Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa mieszacza rozdzielacza


gld

Recommended Posts

Witam

Zastałem następującą instalację.

Kocioł Broetje Energy Top 24kW, góra kaloryfery, dół podłogówka. Rozdzielacz Prandelli RPM-R. Sterownik Aura (stoi na piętrze) załącza, lub wyłącza piec w zależności od zadanej temperatury, nie reguluje mocą pieca.

Temperatura CO ustawiona na 70 stC, na rozdzilaczu 40 stC.

Kilka pytań:

1. Czy pompa rozdzielacza musi mielić cały czas nawet jak kocioł nie potrzebuje grzać CO? Czy da się jakoś zasterować nią żeby mieliła tylko, gdy piec grzeje?

2. Pompa ma trzy biegi (w zależności od mocy) Jaka jest zależność pomiędzy biegiem pompy, a ilością wody (no oczywiście ilością energii cieplnej) która idzie na pętle? Bo nie wiem, czy im wyższy bieg tym woda szybciej przeleci przez rozdzielacz i wróci na powrót jeszcze ciepła, czy więcej wtłoczy w pętle.

3. Z zasady kaloryfery mają sporo mniejszą bezwładność niż podłogówka, kocioł grzeje mi wodę (przy temp zewnątrz -5) tylko kilka razy dziennie po około 30 minut, sterownik wyłączy piec, a podłoga zimna. Pompa na najniższym biegu. Czy da się to jakoś rozsądnie opanować, żeby dół też był ciepły, a na piętrze nie było ukropu?

Rozdzielacz Prandelli RPMR.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyć głowice termostatyczne na grzejniki na piętrze.

Na parter przydałby sie sterownik który będzie wyłączał pompę układu mieszającego gdy wszystkie pętle będą zamknięte (brak zapotrzebowania na ciepło) + da sygnał do kotła że nie potrzebujemy grzania - w naszej ofercie takie funkcje realizują listwy BASIC+ (potrzebna najmniejsza listwa z modułem pompowym + jeden siłownik i jeden termostat ścienny Basic+ umieszczony w miejscu referencyjnym dla odczytu temperatury).

Sterownik na górze oraz listwa na parterze będą informowały kocioł o konieczności włączenia lub wyłączenia grzania w zależności od potrzeb na konkretnych poziomach. Głowice na grzejnikach powinny dopilnować aby nie przegrzać pomieszczeń. Listwa Baisc+ będzie zatrzymywała pompę układu mieszającego w chwili gdy siłownik zamknie pętlę (można założyć na najdłuższą).

Myślę że przy tej okazji można by tez zmniejszyć temperatury zasilania z pieca z 70 na 60 a może 50 st. C - parametry pracy całego układu do ustabilizowania w ciągu sezonu grzewczego.

Edytowane przez KAN-therm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...