Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RBtka - elektryk mnie znokautował :(


mlk

Recommended Posts

Część!

do dziąłki w "szczerym polu" musze dociągnąć prąd na budowę - elektryk popatrzył w terenie, w piapierach i elektrowni (warunki na przyłączen już mam) i zawyrokował:

2750zł materiały + 2500zł za robociznę

 

obejmuje to:

180m linii, 10 słupów (drewnianych), wynajem na 2 lata RBtki

 

zdaje mi się że to strasznie dużo!! :o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idź do sąsiada pogadaj z nim ładnie, dogadaj się i podłączaj, będzie prąd i co najważniejsze pieniądze zostaną w kieszeni, a co do konsekwencji to większość budujących ciągnie prąd od sąsiadów i nie słyszałem żeby ktoś dostał z tego tytułu jakąś karę :)

 

problem w tym że pomiędzy moją działką a działką "z prądem" są 4 puste działki!! z tego dwie mają właściciela a pozostałych rolnik jeszcze nie sprzedał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ponad 150m :( :(

waham się czy nie postawić u tego sąsiada licznika i samemu pociągnąć

 

- porozmawiaj z innymi elektrykami, czasami rozbierzności cen sięgają 100%

- możesz schować kabel (wkopać go w płytko ziemię)

- możesz kupić agregat na allegro i potem go odsprzedać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ponad 150m :( :(

waham się czy nie postawić u tego sąsiada licznika i samemu pociągnąć

 

- porozmawiaj z innymi elektrykami, czasami rozbierzności cen sięgają 100%

- możesz schować kabel (wkopać go w płytko ziemię)

- możesz kupić agregat na allegro i potem go odsprzedać

 

-rozmawiałem z drugim, czekam na wycenę, ale nie spodziewam sie mniej

-w warunkach na przyłącze budowlane mam że ma być napowietrzne

-pociągnąć budowę z agregatu??? musiałby być raczej sporawy!!

 

podłączenie się "na dziko" - kto mi to zrobi? przecież nie żaden z tych elektryków, bo więcej zarobią gdyby zrobili mi całe przyłącze "po bożemu" (nie mam pojęcia czy donieśliby Stoenowi o przyłaczu na dziko)

jak kiedyś zaczną się budować sąsiedzi to aby się podłączyć do mojej nitki będą musieli mi zapłacić część kosztów, ale to nie zapowiada się wkrótce :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież nie każe ci słupów stawiać na tych działkach, tylko zaopatrzeć się w bardzo długi przedłużacz

 

150 m "przedłużacza" może poszukać sobie lepszego domu wraz z jakimś lokalnym miłośnikiem adopcji cudzych własności.

 

Ciągnięcie kabla przez cudze działki wymaga jeszcze dotarcie do ich właścicieli, ale marne szanse.

Np ja sam nie chciałbym, żeby cudzy kabel 2 lata walał się po mojej działce, bo chyba nie dla dopłat dla łąk i pastwisk ją kupiłem, lecz, żeby coś na niej postawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

a moze pomysl o pradzie docelowym ???? zlacze kablowe do granicy dzialki ? ja tak zrobilem ....zaklad docelowo postawil zlacze ...ja skrzynke licznikowa ...dalej ok 50 m kabla ziemnego do blaszaka koszt

ok 2000 zl przydzial mocy skrzynka licznikowa i kabel ok 1200 zl ale to juz zostanie na stale skrzynka w blaszaku ok 200zl robocizna 0zl sam zrobilem elektrykowi z koncesja ....hmmmm kolega wiec starym budowlanym zwyczajem ..no opilem go a i ja co nieco wypilem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze pomysl o pradzie docelowym ???? zlacze kablowe do granicy dzialki ? ja tak zrobilem ....zaklad docelowo postawil zlacze ...ja skrzynke licznikowa ...dalej ok 50 m kabla ziemnego do blaszaka koszt

