Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mostek termiczny & przemarzanie przy wieńcu


Recommended Posts

Witam ponownie!

 

Kolejny mały problemik i jednocześnie pytanie do ekspertów:

Dom z pustaka 36cm (beton komórkowy0 ściana jednowartwowa. Strop typu terriva. Mam pewne wątpliwości z osiepleniem wieńca -planowałem dać od zewnątrz 6 cm (pustak) betonu komórkowego, później 8 cm styropianu, jednak okazało się po zazbrojeniu wieńca, że nie zostało wszędzie (tak jak planowałem) 14 cm miejsca przy wieńcu. Drugi problemik to sam pustak gr.6 cm... chcę tak zrobić, aby był on jednocześnie szałowaniem od zewnątrz, ale czy pustak 6x24x49 cm utrzyma napór betonu przy zalewaniu? Doradźcie proszę jak to zrobić aby było dobrze. Są tutaj dwie kwestie przemarzanie (myślę, że z tym nie będzie problemu - przemarzać nie będzie) i mostek termiczny z którym chyba będę się musiał pogodzić. Z tego co wiem mostek termiczny jest już w momencie kiedy fragment ściany ma gorszą izolację termiczną. Jeśli będzie trochę zimniej przy wieńcu, to mi nie przeszkadza, ale jak to docieplić aby było właściwie? Czy zastosowanie 8cm pustaka z betonu komórkowego od zewnątrz i reszte uzupełnienie styropianem załatwi problem? Styropianu będzie tyle, ile wejdzie, czyli miejscami 8 a gdzie indziej 4 cm. Tak to planuję zrobić - czy zgadzacie się z tym? (oczywiście chcę wymienić pustaka zewnętrznego 6cm na 8cm tylko dlatego, aby było lepsze szałowanie - żeby nie rozepchało mi muru na zewnątrz.

Jeszcze jedna uwaga - mam taką specyficzną budowę, że ciężko mi byłoby zaszałować deskami ten fragment wieńca z zewnątrz.

Bede wdzieczny za wszelkie uwagi i sugestie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszacowałem wspł przenikania ciepła w tym gorszym wariancie 8cm beton kom. + 4 cm styropianu i wychodzi więcej niż sama sciana ~0.6 (36 cm bk ~ 0.55) chociaż sama sciana nie ma dobrego wspł.

U sąsiada widziałem jak szalował takim bloczkiem 6 cm i wylewał strop z gruchy i nic się nie stało (o dziwo :eek: )

zaproponuję trochę zwariowane rozwiązanie, zaszaluj samym styropianem przyklej 14 cm do bloczków klejem do styropianu przybij kawałek deseczki do bloczka a drugi koniec deseczki obwiąż drutem wiązałkowym i do zbrojenia na pewno nie puści przy umiejętnym laniu i zagęszczaniu betonu w wieńcu (warstwami)

problem z mostkiem i przemarzaniem znika

PS:

deseczki dosyć gęsto nie mniej niż 0.7 m

PS:

można też powbijać takie paliki stalowe dł 0.4 m w gazobeton i na to nawlec styropian Po wylaniu pręty wyciąnij.Pręty też gęsto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdej przegrodzie budowlanej występują tzw. mostki termiczne, tj. miejsca zwiększonych, w porównaniu do typowego przekroju, strat cieplnych. Takimi mostkami są np. przemurowania i kotwy łączące ścianę warstwową, wspornikowe płyty balkonowe i wykusze, a także narożniki, połączenia przegród, węgarki okienne itd. Ilość mostków i wielkość dodatkowych strat wywołanych ich obecnością zależy w dużej mierze od zastosowanego rozwiązania projektowego, a także sposobu wykonania przegrody.

