Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ha?as a DGP mechaniczne


Recommended Posts

Witam

 

Przeszukałem chyba wszystkie posty i niewiele znalazłem na temat warunkow pracy DGP mechanicznego, a w szczególności hałasu podczas pracy urządzenia.

Napiszcie użytkownicy mechanicznego DGP jak u was te urządzenie pracuje:

Czy słychać turbinkę w nocy, czy powietrze nie szumi w przewodach, czy da się przy tym spać, czy jest jakaś możliwość regulacji tego hałasu np. poprzez zmianę obrotów turbinki lub przysłonę powietrza.

 

Pozdrawiam

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam turbinę 350 m3/h. Najgłośniej jest w pomieszczeniu z kominkiem ponieważ przewód łączący dystrybutor na kominku z turbiną jest zwykły aluminiowy a nie izofoniczny(turbina na poddaszu nieużytk).

W pokojach, gdzie są anemostaty wylotowe słychać tylko lekki szum powietrza , nie słychać wentylatorów (przewody izofoniczne między turbiną a anemostatami). Myślę, że gdyby wymienić ten pierwszy przewód hałas w salonie zanikłby całkowicie, ale tam i tak w nocy nikt nie przebywa.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wentylator nawiewny umieszczony w piwnicy i dodatkowo obudowany profilem i scianą GK z wypełnieniem welną mineralną 5cm.

 

Nigdzie nic nie szumi, w nocy slychac jedynie bardzo slaby odglos wentylatora, nie glosniejszy niz nowoczesnej lodowki slyszanej z odleglosci kilkunastu metrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie DGP jest robione w ten sposób, że turbina jest nad kominkiem wysysa z niego i dmucha dalej gorącym powietrzem.

A czy może ktoś próbował to zrobić tak by turbina dmuchała chłodnym powietrzem do komory powietrznej kominka. Stamtąd powietrze wychodziłoby do rozdzielacza i dalej rurami na powieszczenia. Przenowszenie drgań przez rury odpada, hałas wentylatora byłby wytłumiony przez obudowę kominka.

Turbina pracowała by w temperaturze pokojowej, nie narazona na przegrzanie.

 

Na razie tylko teoretyzuję - ale może miało by to sens?

 

Co wy nato?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w obowie kominka turbinę 600 m3/h. Pompuje ona powietrze przez 7 kratek na parterze i piętrze. Turbina jest w komorze dekompresyjnej.

 

Niestety szumi. Myślę, że nie sama turbina tylko przepływ powietrza. W salonie słychac najbardziej, bo tam pobiera cąłość powietrza i przepływy i prędkości są największe. W pomieszczeniach gdzie są kratki słychać zdecydowanie mniej.

 

Jestem przed próbami zmniejszenia prędkości obrotowej turbiny, a co za tym idzie ilości pompowanego powietrza, a dalej prędkości w kanałach i na wylotach. To powinno zdecydowanie ograniczyć szum.

 

Jak moja żona usłyszała piewszy raz pracę DGP, to miałem, delikatnie mówiąc przerąbane.

Po roku twierdzi, że nawet tego nie słyszy.

 

Szum jest. Ale ani nie zakłóca telewizji, ani nie przeszkadza w spaniu. Przynajmniej przyzwyczajonym.

 

PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rydzu,

 

nieco wyzej pisze, że ja mam takie rozwiązanie - wentylator jest nawiewny, umieszczony w piwnicy i tłoczy powietrze z GWC do przestrzeni wokol kominka i dalej przewodami DGP.

 

Uwazam, że jest to najlepsze rozwiązanie.

 

Powietrze z anemostatow tez nie szumi, gdyz anemostaty są mocno otwarte, a wielkosc przepływu reguluje przepustnicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rydzu,

nieco wyzej pisze, że ja mam takie rozwiązanie - wentylator jest nawiewny, umieszczony w piwnicy i tłoczy powietrze z GWC do przestrzeni wokol kominka i dalej przewodami DGP.

Uwazam, że jest to najlepsze rozwiązanie.

Powietrze z anemostatow tez nie szumi, gdyz anemostaty są mocno otwarte, a wielkosc przepływu reguluje przepustnicami.

 

Przepraszam - niedoczytałem :oops:

Ale bardzo mnie to ucieszyło, bo planowałem tego typu rozwiązanie u siebie eksperymentalnie zrobić.

A tu widzę że nie będę pionierem :)

 

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze odpowiednio dobrać przewody. Powinny mieć na tyle dużą średnicę aby prędkość powietrza była jak najmniejsza i nie może przekraczać 6m/s. Ponadto przewody musza być izolowane minimum 25 mm wełny a najlepiej 40mm .Warto kupować fabrycznie izolowane przewody a nie np. samemu izolować. Wtedy same przewody służą jako tłumik akustyczny oraz izolacja termiczna. Hałas samego urządzenia ma wtedy mniejsze znaczenie choć osobiście Dospela bym odradzał.

pozdr

wp

PS

Zawsze polecam aby na instalacje "rzucił okiem" projektant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy w takim razie nie lkeipej uzyc podkowy wodnej?? do kominka i miec spokoj z tymi szumami ,ktos powiedzial ze po roku juz mu nie szumi, a jak moj dziadek mowil do wsyztkigo mozna sie przyzwyczaic np,wisielec na szubienicy na poczatku tez sie rzuca a po chwili juz sie przyzwyczaji :lol:

 

Daroll SWIETNE SWIETNE !! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...