Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Smród w łazience podczas deszczu


krzywyplytek

Recommended Posts

Cześć,

 

Od niedawna w łazience na parterze zaczęło brzydko pachnieć. Zapach nie występuje cały czas, a nasila się podczas deszczu. Dom zbudowany rok temu, okna szczelne, bez wywietrzników. W syfonach jest woda, sprawdzałem czy spuszczanie wody, wylewanie z wanny itp. nie powoduje zassania ale nic takiego się nie dzieje. Przy domu mamy oczyszczalnię biologiczną, wybierane było miesiąc temu, odpowietrzenie zrobione na dachu zakończone dachówką wentylacyjną. Woda z oczyszczalni jest odprowadzana do studni chłonnej. Deszczówka jest zbierana do zbiornika, a nadmiar również do studni chłonnej.

 

W budynku jest wentylacja mechaniczna, w łazience jest wyciąg.

 

Jaki może być tego powód? Z góry dzięki

Edytowane przez krzywyplytek
Informacja odnośnie studni chłonnej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwne. Jeśli nie wentylacją, to jest jedna możliwość: przepycha ("bulgocze") przez któryś syfon. Pozostaje tylko pytanie dlaczego. Układ studnia chłonna - oczyszczalnia - syfon musiałby być na tyle szczelny, żeby przybierająca w studni woda wypchnęła bąbel smrodu. I żeby to ewentualne ciśnienie nie uwolniło się najpierw przez wentylację na dachu.To właściwie niemożliwe.

 

U mnie widać, żę w misce klozetowej poziom wody podczas wiatru halnego faluje :) Ale to od ciśnienia dynamicznego na dachu i jednak daleko do przepchnięcia bąbla powietrza... Aczkolwiek może w jakimś bardzo płytkim odpływie liniowym, albo pod umywalką w źle wygiętym syfonie z rury elastycznej - kto wie...

 

Może też być nieszczelność kanalizacji, przed syfonem, którą powietrze (czy to z oczyszczalni, czy z wentylacji kanalizacji) podczas deszczu i wiatru dostaje się do pomieszczenia.

Edytowane przez samotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logika, trza sprawdzić przy deszczu i smrodzie nosem, płomieniem zapalniczki intensywność woni jak i zmianę kierunku płomienia. Z obserwacją ciągła syfonów jako logiczego żródełka zapachu. Zamelduj drogi Watsonie o wynikach eksperymentu i dedukcji.

 

Acha przed opadami zablokuj szczelnie syfony i rury. Ciekawe czy się pojawi ten smród.

 

A i dla zabezpieczenia zalecam okadzanie kadzidłem szałwią białą etc. Pomoże czy nie ładny zapach zostanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadek ciśnienia podczas deszczu powoduje zasysanie przez czerpnie powietrza z wysokiego odpowietrznika lub nieodpowiednie podłączenie syfonu rekuperatora(ale to zapewne już sprawdzone)

 

Wahania ciśnienia atmosferycznego są na tyle małe i wolne, ze nie są w stanie zaburzyć działania wentylacji mechanicznej. Zresztą zasysanie smrodu przez czerpnię odbiło by się smrodem w pokojach, w których jest nawiew, a nie w łazience z wywiewem. Co innego wiatr, który przy złym umiejscowieniu kominków/czerpni/wyrzutni może wywoływać zmiany ciśnienia gwałtowne i o większym zakresie, ale musiałoby nastąpić odwrócenie ciągu, co przy WM jest trudne do wyobrażenia.

 

Najbardziej prawdopodobne jest wydostawanie się smrodu z syfonów w łazience, gdyby wszystko było sprawne (syfony i odpowietrzenie) też jest to mało prawdopodobne, dlatego wnioskuję, że jednak coś z syfonami lub odpowietrzeniem jest nie tak (pomimo zapewnień, że wszystko jest OK). Gdyby wszystko było OK, nie powinno być smrodu bez względu na pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...