Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ZigBee: czujnik dymu w połączeniu z gniazdkiem


Recommended Posts

Witam. Po ostatniej awarii w kotłowni (wysunięcie się palnika z kotła olejowego + dalsza jego praca i zadymienie całej piwnicy, szczęście że byłem w domu to wyłączyłem piec z gniazdka) chciałem się Was doradzić jako laik o możliwości zabezpieczenia się przed podobnymi sytuacjami w przyszłości.

 

Kolega podpowiedział mi o możliwości kupna czujnika dymu ZigBee który zainstalowałbym na suficie w kotłowni, a piec podłączyłbym do sieci poprzez inteligentne gniazdko ZigBee, wszystko sparowałbym poprzez aplikację Tuya Smart.

 

Czy po takim scenariuszu istnieje możliwość aby oprócz tego, że dostane powiadomienie w czasie rzeczywistym poprzez aplikację o wykryciu dymu, zostało automatycznie odcięte zasilenie w inteligentym gniazdku? Z góry dziękuję za odpowiedź, ewentualnie proszę o alternatywne metody zabezpieczenia.

 

Opcjonalnie planuję również zamontować w kotłowni kamerkę aby zweryfikować ew. alarm z czujnika dymu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, pytanie tylko czy Twój piec może być wyłączany w czasie pracy ;). Wszelkie ustawienia robisz w aplikacji, w zależności od producenta np Tuya.

Warto zwrócić uwagę, że większość tych rzeczy działa na chmurze, dlatego w przypadku awarii dostępu do internetu, być może komunikacja pomiędzy elementami systemu zostanie przerwana. Wyjściem na to jest własny serwer zigbee np zrealizowany na terminalu + HA lub domoticz- zaleta własnego to większa sprawność i możliwości konfiguracyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...