ok 2000 zl przydzial mocy skrzynka licznikowa i kabel ok 1200 zl ale to juz zostanie na stale skrzynka w blaszaku ok 200zl robocizna 0zl sam zrobilem elektrykowi z koncesja ....hmmmm kolega wiec starym budowlanym zwyczajem ..no opilem go a i ja co nieco wypilem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze pomysl o pradzie docelowym ???? zlacze kablowe do granicy dzialki ? ja tak zrobilem ....zaklad docelowo postawil zlacze ...ja skrzynke licznikowa ...dalej ok 50 m kabla ziemnego do blaszaka koszt

ok 2000 zl przydzial mocy skrzynka licznikowa i kabel ok 1200 zl ale to juz zostanie na stale skrzynka w blaszaku ok 200zl robocizna 0zl sam zrobilem elektrykowi z koncesja ....hmmmm kolega wiec starym budowlanym zwyczajem ..no opilem go a i ja co nieco wypilem ;-)

 

wyglada że uda się "pożyczyć" od sąsiada, rozmawiałem już z ludzki przez których działki przechodziłby kabel

 

prąd docelowy - b. fajny pomysł ale zdaje mi się że jak nie ma odebranej przez nadzór chałupy, to nie ma na niego szans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prąd docelowy - b. fajny pomysł ale zdaje mi się że jak nie ma odebranej przez nadzór chałupy, to nie ma na niego szans

niewiem jak to wyglada w twoich okolicach ......umnie na dzialce niebylo nic ....poza blaszakiem tydzien wczesnies postawionym jedz do swojego zakladu energetycznego ...pogadaj moze sie cos da zalatwic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

prąd docelowy - b. fajny pomysł ale zdaje mi się że jak nie ma odebranej przez nadzór chałupy, to nie ma na niego szans

niewiem jak to wyglada w twoich okolicach ......umnie na dzialce niebylo nic ....poza blaszakiem tydzien wczesnies postawionym jedz do swojego zakladu energetycznego ...pogadaj moze sie cos da zalatwic

 

ostatecznie będzie od sąsiada kabel pociągnięty przez grunt innego miłego sąsiada (oczywiście zgodził się na to), więc wygląda że uda się nie "wyrzucić tyle w błoto" na przyłącze tymczasowe

 

może ktoś wie jakiego rodzaju powinien być kabel, aby zakopać go w ziemi na 2lata?

 

i drugie, to ile może kosztować RB-tka (tzn. sama skrzynka)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Kabel musi być ziemny i to w zależności od przyłącza ale w twojej okolicy to będzie coś kolo 10kW więc możesz zakupić sobie przewód ziemny 5x6mm lub ew 5x10mm, jak chcesz taniej to wal na priv to ci załawie po cenie hurtowej

 

cześć!

co to oznacza przewód ziemny? jak się kładzie w ziemi to trzeba w jakimś peszlu?

na budowę wystarczy mniej niz 10kW, będę potrzebował koło 50m kabla, więc poproszę o cenę na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewód ziemny to taki który ma specjalną izolacje i nie trzeba go kłaść w peszlu, tylko pod przejazdami w poprzek drogi i np od furtką układasz przepusty aby w razie czego nie trzeba było zrywać nawierzchni. Wybierająć teraz przewód weź pod uwage późniejsze jego wykożystanie kupując teraz przewód 5x10 masz z głowy późniejsze zakupy bo taki przewód może już być przewodem docelowym do WZL'a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

może ktoś wie jakiego rodzaju powinien być kabel, aby zakopać go w ziemi na 2lata?

 

i drugie, to ile może kosztować RB-tka (tzn. sama skrzynka)?

mi na czas budowy elektryk zrobił przenośną skrzynke z licznikiem różnicówka + 120 mb kabla siłowego (nie wiem jak on siędokładnie nazywa bo nie jest to taki typowy kabel siłowy w gumie tylko taki biały) ale bez problemu przetrwał dwa lata budowy i był rozwijany codziennie - więc radzę Ci abys nie inwestował dużych pieniędzy w zakup drogiego kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...