Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika - zmiana przepisów


Recommended Posts

Hej,

 

planowałem zacząć budowę domu w tym roku, ale, że nie mam kasy to rozłożyć na 2022 i 2023 również.

Docelowo chciałem w 2023/2024 podłączyć fotowoltaikę jak już rok pomieszkam w domu i zobaczę zużycie prądu.

A teraz taki news: https://www.money.pl/gospodarka/masz-panel-fotowoltaiczny-juz-na-nim-nie-zarobisz-rzad-szykuje-zmiany-6647976858966688a.html

 

Słyszalem, że jak w tym roku się założy te panele to jeszcze pójdzie starym torem.

Pytanie, czy jeśli w tym roku będę miał stan surowy otwarty bez instalacji to mogę położyć same panele fotowoltaiczne żeby iść starymi przepisami, czy jak z tym będzie?

 

Ten rząd to kładzie tylko kłody pod nogi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy nie odliczysz nic od PIT zdaje się pytanie co się bardziej opłaca ...

 

W jakim sensie nic nie odlicze od PIT?

W sensie z ulgi na fotowoltaike tez chciałbym skorzystać.

Chodzi, że przez ten rok/dwa nie odliczę nic z prądu?

 

Widzę, że sąsiad po miejscowości, wbijaj do nurkowni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

planowałem zacząć budowę domu w tym roku, ale, że nie mam kasy to rozłożyć na 2022 i 2023 również.

Docelowo chciałem w 2023/2024 podłączyć fotowoltaikę jak już rok pomieszkam w domu i zobaczę zużycie prądu.

A teraz taki news: https://www.money.pl/gospodarka/masz-panel-fotowoltaiczny-juz-na-nim-nie-zarobisz-rzad-szykuje-zmiany-6647976858966688a.html

 

Słyszalem, że jak w tym roku się założy te panele to jeszcze pójdzie starym torem.

Pytanie, czy jeśli w tym roku będę miał stan surowy otwarty bez instalacji to mogę położyć same panele fotowoltaiczne żeby iść starymi przepisami, czy jak z tym będzie?

 

Ten rząd to kładzie tylko kłody pod nogi....

Raczej musiałbyś mieć odebraną instalację a bez instalacji ciężko. Nawet jeśli podpisałbyś umowę z energrtyką na starych zasadach to zawsze mogą taką umowę zerwać pod byle pretekstem, a wówczas nowa umowa to nowe zasady.

Moim zdaniem teraz na tym etapie nie ma sensu się spinać. Trzeba zobaczyć jaki będzie ostateczny kształt przepisów i wówczas dostosować instalację do warunków prawnych. Raczej bardziej opłacalne będą instalacje skalkulowane pod bieżące zużycie niż duże instalacje mające zapewnić pokrycie upustem cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
Będzie kolejna nowelizacja ustawy o OZE, a właściwie to jest już w Sejmie - system opustów zostanie wydłużony dla beneficjentów programów parasolowych, którzy w ich ramach podpiszą umowę na montaż mikroinstalacji PV do 31 marca 2022 roku. Czas na wysłanie zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji zostanie wtedy przedłużony do 31 grudnia 2023 roku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie kolejna nowelizacja ustawy o OZE, a właściwie to jest już w Sejmie - system opustów zostanie wydłużony dla beneficjentów programów parasolowych, którzy w ich ramach podpiszą umowę na montaż mikroinstalacji PV do 31 marca 2022 roku. Czas na wysłanie zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji zostanie wtedy przedłużony do 31 grudnia 2023 roku

 

tylko dla nas szaraków wiele to nie zmienia ;)

Edytowane przez martingg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiej miejscowości jesteś? JAk niedaleko mnie to mogę ci zamontować instalacje jak zdążę wszystko ogarnąć a mam tez dużo pracy

 

Dokumenty do zakładu energetycznego muszą wpłynąć do max 28 lutego a nie jak ktoś podał do 31,.03.2022. Zakład energetyczny ma 30 dni na wymianę lub przeprogramowanie licznika . Pierwsze wprowadzenie prądu musi nastąpić przed dniem 01.04.2022

Edytowane przez Adamel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiej miejscowości jesteś? JAk niedaleko mnie to mogę ci zamontować instalacje jak zdążę wszystko ogarnąć a mam tez dużo pracy

 

Dokumenty do zakładu energetycznego muszą wpłynąć do max 28 lutego a nie jak ktoś podał do 31,.03.2022. Zakład energetyczny ma 30 dni na wymianę lub przeprogramowanie licznika . Pierwsze wprowadzenie prądu musi nastąpić przed dniem 01.04.2022

 

Z tego co wszędzie piszą to liczy się data złożenia wniosku u dostawcy a nie wymiana licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumenty do zakładu energetycznego muszą wpłynąć do max 28 lutego a nie jak ktoś podał do 31,.03.2022. - źródło

 

Zgadza się

 

A co potem, koniec PV???

Bo ja nawet domu jeszcze nie mam postawionego.

 

Bardzo to logiczne z jednej strony ciśnienie na zmniejszanie emisji droga energia, a z drugiej przepisy, które sprawią, że montaż PV stanie się mało opłacalny dla gospodarstw domowych.

Edytowane przez Bialydiament
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co potem, koniec PV???

Bo ja nawet domu jeszcze nie mam postawionego.

 

Ja też. Wydaje mi się że przez jakiś czas, nie wiem jak długo, może pół roku, może rok będzie zastój bliski zera w fotovoltaice. Czas pokaże. Podobno katastrofa ekologiczna wisi na włosku, podobno smog i w ogóle planeta ledwo zipie ale najważniejsze żeby zakład energetyczny był na plusie. Mamona rządzi i w tym temacie bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się data złożenia wniosku, ale on musi być poprawny i kompletny. od pierwszej energii liczy się 15 lat systemu opustów

A pan z infolini Taurona dziś stwierdził że musi być najpierw wymiana licznika na dwukierunkowy a potem wniosek i umowa ,i że umowa musi być podpisana przed 31 marca aby rozliczać się na starych zasadach.

Więc ja już nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pan z infolini Taurona dziś stwierdził że musi być najpierw wymiana licznika na dwukierunkowy a potem wniosek i umowa ,i że umowa musi być podpisana przed 31 marca aby rozliczać się na starych zasadach.

Więc ja już nie wiem

I Pani ma rację to samo mówi Pan z PGE - pytałem w poniedziałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...