Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

remont niszczejącego fundamentu


Cousie

Recommended Posts

Witam ponownie.

Sprawa dotyczy budynku z lat 50 XXw. Fundament betonowy z materiału "jaki był" czyli słaby i prawdopodobnie podciąga wilgoć. nie jest zaizolowany ani drenowany, jednak w piwniczce jest sucho. W miejscu na zdjęciach jest ok 1m chodniczek wzdłuż ściany w innych miejscach po prostu ziemia. Fundament niszczeje praktycznie na całym obwodzie.

Jak go zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem i wzmocnić żeby dom się nie zawalił? Czy iniekcje coś tutaj wskórają? czy to nic nie da i tylko uzupełnić ubytki i zaizolować od bezpośredniego kontaktu z wilgocią?

 

(cos nie mogę załączyć zdjęć. link https://photos.app.goo.gl/SUQqJjF43BrDtG5x7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaj sobie pytanie ile ten dom ma jeszcze trwać? Skoro z takim fundamentem wytrzymał te 70 lat . To prosta ekstrapolacja wynika że po usunięciu słabo trzymającego i uzupełnieniu mieszanką gotową do renowacji betonu da ci następne 70 lat. tak możesz się bawić w iniekcje dokładanie zbrojenia etc. Ale masz sucho. A na razie nie zapowiada się ochłodzenie klimatu aby miało się zmienić 60% ocieplenie 40 ostatnie podrygi ciepła przez śniegiem i pluchą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no chciałbym żeby jeszcze ze 20lat postał... a może więcej.. najlepiej żeby ja go nie musiał już remontować ;)

od wewnątrz fundament jest szerszy niż ściana i ten schodek był otynkowany, bo tynk "odparzyło".

od zewnątrz może faktycznie uzupełnię i zrobię parocentymetrową nadlewkę (ma to sens? ) przed nałożeniem styropianu na elewację. poprawię też odwodnienie bo czasem na tym chodniku jest woda skapująca z balkonu powyżej i możę to w sumie główna przyczyna tego niszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witaj, zajmuję się zawodowo takimi naprawami więc wiem co możesz zrobić. Przyczyna takiego stanu to przede wszystkim jakość betonu i czas, do tego brak skutecznych izolacji pionowych i przez te kilkadziesiąt lat poddawany był erozji i karbonatyzacji, jest to naturalne zjawisko i ulegają mu wszystkie konstrukcje betonowe. Najlepiej odkop odcinkami fundament, skuj luźne fragmenty betonu i uzupełnij masami do napraw betonu PCC R4 (w internecie jet sporo informacji na ten temat). Następnie zabezpiecz izolacją np. szlamami i osłoń folią kubełkową, da ci to możliwość wykonywania izolacji w trybie ciągłym bez czekania aż wyschną poszczególne warstwy. Iniekcje możesz wykonać ale tylko w miejscach pęknięć fundamentu i to iniekcje sklejające tzw. klejenie siłowe żywicami epoksydowymi konstrukcyjnymi, iniekcja przeciw podciąganiu kapilarnemu nic ci nie da oprócz pogorszenia twojej kondycji finansowej. Jeśli robisz większy remont np. wymieniasz też posadzki to zrób to również od wewnątrz. Wykonując docieplenie tego fundamentu folię kubełkową daj na zewnątrz styropianu i odwróć kubełkami od budynku aby podczas zasypywania nie wbijały się w styropian, szlamy cementowe umożliwiają "oddychanie" elementu izolowanego i są dobrym podłożem pod klej.

Pozdrawiam i życzę powodzenia, Grzegorz Expert-Bud A.G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...