Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym wykończyć podłogę - dyskusja, co lepsze:: płytki, parkiet, panele, wykładzina?


zibicwikla

Jaka podłoga?  

21 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaka podłoga?

    • Parkiet
    • Panele drewniane (warstwowe)
    • Panele laminowane
    • Płytki/terakota/gres
    • wykładzina
    • żywica/beton
      0


Recommended Posts

Zrób zdjęcie tych dylatacji i wklej. Sprawdź na planie jaką masz wylewkę zrobioną B10 czy B30. Wklej przekrój planu stropu.

Podaj szerokośc dylatacji w salonie i w drzwiach. Jeżeli masz przekrój stropu wraz z dylatacją i wpisanym jej symbolem firmowym to opisz lub wklej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 764
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

O qrcze, wielka nauka zaczyna wyłazić z tych szparek w mojej podłodze :o :wink: . Niestety, ja ci tak naukowo nie umiem ich opisać:

- nikt mi nie wspominał jakie B mi wylali. Po prostu przyjechali z miksokretem, wymieszali piasek z cementem i wiórkami... i zalali. Myślałem, że jest to jakiś standard - nikt mi nigdy nie zwracał uwagi, że powinienem odpowiednie B uzyskać. Oprócz zbrojenia rozproszonego, wylewka dodatkowo zazbrojona była siatką (drut ř3mm, 1x2m, oczka chyba 10x10cm). Wizualnie wyszła bardzo dobrze: równiutka i chyba mocna bo nie sypie się i nie pyli. Jedyne co mogę dodać to, że poszło 2,35T cementu (kl1); z piaskiem już gorzej, bo kupiłem 27T płukanki 0-2mm, ale spora kupka została (myślę, że spokojnie z 5T);powierzchnia domu - 155m2

- nie wiem czemu pytasz o przekrój stropu(?) - to jest parter - podłoga na gruncie: tzn. od dołu piach, chudziak 12cm (z gruszki B10), folia, styropian 10cm, folia, wylewka z miksokreta ok.7cm.

- tak jak napisałem w wątku do którego link podałem wyżej:

1. kolor czerwony, to dylatacje pełne - taśma dylatacyjna (taka piankowa) na całą wysokość wylewki i styropianu (aż do chudziaka)

2. kolor żółty - nacięcia blichówką na 1/3 wysokości wylewki.

- symboli firmowych nie mam żadnych - mogę sobie co najwyżej własne inicjały gdzieś wytłoczyć :wink:

- zdjęcie mogę oczywiście jakieś zrobić, ale co ma być tam ujęte? Zbliżenie szczeliny? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O qrcze, wielka nauka zaczyna wyłazić z tych szparek w mojej podłodze :o :wink: . Niestety, ja ci tak naukowo nie umiem ich opisać:

- nikt mi nie wspominał jakie B mi wylali. Po prostu przyjechali z miksokretem, wymieszali piasek z cementem i wiórkami... i zalali. Myślałem, że jest to jakiś standard - nikt mi nigdy nie zwracał uwagi, że powinienem odpowiednie B uzyskać. Oprócz zbrojenia rozproszonego, wylewka dodatkowo zazbrojona była siatką (drut ø3mm, 1x2m, oczka chyba 10x10cm). Wizualnie wyszła bardzo dobrze: równiutka i chyba mocna bo nie sypie się i nie pyli. Jedyne co mogę dodać to, że poszło 2,35T cementu (kl1); z piaskiem już gorzej, bo kupiłem 27T płukanki 0-2mm, ale spora kupka została (myślę, że spokojnie z 5T);powierzchnia domu - 155m2

- nie wiem czemu pytasz o przekrój stropu(?) - to jest parter - podłoga na gruncie: tzn. od dołu piach, chudziak 12cm (z gruszki B10), folia, styropian 10cm, folia, wylewka z miksokreta ok.7cm.

- tak jak napisałem w wątku do którego link podałem wyżej:

1. kolor czerwony, to dylatacje pełne - taśma dylatacyjna (taka piankowa) na całą wysokość wylewki i styropianu (aż do chudziaka)

2. kolor żółty - nacięcia blichówką na 1/3 wysokości wylewki.

- symboli firmowych nie mam żadnych - mogę sobie co najwyżej własne inicjały gdzieś wytłoczyć :wink:

- zdjęcie mogę oczywiście jakieś zrobić, ale co ma być tam ujęte? Zbliżenie szczeliny? :roll:

 

Wylewka nie może by standartem, ponieważ to co ewentualnie może nadaa się pod wykładzinę dywanową napewno nie bedzie się nadawało pod kafle a już pod drewno nie wchodzi w rachubę.

Podanego przekroju podłoża wiem wszystko, dzieki. Jest o'key.

Do wylewki ważna jest stosunek ilości wody do cementu. Np. aby uzyskac wytrzymały, zwarty, nie piaszczący się podkład o odpowiedniej wytrzymałości.

