Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór ilości i grubości kanałów w rekuperacji


Recommended Posts

Cześć,

 

zamierzam samemu wykonać rekuperację, ale mało jest informacji o wyliczeniach dotyczących doboru kanałów. Zrobiłem sobie tabelkę z ilością pomieszczeń, kubaturą, powierzchnią na podstawie innego tematu z FM - co prawda nie wiem z czego wynika kolumna krotność, ale bazowałem się na tamtym temacie. Wyszły mi liczby z ilością wymiany powietrza, ale teraz jak dobrać ilość przewodów oraz ich przekrój?

 

Tabelka:

zrzut.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeżeli chodzi o wywiew to musi być wg normy kuchnia z kuchenka elektryczna 50m3/H z gazowa 70m3/H natomiast łazienka z prysznicem lub wanna 50m3/h wiatrołap 15m3/h Po drugie nawiew musi równać się wywiew.Zrob całość na kanałach fi75 ilość rur do danego anemostatu zależy od ilości powietrza jaka jest zaprojektowana dla niego i odległości anemo od skrzynki rozdzielczej Edytowane przez Reku1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku1, według jakich norm?

Norm jest kilka i każda podaje inne sposoby.

 

Jeśli zrobisz na krotności wymiany powietrza do powierzchni w budynku to wychodzą głupoty, bo nagle dla 3 osób w domu czasem trzeba montować turbowentylator na dachu.

Ja u siebie robiłem na zasadzie ilości osób jaka będzie zazwyczaj (bądź może) przebywać w danym pomieszczeniu (gdzieś w normach było ile m3/h powinno się przyjmować na osobę, być może nawet na niej bazujesz).

Moim zdaniem jest to lepsze, bo gdy mam łazienkę 25m2 to jest tam jedna osoba, góra dwie a nie kilka.... co to, impreza w kiblu?

 

Kolega wyżej dobrze pisze aby zastosować rury 75, bo przy przepływie 50m3/h masz w nich prędkość 4.9m/s co może już i tak powodować hałasy (fi63 to 6m/s a fi50 to 11m/s). fi90 rura to 3,14m/s więc już fajny wynik, ale takie rury trudno ukryć w izolacji (tym bardziej jak się przecinają).

Ja zastosowałem u siebie częściowo rury FLAT51 od Zehnder (mają kształt owalny), przy ich wysokości 51mm prędkość w kanale to 3,47m/s.

 

Do tego pamiętaj o spadkach ciśnienia, im dłuższa i węższa rura tym większe opory i spadki ciśnienia.

Edytowane przez ADI-mistrzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

zamierzam samemu wykonać rekuperację, ale mało jest informacji o wyliczeniach dotyczących doboru kanałów. Zrobiłem sobie tabelkę z ilością pomieszczeń, kubaturą, powierzchnią na podstawie innego tematu z FM - co prawda nie wiem z czego wynika kolumna krotność, ale bazowałem się na tamtym temacie. Wyszły mi liczby z ilością wymiany powietrza, ale teraz jak dobrać ilość przewodów oraz ich przekrój?

 

Tabelka:

[ATTACH=CONFIG]457509[/ATTACH]

Lenistwo czy zwykła ignorancja nie pozwoliła Ci sięgnąć do tego tematu ?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?222208-Sam-robi%C4%99-wentylacj%C4%99

 

Wg którego sam sobie zrobiłem projekt WM, łącznie ze średnicami kanałów i prędkościami powietrza w nich.

 

Ja wiem, że dzisiaj w szkole tresuje się pod wyznanie i krzyże ale to sygnał, że babci czy matce trzeba schować dowód jak kiedyś ;)

A Czarnek do odwołania,ale nie można być tchórzem i trzeba wyjść na ulicę ;)

Inaczej jak dzisiaj, w szambie utoniesz gdyby nie tacy jak Arturo ;)

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...