Unikaj ich jak ognia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obliczyłem dla sciany z bloczków odmiany 500 na klej

w stanie suchym wynosi 0,61

dla samego gazobetonu w tym stanie 0,55

w stanie ciepło-wilgotnym dla samego gazobetonu 0,72

w stanie ciepło-wilgotnym dla sciany gazobetonu na klej 0,83

 

ps:

podaj wspł lambda dla odmiany 400 lub 300 to przeliczę

ale to są wartości orientacyjne i nie biorę odpowiedzialności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko się zgadza wspł.lambda który wziołem do obliczeń

dla odmiany gazobetonu 500 w stanie suchym 0.22

dla tej samej odmiany czyli 500 w sanie wilgotno cieplnym 0.30

czyli większa

nie będę wyjasniał Ci jak to obliczam ale

dla wspł 0,115 (nie wiem w jakim stanie ten wspł podają ) Uo wynosi 0.3029 natomiast U przegrody 0.31944

czyli bardzo dobrze, jednak sciana nigdy nie jest sucha w domu mieszkalnym, jej wilgotność jest co najmniej taka jaka panuje w domu (zresztą nie na całej jej szerokości )wówczas wspł lambda wzrasta, do jakiej wartości tego nie wiem ja mam w tabelach 0,22 ale to są stare tabele, może postęp w dziedzinie produkcji gazobetonu pozwolił na otrzymanie niskich wspł.

jak przeliczyłem dla odmiany 400 z wspł lambda 0.093

to Uo= 0.24 a Uprzeg= 0.25

tak na mój gust coś mocno naciągane są te wspł. rzadko kiedy ściana ma taki parametr. Ja z ociepleniem 15cm styropianu takiego nie uzyskuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Radzę na całym obwodzie wieńca,na tych bloczkach zewnętrznych 8 cmtrowych dać od zewnątrz deski przymocowane drutem 2-3 mm (miękkim) do zbrojenia belek teriva (przewiercić bloczki naprzeciw np.co drugiej belki).Deski jak szalunek przytrzymają bloczki i zabezpieczą przed rozepchaniem przez beton. Sprawdzone!-Pozdr Tad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz trochę cię zasmucę o przemarzaniu nie ma mowy ale może wystąpić zjawisko kondensacji pary na zimniejszej części przegrody i wilgoć i pleśń i ciemniejsze śćiany w tym miejscu

zrób tak aby było więcej styropianu lub daj piankę poliuretanową i pustak odmiany 300.

 

PS:

Tad ja już radziłem zrobić takie niepełne szalowanie wieńca w swojej pierwszej wiadomości jest to rozwiązanie pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja rozwiązałem to w taki sposób że nawierciłem otworki poniżej wieńca przewlokłem przez nie takie pręty gwintowane M5 na całej długości od wewnętrznej strony ściany podkładka i nakretka od zewnętrznej pionowo deseczka i nakrętka, to dolne zamocowanie deseczki u góry przywiązałem tę deseczkę drytem wiązałkowym, tych deseczek dałem 2 na metr, za tymi deseczkami ustawiłem sam styropian gr 10cm(on był właściwie szalunkiem ) po zalaniu betonem (strop fert wys 30cm) odkręciłem i wyciągnołem te pręty

 

PS: Dla Tada

Czy Ty uważasz że drut 2-3 mm nie jest dobrym przewodnikiem ciepła bo zapewne został w wieńcu, Twoje rozwiązanie z punktu widzenia teroizolacji nie jest takie dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tad dobrze kombinujesz tylko zwróć uwagę ,aby drut był naprężony.

U mnie tak zrobili włącznie z wierceniem otworów w bloczku druty były nie naprężone i o ten luz rozepchało obudowe wieńca,czyli odeszło od lica ściany około 2 cm. Końcowy efekt to zdieranie tarkami do lica ściany i pomniejszenie o 2 cm grubości ścianki

osłonowej ,choć ja się tym nie martwię bo i tak to wszystko w moim przypadku jest przedobrzone ,gdyż buduję ścianę dwuwarstwową z ociepleniem 10 cm ,ale ostrzegam sprawdź napręźenia drutów lub śrub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...