Standard wylewki jak mówi praktyka to B-10 czyli słaby. Mam z tym problemy gdy chodzi o drewno.

Jeżeli chodzi o Twoją wylewkę sprawdź ją uderzając młotkiem 800 gram pod katem około 45 stopni. Jeżeli pozostana wgnioty i nie bedzie odprysków wielkości 2 x 2cm lub większych to bedzie w dobrym stanie.

U Ciebie będą kafle ale jest za to ogrzewanie podłogowe na dużej powierzchni dlatego dylatacja 10mm w salonie.

Wylewka cementowa pracuje podczas grzania (rozszerza się) i kurczy gdy stygnie. Dlatego nad dylatacją powinieneś umieścic między kaflami elastyczną fugę. Zależnie od koloru fugi na całej powierzchni nalezy dobrac fugę elastyczną, która przyjmie pracę podłoża. Ta fuga nad dylatacją powinna mie minimum 5mm. Zbyt ciasno ułożone kafle w tym miejscu podczas grzania i rozszerzania się podłoża (wylewki) mogą się zetknąc i popękac. Kafle na powierzchni nie mogą byc połozone na styk. Muszą byc fugi minimum 2,5mm. Kafle należy kleic na klejach przystosowanych do ogrzewania podłogowego-firma Schoenox, PCI, Uzin.

 

jezeli chodzi o dylatację w salonie to myślałem, że jest tam szyna dylatacyjna dlatego pytałem o nazwę producenta.

 

Dylatacje w drzwiach są to tak zwwane przeciwskurczowe. Są na głębokości do połowy grubości wylewki. Te dylatacje są nie groźne.Jest tylko pytanie czy ogrzewanie podłogowe jest też w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed podjęciem decyzji jaki rodzaj podłogi w salonie najpierw odpowiedz sobie na pytanie jak ma wyglądać wystrój salonu.Jeśli wystrój nowoczesny,metal,szkło-to duże płyty gresu polerowanego.Wystrój tradycyjny lub stylowy,to drewno ale też może być odpowiednia ceramika - tu inspiracje może znajdziesz w willach z Toskanii.Na pewno nieporozumieniem jest gres udający drewno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
witam wszystkich tak czytam sobie ten temat bo na wykładzinę już się zdecydowałem ale mam takie pytanie do osób instalujących wykładzinę dywanową. będąc na zachodzie montowałem wykładzinę tzw metodą napinania. nie będę się rozpisywał na jej temat. jak ktoś zechce to wpisze w wyszukiwarkę i dowie się o co chodzi. metoda sama w sobie prosta gorzej z wykonawcami i urządzeniami do tego. ale to też już udało mi się rozwiązać pytanie jest takie czy wykładziny na podkładach filcowych nadają się do układania taką metodą ?? pytam tych którzy robią takie coś i mają doświadczenie w tym fachu. moje wątpliwości są następujące. czy filc zaczepiony za gripper'y się nie poszarpie i cała wykładzina się nie będzie trzymać. w UK wykładziny które układałem były bez filcu i miały pod spodem taką jakby matę z włókien które bez problemu zaczepiały się o grippery. jeśli ktoś może mi pomóc to z góry dziękuję. a jeśli chodzi o rozważania na temat brudu, drobnoustrojów, oparów chemikaliów to ja mam takie spostrzeżenia. 25 lat temu kiedy moi rodzice wprowadzali się do swojego M położyli deski sosnowe a na to dywany. nikt nie słyszał wtedy o jakichś lakierach nietoksycznych, nikt nie słyszał o roztoczach, o odkurzaczach typu rainbow. dechy leżały pięknie polakierowane, dywany też trzepane raz w roku i jakoś dzieci (ja i siostra) się wychowały nie mając problemów z alergią. i tak było u 90% moich kolegów i koleżanek w domach i nikomu to nie przeszkadzało. pozdrawiam wszystkich użytkowników forum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich tak czytam sobie ten temat bo na wykładzinę już się zdecydowałem ale mam takie pytanie do osób instalujących wykładzinę dywanową. będąc na zachodzie montowałem wykładzinę tzw metodą napinania. nie będę się rozpisywał na jej temat. jak ktoś zechce to wpisze w wyszukiwarkę i dowie się o co chodzi. metoda sama w sobie prosta gorzej z wykonawcami i urządzeniami do tego. ale to też już udało mi się rozwiązać pytanie jest takie czy wykładziny na podkładach filcowych nadają się do układania taką metodą ?? pytam tych którzy robią takie coś i mają doświadczenie w tym fachu. moje wątpliwości są następujące. czy filc zaczepiony za gripper'y się nie poszarpie i cała wykładzina się nie będzie trzymać. w UK wykładziny które układałem były bez filcu i miały pod spodem taką jakby matę z włókien które bez problemu zaczepiały się o grippery. jeśli ktoś może mi pomóc to z góry dziękuję. a jeśli chodzi o rozważania na temat brudu, drobnoustrojów, oparów chemikaliów to ja mam takie spostrzeżenia. 25 lat temu kiedy moi rodzice wprowadzali się do swojego M położyli deski sosnowe a na to dywany. nikt nie słyszał wtedy o jakichś lakierach nietoksycznych, nikt nie słyszał o roztoczach, o odkurzaczach typu rainbow. dechy leżały pięknie polakierowane, dywany też trzepane raz w roku i jakoś dzieci (ja i siostra) się wychowały nie mając problemów z alergią. i tak było u 90% moich kolegów i koleżanek w domach i nikomu to nie przeszkadzało. pozdrawiam wszystkich użytkowników forum

