parametry.

Osobiście taśmy uważam za sensowne rozwiązanie wyłącznie przy domach szkieletowych (dobrze wykonanych) i montażach typu Movo.

Problematyczne miejsce to także łączenie taśm. Zarówno w narożnikach jak i "po długości".

 

A może autor wątku wklei kilka zdjęć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...