Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wymiana gliny oraz posadowienie wyżej ław


sznajder91

Recommended Posts

Cześć,

w lipcu chciałbym ruszyć z budową domu. Niestety pomiędy 0,5m a 1,2m poniżej poziomu gruntu mam glinę o współczynniku Il = 0,33. W projekcie zalecają żeby nie było więcej niż 0,25. Badanie gruntu robił jeden geolog i napisał w opinii że glina ta jest plastyczna, ale może stanowić grunt pod bezpośrednie posadowienie budynku. Skonsultowałem się z jeszcze jednym geologiem i on powiedział, że najdroższe ale też najlepsze rozwiązanie to wybranie całej gliny z wykopu i zasypanie tego piaskiem lub pospółką i utwardzenie.

Firma budowlana z której usług chcę skorzystać proponuje by w ogóle gliny nie wybierać tylko ławy wylać bezpośrednio w glinie. Po przeczytaniu mnóstwa dyskusji w internecie wolałbym nie budować się na glinie.

Pod warstwą gliny jest pospółka.

Moje pytania do Was brzmią:

1. Czy wymiana gliny na piasek lub pospółkę i ich utwardzenie jest poprawnym rozwiązaniem? Będzie można spać spokojnie jak się na czymś takim posadowi ławy fundamentowe?

2. Głębokość przemarzania gruntu to 0,8 m, ze względu na wysoki poziom wody na wiosnę myślałem by ławy posadowić 20 cm wyżej i obsypać dom humusem tak aby zachować te 80 cm. Czy to rozwiązanie również jest poprawne czy wiąże się to z nieprzyjemnymi konsekwencjami? Wiem, że będę miał wyżej grunt niż sąsiad, wiem że "zero" wyznacza geodeta i nie powinno się tego robić. Pytam o sprawy stricte techniczne.

Z góry dziękuję za odpowiedzi, oczywiśćie będę również konsultował się z konstruktorem ale chciałem poczytać o waszych doświadczeniach.

Załączam rysunki poglądowe.

Pozdrawiam

Przekrój działki-Bez podnoszenia ław.jpg

Przekrój działki-Podniesione ławy o 20 cm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej byłoby przeliczyć i wybudować dom na płycie fundamentowej zamiast tradycyjnie?

Albo poszerzyć proporcjonalnie ławy fundamentowe i dołożyć zbrojenie poprzeczne. Zasypywanie piaskiem -to chyba nie jest dobry pomysł. Musiałby to być zrobione perfekcyjnie. Warto zrobić dwa wykopy po przekątnej obok planowanego domu na 2m głebokie i na oczy zobaczysz jak to wygląda, zaproszisz kierownika o wizję o jego zdanie a potem przeliczysz koszty i możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

No co człowiek to opinia. Budowlańcy mówią że wszyscy budują się na glinie. Tutaj no forum można znowu znaleźć kilka wątków gdzie ludziom osiadały ławy albo podłoga bo glina była plastyczna.

Owszem koszt wymiany całej gliny będzie spory, ale może mniejsze będzie ryzyko nierównego osiadania budynku. Konsultowałem się z dwoma konstruktorami we Wrocławiu i obaj stwierdzili że nie należy na glinie nic budować, poszerzenie ław nic nie da bo podłoga jest i tak na gruncie wtedy. Aktualnie mam w projekcie ławy 60 cm i według architekta są i tak przewymiarowane jak na ten typ domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam w projekcie ławy 60 cm i według architekta są i tak przewymiarowane jak na ten typ domu.

Spytaj się o to konstruktora a nie tego "architekta".

Ławy 60cm to "domyślne" w każdym gotowym projekcie, potem w trakcie adaptacji konstruktor je zostawia albo powiększa w zależności od warunków.

 

A dlaczego nie rozważasz płyty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...