Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przepchanie powietrza między pokojami


Recommended Posts

Witam, zdaje sobie sprawę że to o co zapytam to kompletna rzeźba ale szukam prostego rozwiązania do wdrożenia na okres letni. Mam obok siebie w domu dwa pokoje, biuro i pokój gościnny, w obu nie ma kanałów wywiewnych są tylko nawiewniki okienne. Oba pokje po ok 12m2, oddzielone ścianką działową. W biurze mam zamontowaną klimatyzację. Moje pytanie brzmi czy wykucie otworu pomiędzy pokojami i wstawienie kratek wentylacyjnych/połączonych kawałkiem rury pcv czy nawet wstawienie wentylatora przepychającego zimne powietrze do pokoju obok będzie miało sens i czy będzie efektywne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wentylator będzie generował uciążliwy hałas, ale jak zastosujesz sztywne tłumiki wykorzystywane w wentylacji mechanicznej, to może zadziałać, a i biuro nabędzie industrialnego wyglądu.:)

Tłumik-wentylator-tłumik

https://www.google.com/search?q=t%C5%82umik+wentylacyjny+200&client=firefox-b-d&sxsrf=ALeKk03BiVGKSXlgQW0_OvQ7yqL38lrD_g:1624357484282&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjat9qWg6vxAhVGxIsKHZ4vC-sQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1280&bih=621

Poszukałbym też jak najcichszego wentylatora o przepływie 300m3 +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z umiejscowieniem takiego "przepustu" -pod sufitem?Co do kucia otworu nie wiem czy nie prościej będzie poprowadzić to w suficie podwieszanym, małym bananem ale zawsze to wiercenie w papierze a nie kucie ściany (w tym układzie zastanawiam się nawet czy nie podać takiego powietrza z Sypialni która jest kawałek dalej rurą po strychu, tylko pytanie czy powietrze nie zdąży się ogrzać na 5m odcinku rury). Ścianka działowa to nawet nie będzie gdzie takiego tłumika zastosować, popatrze na wentylatory. Myślę też o zastosowaniu rekuperatora ściennego w pokoju gościnnym bo powietrze strasznie stoi. Edytowane przez Broker3120
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z perspektywy zaburzeń obiegu powietrza jak to będzie wyglądało? Jeśli izolowana rura na odcinku 5m nie będzie mieć strat, to wole rzeczywiście podciągnąc to z sypialni gdzie klimatyzacja jest odpalana przy upałach każdej nocy(w sypialni są okna z nawiewnikiami, ale również kratka wywiewna)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...