Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator w starym domu bez wiekszego remontu , wykorzystanie szybów kominowych


Recommended Posts

Do tej pory przy wentylacji grawitacyjnej przeżyłeś ? Chyba tak!

 

Jesteś na etapie teoretyzowania, dotyczącego wentylacji mechanicznej, ja na etapie budowy drugiego domu z klimatyzacja kanałową i wentylacja mechaniczną, z kilkuletnim doświadczenie w używaniu wentylacji mechanicznej.

Tak jak piszesz dzieli nas bardzo wiele :D

 

Za kilka lat przyznasz mi rację, albo i nie bo "duma" Ci nie pozwoli :wave:

 

Rób sobie te klapy ze spienionego PCV, ja Ci nie zabronię :p

 

PS Mam nadzieję, że dach płaski, żebyś się nie spier... podczas zamykania. Szkoda człowieka :hug:

Edytowane przez gregos11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego pisałem posty wyżej ze odpuszczam zasuwy...

Przyznaję sie ze jestem świeży, dla tego pytam doświadczonych użytkowników na forum technicznym .

Czytam i czytam i widzę że popełniłem wielki błąd, a mianowicie chce podpiąć wyciąg kuchenny do reku a to okazuje sie wielkim problemem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc czytam ,,, nie jest to jednoznaczne, w innym temacie użytkownik adam_mk pisze że można i nawet warto ale potrzeba stosować filtr tłuszczowy, nie wiem jak będzie z czystością kanału i samego reku z tym filtrem , teraz mam fabryczny filtr i silnik nie wygląda zachęcająco, jest stłuszczony, kolejna sprawa to moc takiego wyciągu, wydaje mi sie ze rekuperator o wydatku 300m3h nie da rady sprawnie wentylować kuchni prze ten filtr/filtry nawet gdyby zamontować "zasuwę" na drugim wywiewie by zwiększyć ilość powietrza zasysaną przez kanał kuchenny w momencie gotowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Rekuperator zakupiłem używkę, VASCO D400 EP II, okap zostanie zlikwidowany na rzecz pochłaniacza, a nad okapem zostanie zamontowany anemostat zasysający. Na ten moment dumam nad skrzynkami rozprężnymi, reku jest umiejscowiony w takim miejscu że za bardzo niczego gotowego nie znajduję, zastanawiam sie czy można by zrobić skrzynki w trójników 200 z odejściem 110pcv / pp i dalej redukować do 90, takie "kominy" weszły bi mi pasowanie w wnęki nad reku , ktoś z was spotkał się z takimi "skrzynkami"?

Kolejne pytanie to o ten rekuperator, jako że jest używany chciałbym "wyczyścić " wymiennik po poprzednich właścicielach , jest tam polistyrenowy czy przy takim wymienniku jest dopuszczalne przepłukanie go wodą ? lub jakiś inny sposób ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okap zostanie zlikwidowany na rzecz pochłaniacza

 

Osobiście (od razu mówię że to tylko moje zdanie i specjalistą nie jestem) nie rezygnowałbym z okapu, o ile przy zwykłym gotowaniu wentylacja daję radę na wyższym biegu, o tyle przy smażeniu czy jak się coś przypali okap ma o wiele większą wydajność niż wentylacja i szybciej pozbędzie się zapachów (dla przykładu ten co mam ma przepustowość maksymalną w okolicach 600m3/h, gdzie anemostat w kuchni to raptem 70-80m3/h i to już na wyższym biegu).

Co do instalacji na trójnikach zamiast skrzynek, to słyszałem że jest bardziej problematyczna (zwłaszcza przy zróżnicowaniu mocy nawiewu), stąd częściej stosowana w instalacjach przemysłowych, ale działać też będzie, kwestia tylko jak będzie działać w momencie jak będą zmieniać się opory, np. w momencie zamykania/otwierania drzwi. Osobiście wolałbym zlecić wykonanie blaszanych skrzynek na zamówienie w kształcie pasującym w miejsce montażu.

Edytowane przez Endrju111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...