Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość Pizama

Recommended Posts

Gość Pizama

Witam,

 

Ogrzewam pomieszczenie w kamienicy przy pomocy grzejników elektrycznych konwektorowych. Chciałbym je zamienić na piec akumulacyjny lub na grzejniki powierzchniowo-akumulacyjne (np. AeroFlow, Jawo).

 

Obecnie wykorzystywane grzejniki elektryczne mają 3kW i jest to wystarczające. Wyczytałem, że moc pieca akumulacyjnego powinna być od 2,2 do 2,5 raza większa niż grzejników elektrycznych. Zatem powinien to być piec 6,6kW lub 7,5kW.

 

Niestety nie mogę, nigdzie znaleźć informacji odnośnie przelicznika dla grzejników powierzchniowo-akumulacyjnych.

 

Czy ponieważ ich zasada działania jest podobna do pieców akumulacyjnych to przelicznik także jest 2,2-2,5x?

 

Według ulotek producentów pobierają one prąd przez 20 minut i oddają przez 40 minut.

 

Z góry dziękuję za pomoc!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pizama

Witam,

 

Zaczne moze od konca:

 

"Autoreklama" - nie mam nic wspólnego ani z elektryką ani z handlem.

"Skąd chęć wymiany" - koszty, koszty i jeszcze raz koszty.

 

Oprócz elektrycznego ogrzewania rozważam również gaz. Kamienica, w której mam mieszkanie, ma podłączony gaz, ale i tak musiałbym:

a) kupić piec + kaloryfery (kuchnia, pokój)

b) kuc ściany, aby poprowadzić rury (stropy drewniane --> brak możliwości poprowadzenia pod podłogą)

c) wrzucić z 15 m rury w komin

 

W sumie ta inwestycja wyszła mi na poziomie koło 22 tys. pln....chociaż miałem tez ofertę na 30 tys pln.

Poczytałem trochę i piec akumulacyjny ma sporo wad, a grzejniki powierzchniowo-akumulacyjne wydają się atrakcyjnym rozwiązaniem. Są tańsze od pieca akumulacyjnego. Pobierają prąd przez 8-10h w ciągu doby (jak piec akumulacyjny). Jedynym otwartym pytaniem jest, czy rzeczywiście (jak twierdza producenci) ich moc powinna być taka sama jak grzejników konwektorowych. Wówczas zużycie prądu byłoby w ich przypadku o połowę mniejsze od pieca akumulacyjnego.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pizama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie potrzebuje określoną ilość kWh.

Musisz je dostarczyć.

Nie ma znaczenia czym.

Grzejnik elektryczny, czy piec akumulacyjny w teorii pobiorą tyle samo.

Jeśli masz zamieniać grzejnik ina akumulacyjne piece , to rachunki za prąd tylko podwyższysz o parę procent.

Jedynie przy zmianie taryfy z g11 na g12w, można coś w takiej zamianie zaoszczędzić.

Ale tutaj musisz mieć małe strary ciepła mieszkania, by taki piec akumulacyjny dawał ciepło przez te 6 godzin bez zasilania. W to wątpię przy starej kamienicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pizama

Dziękuję Klaudiusz za odpowiedź. Wszystko wskazuje zatem, że kierunek to jednak gaz.

 

Postaram się może poprowadzić rury po ścianie (brak kucia), zmienie połóżenie grzejników (mniej robocizny i materiałów)....ogólnie pokombinuje, aby zbić kwotę inwestycji w gaz do około 10k pln.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W przypadku takiej inwestycji warto rozważyć sprawdzone

rozwiązania, a takim z pewnością jest kocioł Junkers firm Bosch

Termotechnika, charakteryzującym się szerokim zakresem modulacji i

wysoką sprawnością

Zachęcam do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem,

który z pewnością rozwieje Pana wątpliwości i pomoże w

dobraniu najlepszych możliwych urządzeń. Najbliższego

autoryzowanego partnera znajdzie Pan na stronie:

https://www.bosch-

thermotechnology.com/pl/pl/autoryzowani-

partnerzy/dealersearch/

 

Pozdrawiam

----------------------------------

Konsultant Bosch Termotechnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...