 

Wtedy też jedzenie i zwykłe mleko było inne, proszę wziąź to pod uwagę. Z upływem czasu towarzystwo jest coraz słabsze i herlawe, be anabolików i dopalaczy ani rusz.

Zdecydowanie gripery będą zrywac filc ale tylko wtedy gdy wykładzina będzie prana na mokro i dojdzie a dojdzie do przemoczenia i skurczu podczas schnięcia. Dowiedz się bezpośrednio u producenta pogadaj z działem technicznym masz metkę i wszystkie piktogramy przed soba. Zależy też jak bardzo twoja wykładzina podczas użytkowania się wydłuży co zwolni conieco naprężenie. Poza tym meble zrobią swoje i przytrzymają również. W Twoim przypadku przypilnuj aby dawano gripery na całej długości ścian a nie co pół metra jak to wielu potrafi zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko co masz na myśli pisząc prać na mokro?? czy użycie rainbow'a lub karcher'a zmoczy tak filc, że się zacznie kurczyć??

 

Często właśnie Ci od prania przemaczają wykładziny i dywany. Następuje podczas wysychania duży skurcz materiału. Wtedy może nastąpi problem z trzymaniem filcu w griperach. Musisz się dowiedzie u producenta lub jego przedstawiciela. Lub prac na sucho.

 

Używanie maszyn do prania na mokro wcale nie musi przemoczyc tkaniny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Parter gres z podłogówką (wiatrołap, łazienka, korytarz, kuchnia i salon), góra (sypialnie) deska sosnowa, schody bukowe - wnioski:

- gres z podłogówką wykończony listwami wygląda estetycznie i przytulnie i przy moim szalonym psie nie ma żadnych oznak zużycia (polecam)

- schody bukowe jasne, gdzie nie gdzie przerysowania od pazurów psa i wgniecenia np od upadających narzędzi (ale nie ma tragedii)

- deska sosnowa po pół roku użytkowania już jest do cyklinowania, jak bym sobie zrobiła taką podłogę na dole to płakałabym rzewnymi łzami (tragedia) Jest piękna, ale użytkowanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 3 weeks później...

Ciekawy temat... właśnie jestem na etapie przygotowań do remontu i także stoję przed wyborem podłogi. Nie wiem na co się zdecydować. Dla dzieci chciałabym jakąś ciekawą wykładzinę, np, z placem budowy lub w ulice, oczywiście antyalergiczną, do salonu i sypialni panele.

Jeśli zaś chodzi o pranie wykładzin, to muszę wtrącić, że swoje wykładziny czyściłam odkurzaczem piorącym, takim zwykłym wypożyczonym i nic się nie działo, nigdy nie zdarzyło mi się przemoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Mieszkalam w kilku juz mieszkaniach i na przemian mialam raz deski raz wykladzine. Obecnie mam wykladzine i tak jest, jak dla mnie lepiej. Ciszej, miekko, cieplej i wyglad sypialni jakis taki cieplejszy w odbiorze. Sprzatanie nie sprawia mi zadnej trudnosci. Moj smyk tez ma wykladzine i ma to swoje i plusy i minusy. Plusem jest to, ze nic sie nie slizga po podlodze. Zaden dywanik nie jezdzi pod stopami i przyczepnosc ogolnie jest duzo lepsza, wiec czuje, ze jest bezpieczniej z wykladzina. Niestety czystosc w dzieciecym pokoju trudno zachowac i tak jak ktos wczesniej napisal, nie nalezy pozwolic na jedzenie w pokoju. Dzisiejsze srodki do czyszczenia dywanow i wykladzin sa na tyle dobre, ze utrzymanie wykladziny w dobrym stanie przez wiele lat nie powinno byc problemem. W swoim domu z cala pewnoscia bede brala pod uwage wykladziny w sypialniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Hmmmmm.... mam dylemat.

Jeden z wielu zresztą. :wink:

 

Zastanawiam się ostatnio, czy zamiast paneli czy parkietu nie położyć w domu ceramiki ?

Ten stukający odgłos przy chodzeniu po panelach i te nieustające "jeżdzenie mopem"... średnio mi się podoba.

Może jednak lepiej kafelki ?

 

Co o tym sądzicie ?

Czy ktoś tak ma i jest zadowolony ?

 

Bardzo proszę o opinie.

 

Zdjęcia również mile widziane !

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...