Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zatkanie nawiewników w celu redukcji hałasów - wełna mineralna?


Recommended Posts

Cześć!

 

mam dosyć nietypowe pytanie - czym można zatkać/zakleić nawiewniki w oknach, aby trochę zmniejszyć hałas wydobywający się z zewnątrz? Mam mieszkanie, gdzie jeden z pokoi jest umieszczony przy ulicy i słychać w nim przejeżdżające samochody. Myślałem, że to może problem z oknami, ale wg dwóch różnych fachowców, którzy przyszli na inspekcję, okna mają dobre parametry akustyczne i wina może leżeć po stronie nawiewników. Jeden z nich zasugerował, aby zatkać je np. watą/wełną czy styropianem.

 

Spróbowałem je wstępnie zatkać styropianem i wydaje mi się, że słychać było różnicę (było trochę ciszej), ale to rozwiązanie ma jednak wady (dosyć ciężko wypełnić szczelnie cały otwór). Poszukałem trochę w internecie i dowiedziałem się, że istnieje coś takiego jak wełna mineralna/akustyczna, który stosuje się m.in do wyciszania czy ocieplania - zastanawiam się czy taki materiał nada się do tego? Można taki materiał np. porwać i wepchnąć go kawałkami w nawiewniki? Może głupie pytanie, ale nigdy nie miałem z nim styczności - a na zdjęciach wygląda na coś całkiem miękkiego i elastycznego :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z różnych powodów (nie chcę wchodzić w szczegóły w tej kwestii), odpada u nas niestety wymiana nawiewników.

 

Jestem świadomy potencjalnego zagrożenia ich zatkaniem (wiadomo trzeba będzie obserwować czy wszystko jest ok), niemniej hałas jest dosyć irytujący nawet przy zamkniętym oknie, dlatego szukam jakiś rozwiązań. Tak jak wspomniałem, wypchanie styropianem trochę pomogło, słychać różnicę, dlatego zastanawiam się czy można jeszcze uzyskać lepszy efekt - dlatego podpytuję o tą wełnę mineralną (która jest dla mnie materiałem znanym tylko z internetu - taki strzał z mojej strony :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dzień Dobry

 

Pomysł z użyciem wełny jest u swoich podstaw jest słuszny. W zależności od gęstość i grubości wełna charakteryzuje się bardzo wysokim lub najwyższym współczynnikiem pochłaniana dźwięku (alfa W).

 

Jednak nalży opamiętać o tym, że wartość alfa W nie jest wprost proporcjonalna do zmniejszenia poziomu dźwięku. Dodatkowo należy zastawić się nad zastosowaniem wełny, która byłaby zabezpieczona welonem wierzchnim i do tego wszystkiego zostaną zachowane walory użytkowe rozwiązania. Na razie wiemy bardzo mało. Chętnie pomogę w rozwiązaniu problemu.

 

Proszę o kontakt na [email protected] w tytule „Pomoc Techniczna”

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...