Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, trzy lata temu w pomieszczeniu gospodarczym z gniazdkiem i żarówką zrobiłem sobie warsztat stolarski, obecnie mam 2x2 świetlówki oraz 2x2 i 2x3 gniazdka 16A, przewody oświetleniowe mają 3x1,5mm2 a gniazdkowe 3x2,5mm2.

Obecnie chcę osiągnąć 6x3 gniazdka natynkowe, hermetyczne 16A oraz 6x1 świetlówki 120 cm, włączane parami. A ponad to zastosować skrzynkę rozdzielczą z wyłącznikiem-różnicowo prądowym i wyłącznikami nadprądowymi. Z grubsza sobie wszystko przemyślałem, w skrzynce ma to wyglądać następująco: lampka sygnalizująca LED > wyłącznik izolacyjny 100A > wyłącznik różnicowoprądowy (o jakim prądzie znamionowym, nie wiem jeszcze) > wyłącznik nadprądowy B16 dla 3x3 gniazdka z jednej strony > wyłącznik nadprądowy B16 dla 3x3 gniazdek z drugiej strony oraz wyłącznik nadprądowy B10 dla oświetlenia.

Oświetlenie ma zużywać 108 W, zaś maksymalna konfiguracja podłączonych urządzeń (na dziś nie osiągalna i raczej nie prawdopodobna) to 4300 W, do osiągnięcia na dziś około 3300 W w tym samym czasie i w jednym przewodzie i gniazdku.

 

Problem mam taki że przeczytałem iż wyłącznik izolacyjny to nie wyłącznik główny do codziennego użytkowania, domyślam się że należałoby kupić jakiś wyłącznik, doprowadzić do niego przewód doprowadzony do budynku a następnie od niego przewód poprowadzić do skrzynki i umieszczonego w niej wyłącznika izolacyjnego. Celem tego przedsięwzięcia jest ułatwienie sobie codziennej pracy, mam w zwyczaju na koniec dnia odpinać od zasilania wszystkie urządzenia, zamiast robienia obchodu chciałbym mieć taki wyłącznik główny przy wejściu, wykonywać jeden ruch i nie martwić się że coś zostało podłączone do gniazdka.

Podobna sytuacja jest nieco wcześniej idąc po przewodzie, w pomieszczeniu obok jest rozłącznik nadprądowy C32, który używaliśmy jako główny, aby dokonywać jakiś prac dalej. Wszyscy przeżyli, nie wiem kto i kiedy go tam umieścił ale w pierwszej kolejności trzeba byłoby to zmienić.

 

No i zawsze jest dobrze porozmawiać, jako że tu nie mam po prostu z kim podyskutować.

 

E: chciałem jeszcze zapytać czy świetlówki LED można połączyć szeregowo, czy też aby aby włączać je parami będę musiał do każdej pary dodać puszkę?

Edytowane przez Zubr86
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/265129-instalacja-w-warsztacie-gniazdka-o%C5%9Bwietlenie/
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zatrudnić elektryka dla własnego bezpieczeństwa i jemu wyłożyć co chcesz mieć i gdzie. Ważne jest nie tylko, czy coś działa, ale jeszcze czy jest właściwa ochrona przeciwporażeniowa dla poszczególnych urządzeń. Z Twojej wypowiedzi wynika, że jesteś laikiem w tych sprawach i wiedz nikt Ci na forum nie udzieli rady, gdyż nie będzie brał odpowiedzialności za Twoje i innych życie.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/265129-instalacja-w-warsztacie-gniazdka-o%C5%9Bwietlenie/#findComment-7955341
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam, trzy lata temu w pomieszczeniu gospodarczym z gniazdkiem i żarówką zrobiłem sobie warsztat stolarski,

 

Nawet nie napisałeś czy masz instalację jedno- czy trójfazową. Jaki układ sieci, jak jest poprowadzona i skąd, jak zabezpieczona. To ważne, bo w warsztacie, gdzie występują maszyny wirujące, świetlówki dają efekt stroboskopowy. Co może być niebezpieczne. Z tego powodu korzystniejsze jest oświetlenie z różnych faz.

W ogóle, zagadnienie trzeba rozpatrywać całościowo, a nie jako pojedyncze puzzle.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/265129-instalacja-w-warsztacie-gniazdka-o%C5%9Bwietlenie/#findComment-7958794
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...