Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka + kaloryfery podłączenie.


Vertez

Recommended Posts

Witam wszystkich. Z racji tego że jestem tu nowy i zaznaczam iż nie będę wykonywał instalacji sam a jedynie chcę się doinformować. Sytuacja wygląda tak, mam domek parterowy o małej powierzchni 80 m2. Jestem zmuszony zrobić ogrzewanie mieszane czyli podłogówka + kaloryfery. Kaloryfery w salonie ( dwa ) i jeden w łazience (drabinka). Ogrzewanie podłogowe to kuchnia 25 m2 ( już ułożone są dwie pętle grzewcze ). Łazienka ~10 m2 i sionka ~10 m2. Też już są pętle oddzielne dla tych pomieszczeń. Wychodzi więc 3 kaloryfery i 4 pętle ogrzewania podłogowego. Czytałem dużo i widzę że można to zrobić wykorzystując sprzęgło hydrauliczne, jednak wiem że jest to bardzo mały metraż i czy sprzęgło to nie przerost formy nad treścią? Dodam że nie mam kotłowni więc zależy mi na miejscu gdyż kocioł Gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny będzie znajdował się w łazience. Czy dwa rozdzielacze połączone równolegle ( jeden do podłogówki z mieszaczem i pompą) drugi do kaloryferów będzie okej ? Czy może zdecydować się na zawory RTL na te 4 pętle i jeden rozdzielacz ? Czy może jednak nie można tak połączyć rozdzielaczy. No dużo się naczytałem, wzywałem już dwóch hydraulików i właśnie jeden polecił RTL natomiast drugi połączenie równolegle dwóch rozdzielaczy. Jak potrzeba więcej informacji to jak najbardziej wyślę. Jak sądzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Z racji tego że jestem tu nowy i zaznaczam iż nie będę wykonywał instalacji sam a jedynie chcę się doinformować. Sytuacja wygląda tak, mam domek parterowy o małej powierzchni 80 m2. Jestem zmuszony zrobić ogrzewanie mieszane czyli podłogówka + kaloryfery. Kaloryfery w salonie ( dwa ) i jeden w łazience (drabinka). Ogrzewanie podłogowe to kuchnia 25 m2 ( już ułożone są dwie pętle grzewcze ). Łazienka ~10 m2 i sionka ~10 m2. Też już są pętle oddzielne dla tych pomieszczeń. Wychodzi więc 3 kaloryfery i 4 pętle ogrzewania podłogowego. Czytałem dużo i widzę że można to zrobić wykorzystując sprzęgło hydrauliczne, jednak wiem że jest to bardzo mały metraż i czy sprzęgło to nie przerost formy nad treścią? Dodam że nie mam kotłowni więc zależy mi na miejscu gdyż kocioł Gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny będzie znajdował się w łazience. Czy dwa rozdzielacze połączone równolegle ( jeden do podłogówki z mieszaczem i pompą) drugi do kaloryferów będzie okej ? Czy może zdecydować się na zawory RTL na te 4 pętle i jeden rozdzielacz ? Czy może jednak nie można tak połączyć rozdzielaczy. No dużo się naczytałem, wzywałem już dwóch hydraulików i właśnie jeden polecił RTL natomiast drugi połączenie równolegle dwóch rozdzielaczy. Jak potrzeba więcej informacji to jak najbardziej wyślę. Jak sądzicie?

 

Sprzegło nie wymyslono w celu zwiekszenia zysku producentów i instalatorów, a tylko i wyłacznie po to aby układy grzewcze mieszane prawidłowo i efektywnie pracowały.

Tu problem jest tylko w tym ze miejsce usytowania kotła jest w łazience. Pompy moga byc w szafkach rozdzielaczowych, do OP z mieszaczem, do grzejników bez mieszacza, ale gdzie dac sprzegło nie wiem, moze w jakies garderobie, pom. technicznym czy podobnym. O RTL zapomnij to rozwiazanie jako ostatecznosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli pominął bym sprzęgło przy takiej małej ilości odbiorników grzewczych co by się wówczas stało ? to tylko 3 kaloryfery i 4 pętle.

Bez sprzegla to tylko RTL i zadnych pompek i mieszaczy, a najlepiej jakby przewymiarowac grzejniki tak aby była jednakowa Tz na grzejniki i podłogówke, wtedy zadnych pompek mieszaczy i RTL, prosciej sie juz nie da.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sprzegla to tylko RTL i zadnych pompek i mieszaczy, a najlepiej jakby przewymiarowac grzejniki tak aby była jednakowa Tz na grzejniki i podłogówke, wtedy zadnych pompek mieszaczy i RTL, prosciej sie juz nie da.

 

to może wcale nie było by trudno przewymiarować te kaloryfery skoro dwa są w 1 pomieszczeniu i tak naprawdę tylko je trzeba by było przewymiarować ? polecasz jakieś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A hydraulik mi mówił właśnie żeby równolegle połączyć rozdzielacze bez sprzęgła? nie można tak zrobić przy kotle gazowym?

 

Jak tak mówił to trzeba go posłuchac, ale musi dac gwarancje ze ukłąd bedzie prawidłowo funkcjonował. Miałem klika przeróbek po takich ekspertach, dokladnie w takiej samej konfiguracji, gdzie albo grzały grzejniki albo podłogówka, w zaleznosci czy była załaczona pompa podłogówki. Kwestia sterowania to oddzielna sprawa ale co to dla takiego eksperta. Reasumując hydraulik daje gwarancje na poprawne działanie ukladu grzewczego i niech robi jak wymyslił oczywiscie w rozsadnych pieniadzach albo jezeli nie potrafi dac takiej gwarancji to niech sie nie podejmuje takiej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt a takie mój osobisty pomysł, jak by na kaloryfery puścić wodę z pieca a na podłogówkę dać tylko zawór mieszający ? bez dodatkowej pompy, tylko i wyłącznie na pompie pieca. Miało by to prawo działać?

 

Nie, tzn. grzejniki bedą działac, podłogówka praktycznie nie. Chcesz tanio i dobrze, niestety tak sie nie da. W takim przypadku zastap mieszacz RTL na kazdej petli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie tanio, po prostu nie mam miejsca na cały osprzęt. A wspominałeś coś o przewymiarowaniu kaloryferów, dwa kaloryfery są w 1 pomieszczeniu więc łatwiej by było je przewymiarować. Podpowiesz jak to zrobić i jaki to by miało efekt ?

 

Jezeli jest tylko miejsce to kazdy grzejnik da sie łatwo przewymiarowac, po prostu instalujemy wiekszy. O ile wiekszy od obliczonego dla dla typowej Tz dla grzejników?, to pokazą obliczenia. Bez nich to tylkko zgadywanie. Najpierw trzeba okreslic straty dla poszczegolnych pomieszczeni (ozc) nastepnie liczymy pętle ogrzewania podłogowego (rozstaw, moc , przepływ) i do obliczonej Tz liczymy wymiar (moc) grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...