Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podkład pod panele opór a przewodzenie , Pomocy !


przemo22627

Recommended Posts

Witam

 

Jak w temacie dobieram sobie podkład pod panele , jest taki wybór że głowa mała i do tego każdy producent podaje albo współczynnik oporu cieplnego albo współczynnik przewodzenia ciepła i idzie oszaleć nie da sie przez to porównać produktów.

Jakaś mądra głowa przeliczyłaby mi te wartości ? :

 

Dom podpiwniczony po całości, ogrzewanie podłogowe po całości, piec gaz kondensacyjny i mamy tak :

(Nie wiem czy mogę podawać nazwy producentów i linki do tych podkładów wiec w razie czego moderator niech usunie marki)

 

1. KORNER ALU PROTECT podkład na ogrzewanie 2mm: opór cieplny R=0,04 m2 K/W proszę jaki jest Współczynnik przew. ciepła dla tych 2mm?

2. Coopra Mata wyciszająca wineo sound 3mm: opór cieplny R=0,04 m2 K/W proszę jaki jest Współczynnik przew. ciepła dla tych 3mm?

3. STEICO płyty drzewne, płyta pilśniowa porowata gr 5mm: współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(m*K)]: 0,07, proszę jaki jest opór dla tych 5mm?

4. Pianomat podkład pianowy 4mm : współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(m*K)]: 0,041. proszę jaki jest opór dla tych 4mm?

 

Czy jest ktoś w stanie pomóc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To postaram się pomóc i od razu podaje przykłady konkretnych z marketów (różnych aby nie było). Wg norm i zaleceń opór cieplny systemu (podłoga + podkład) nie powinien przekraczać oporu 0,15 m2K/W.

 

Więc pierwsze pytanie jaka podłoga - panele laminowane MDF 8mm to ok. 0,08m2K/W a panel winylowy na klik 5mm to ok 0,039 m2K/W.

 

Tylko pamiętaj jak masz panele winylowe wybierz dedykowany pod nie podkład (chodzi o parametr CS) - tu masz przykłady z marketów - bardzo dobry Silenzer

https://www.obi.pl/podklad-pod-panele/afirmax-podklad-pod-panele-winylowe-silenzer-1-3-mm/p/6648000

 

lub np podstawowy Axtona

 

https://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-panele-scienne/panele-deski-parkiety/podklady-podlogowe/podklad-podlogowy-silence-pvc-1-5-mm-10m2-axton,p480299,l192.html

 

 

Z różnych sklepów wybrałem - ale zobacz też sam. Tutaj opór cieplny ma mniejsze znaczenie.

 

Jak masz zwykłe panele to wiemy, że podkład nie możne przekroczyć oporu 0,075m2K/W. I teraz odpowiedzi na Twoje pytania:

STEICO - 5mm to po przeliczeniu ok R = 0,071 m2K/W. Tutaj pamiętaj o paroizolacji - folia i taśma.

 

Dla PIANOMATU 5mm masz R = 0,12 m2K/W - to ten to izolator identyczny jak ten popularny np. z Casto - Secuar Max Aquastop:

 

https://www.castorama.pl/podklad-pod-panele-arbiton-aquastop-max-5-mm-5-5-m2-id-1132868.html

 

Z tych co podałeś to PUM Wineo najlepszy. A jak to wygląda na rynku - to jak szukasz mercedesa to masz Multiproteca 1000 - R=0,006m2K/W

https://arbiton.com/podklady-podlogowe/multiprotec-1000/

 

lub wersja ekonomiczna Secura Thermo R=0,05m2K/W

https://www.castorama.pl/podklad-pod-panele-arbiton-aquastop-thermo-1-6-mm-6-m2-id-1132871.html

 

Jak widać tutaj duży zakres masz do wyboru. Mam nadzieję że odrobinę pomogłem;)

Edytowane przez raf8912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie raf8912 , jestes wielki !

 

Widzisz nie dopisałem najważniejszego , to są panele laminowanie 8mm i właśnie zależy mi żeby podkład był min 3mm gruby bo są "delikatne nierówności " najwięcej takich 1mm a do 2mm zdarzają się przy futrynach drzwi kurde balans... Także ten arbiton jest super z oporem ale niestety trzeba mieć na takie podkłady idealną wręcz posadzkę .... żeby potem nie trzeszczało etc... (nie piszcie mi żeby sobie samopozioma wylać błagam... )

 

Także wracając do moich dwóch wymienionych podkładów czy jest sens płacić 25 pln za m2 za PUM Wineo z oporem R=0,04 m2 K/W jak można kupić z takim samym oporem za 9pln/m2 ten KORNER ALU PROTECT ? (nie bierzmy pod uwagę wyciszania )

 

 

I ostanie pytanie , będzie trudne - zależy mi żeby zgubić nierówność miedzy płytkami a panelami jakies 13mm wiec może lepiej wziąć to SEICO PŁYTY DRZEWNE cena bardzo dobra jakieś 3,5zl/m2, on ma 5mm gr plus mój panel 8mm to byłoby idealnie bez brzydkich listew... i przy okazji lepiej by się nierówności zniwelowały ....

Pytanie tylko jaka będzie strata w porównaniu oporu 0,04 a 0,071 (może te 0,031 różnicy to są śmieszne liczby już i praktycznie brak odczuwalnej różnicy rzędu 1 stopień na całości ogrzewania parteru czyli zaoszczędzone 80 pln w skali roku, to już wole mieć ładnie zrównaną podłogę salonu z jadalnią) .... teoretycznie przecież tego ciepła nie stracimy , podniesie nie na piecu załóżmy te 2st ale za to na powrocie wróci do kotła odrobine cieplejsza woda .... na chłopski rozum wyjdzie na to samo ...

 

Wiadomo zę jak to są różnice kolosalne i mam sobie cholernie zablokować przepływ ciepła z posadzki to trzeba zrezygnować z grubszego podkładu i będę brał ten 2 czy 1,5mm gr.

Edytowane przez przemo22627
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...