Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Palowanie a zagęszczanie gruntu


Recommended Posts

Jak wiadomo palowanie wykonuje się celem wzmocnienia nośności gruntu pod wykonanie fundamentów np. ze względu na niekorzystne warunki gruntowe.

Co jednak z powierzchnią gruntu pomiędzy palami? Jaki stopień zagęszczenia gruntu jest wówczas wymagany? Oczywiście pierwsze co przychodzi na myśl to, że palowanie też jest przecież technologią wzmacniania gruntu.

Niezależnie nie można jednak pozostawić jedynie lużnej ziemi pomiędzy palami i od razu zacząć wykonywać fundamenty. Chudy beton nie bedzie "wisiał" w powietrzu. Oczywiście ziemię należy wyrównać, ale co dalej? W przeszłosci spotkałem się z sytuacją, gdzie ziemia była wyrównana i zagęszczona mechanicznie, ale nie było wymagań co do stopnia zagęszczenia gruntu. Obecnie mam inną sytuację gdzie Specyfikacja wskazuje, że po usunięciu humusu grunt rodzimy rownież powinien posiadać odpowiedni wskażnik zagęszczenia, ale jest wątpliwość czy da się taki uzyskać poprzez mechniczne zagęszczanie.

Mam pytanie, czy ktoś ma doświadczenia w podobnym temacie i jaka jest Wasza opinia w tej sprawie?

Edytowane przez Piter9000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palowanie nie jest wzmacnianiem gruntu, to że tuz przy palu w niektórych technologiach wykonania pali grunt się wzmocni to jakby efekt uboczny. Na palach robisz oczep a na tym płytę i nie martwisz się gruntem "pomiędzy palami".

Pale są fundamentem, nie robisz innego na nich czy obok nich.

 

Jeżeli grunt rodzimy ma za małą nośność to albo wymiana albo zagęszczanie, może być również stabilizacja np. wapnem czy cementem. Kwestia co tam jest i jakie ma mieć docelowe parametry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej precyzyjnie palowanie fundamentów to proces polegający na przeniesieniu dużych obciążeń na głębsze, bardziej nośne warstwy gruntu. Palowanie fundamentów ma między innymi zapobiegać osuwiskom, wykonywane jest w trakcie posadowienia ciężkich i wymagających obiektów.

Mniej wymagajace konstrukcje mozna stawiac czesto na tej samej dzialce i gruncie. Dodatkowo przed wykonaniem plyty fundamentowej grunt nalezy przygotowac np pod chudy beton, czyli zagescic do jakiegos stopnia. Moje pytanie bylo zatem czy sa jakies konkretne wymagania dot. stopnia zageszczenia takego gruntu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...