Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, robię u siebie ogrzewanie podłogowe a nigdy tego nie robiłem i potrzebuje kilku porad i wskazówek. Ogrzewanie będzie na początek w 4 strefach później z czasem jeszcze 2 dojdą. Pierwsza strefa to mały pokój 10m2 2 to kuchnia 10m2 3 to korytarz 7m2 4 to wiatrołap z garderobą 8m2 później dojdzie łazienka mała 4m2 i duży salon 25m2.

 

Ustaliłem sobie mniej więcej rurki co 15 CM w każdej strefie wszędzie będą płytki tylko w pokojach panele albo takie panele z drewna.

 

Moje pytania:

 

1) Jaką grubość rurek zastosować 20-18- 16 czy inne ?

 

2) Czy w każdym pomieszczeniu przekrój rurki musi być taki sam np. w kuchni 20 a w pokoju 16 ?

pytam się dlatego ze będę dawał styropian pod ogrzewanie 8 cm a w kuchni a w pokoju się nie wyrobie i max 2 3 cm mogę dać w zależności jakie rurki zastosuje

 

3) czy w każdym pomieszczeniu musi być mniej więcej taka sama pętla np. przykładowo tylko jak w pokoju będzie 100 mb rurki w pętli a w korytarzu 50 mb a w łazience 20 to jest źle ?

 

4) na co zwracać uwagę przy kupnie rurki pex jakiś producent lepszy inny gorszy itd ?

 

5) będę chciał zalać beton 4-4,5 cm nad rurkę to dobrze czy z doświadczenia macie inny pomysł ?

 

5) jaki jest przepis hahaha ;) na najlepszą wylewkę pod ogrzewanie chodzi mi o proporcje i co lepsze piach czy żwir ? i czy jakieś ulepszacze warto dawać jakieś plastyfikatory itd ?

 

6) tam gdzie będą płytki kładzione będę lał beton ponieważ będą płytki wielko formatowe i nie chce żeby mi coś odpadło potem ale czy do salonu i pokoju nie lepiej zrobić posadzkę anhydrytową żeby lepiej wysterować ją ?

 

7) I czy te 15 cm odstępu pomiędzy rurkami jest spoko ?

 

 

Pozdrawiam Mistrzowie i czekam na rychłe odpowiedzi i wskazówki niech moc będzie z wami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałeś pytanie na które trzeba by było odpowiedzieć co najmniej na kilka stron.

Na wszystkie pytania jakie tu zadałeś znajdziesz odpowiedź na forum, tylko poszukaj odpowiednich tematów. Natomiast co do wylewki to masz na myśli cementową i do niej nie nadaje się żwir tylko piasek, najlepiej płukany frakcji 2-4 plus plastyfikator i włókna PP. Rób wszędzie cementowa, nie mieszaj z anhydrytem bo to drogo to wychodzi a efekt taki sam jak z cementową.

Styropian pod ogrzewania to trochę za mało te 8 cm a 2-3 cm to już całkiem kiszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, robię u siebie ogrzewanie podłogowe a nigdy tego nie robiłem i potrzebuje kilku porad i wskazówek. Ogrzewanie będzie na początek w 4 strefach później z czasem jeszcze 2 dojdą. Pierwsza strefa to mały pokój 10m2 2 to kuchnia 10m2 3 to korytarz 7m2 4 to wiatrołap z garderobą 8m2 później dojdzie łazienka mała 4m2 i duży salon 25m2.

 

Ustaliłem sobie mniej więcej rurki co 15 CM w każdej strefie wszędzie będą płytki tylko w pokojach panele albo takie panele z drewna.

 

Moje pytania:

 

1) Jaką grubość rurek zastosować 20-18- 16 czy inne ?

Średnica 16

2) Czy w każdym pomieszczeniu przekrój rurki musi być taki sam np. w kuchni 20 a w pokoju 16 ?

pytam się dlatego ze będę dawał styropian pod ogrzewanie 8 cm a w kuchni a w pokoju się nie wyrobie i max 2 3 cm mogę dać w zależności jakie rurki zastosuje

Wszędzie takie same (b rzadko daje ktoś inne łączy się to z rozdzielaczem więc trudno jest stosować redukcje przy każdym połączeniu.

3) czy w każdym pomieszczeniu musi być mniej więcej taka sama pętla np. przykładowo tylko jak w pokoju będzie 100 mb rurki w pętli a w korytarzu 50 mb a w łazience 20 to jest źle ?

Stara się aby pojedyncze obwody były zbliżone długością(pojemnością) ułatwia to regulację , ale zastosowanie zaworów i rotametrów w znaczącym sposób ułatwia tą czynność. Zaleca się aby obwody miały nie większą długość niż 100 m (a wynika z oporów hydraulicznych )

4) na co zwracać uwagę przy kupnie rurki pex jakiś producent lepszy inny gorszy itd ?

Najlepiej kupić markowe W...n , K...n i takie o odpowiednich parametrach i temperatury i ciśnienia.

5) będę chciał zalać beton 4-4,5 cm nad rurkę to dobrze czy z doświadczenia macie inny pomysł ?

 

5) jaki jest przepis hahaha ;) na najlepszą wylewkę pod ogrzewanie chodzi mi o proporcje i co lepsze piach czy żwir ? i czy jakieś ulepszacze warto dawać jakieś plastyfikatory itd ?

Najlepiej posadzkę betonową z mixokreta, z plastyfikatorem z piachem rzecznym - żwiru i w ogólnym określeniu betonu się nie stosuje.

6) tam gdzie będą płytki kładzione będę lał beton ponieważ będą płytki wielko formatowe i nie chce żeby mi coś odpadło potem ale czy do salonu i pokoju nie lepiej zrobić posadzkę anhydrytową żeby lepiej wysterować ją ?

 

7) I czy te 15 cm odstępu pomiędzy rurkami jest spoko ?

Nie do końca wiem czy będzie spoko czy nie - z reguły rozstaw wynika z obliczeń, ze źródła ciepła , z ocieplenia budynku i samej posadzki oraz kondygnacji gdzie jest układana, ale ....będzie spoko:cool:

 

Pozdrawiam Mistrzowie i czekam na rychłe odpowiedzi i wskazówki niech moc będzie z wami ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym sie dopytać czemu rurka 16 ? jest jakiś powód techniczny czy coś innego Pozdroooooo ;)

 

16 jest optymalnym rozmiarem, nie za mala , nie za duża, w sam raz.:) Przekłada się to między innymi na grubość wylewki.

I nie daj się zbałamucić bajerom do podłogówki, uważam że im mniej tym lepiej. Im prostsza instalacja tym lepiej działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...