Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek + bufor


grzes124

Recommended Posts

Cześć,

 

Mam prośbę o podpowiedź jak najlepiej spiąć kominek z płaszczem wodnym z buforem,

 

Bufor wodny 850l.

Obecnie grzany grzałką do 60 stopni Celsjusza, mierzone u góry bufora.

Z bufora zasilana jest podłogówka oraz CWU poprzez miedzianą wężownice.

Niedawno kupiłem mały kominek z płaszczem wodnym. Moc 8kW (płaszcza 6kW).

 

Jak najlepiej połączyć kominek (układ otwarty) z buforem?

Pierwszym pomysłem był laddomat, jednak opinię o tym rozwiązaniu na forum są co najwyżej średnie.

Może zatem pompa sterowana termostatem różnicowym?

 

Prośba o podzielenie się swoimi rozwiązaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia hydrauliki kominek z płaszczem niczym się nie różni od zwykłego kotła na paliwo stałe - schemat podłączenia będzie więc identyczny jak np. przy kotle zasypowym (zakładając, że do tej pory bufor pracował również w układzie otwartym).

Zabezpieczenie temperatury powrotu można zrobić zaworem trójdrożnym z termostatem, chociaż niektórzy twierdzą, że w ogóle nie potrzebne (ja mam).

A pompą może sterować sterownik kominka, trzeba tylko odpowiedni dobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

To prawda co piszesz.

 

Wzorowałem się trochę na schemacie podłączenia laddomatu

laddomat.jpg

 

Sugerujesz, żeby zrobić osobne naczynie dla kominka?

Nie chciałbym przenosić obecnego. Kominek używany będzie tylko w okresie zimowym.

 

Chętnie bym wziął jakiegoś speca, ale wszyscy konkretni, których znam, mają pracy na 3m-c do przodu.

Większość hydrauliki w domu robiłem "tymi ręcami", odpukać, działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to trochę co innego zrobić własnymi rękami "zwykłą hydraulikę", gdzie jak coś nie zadziała to najwyżej będziesz bez wody przez kilka dni lub ci zaleje kawałek podłogi, a co innego samodzielne podłączanie kotła na paliwo stałe (bo z punktu widzenia hydrauliki tym właśnie jest kominek z płaszczem) w pomieszczeniu, gdzie cały czas przebywają ludzie. Nie mówię, że się nie da, ale ja bym nie ryzykował, tym bardziej, że - mimo dotychczasowych sukcesów ;) - widać, że nadal jesteś początkujący w temacie.

W instalacji mogą być dwa naczynia wzbiorcze, to nie jest problem (choć większa będzie powierzchnia styku wody z powietrzem, a więc jej większe nasycenie gazem, przez co może się trochę więcej syfu w instalacji zbierać). Ważne, żeby naczynia były odpowiednio wysoko, ale też nie mogą być umieszczane np. na nieogrzewanym poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...