Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gaz czy pellet? Oto jest pytanie!


murako

Recommended Posts

Dzień dobry!

Mój domek dopiero w trakcie - obecnie jest SSZ. W projekcie jest ogrzewanie na pellet, grzejniki, bez cwu, czyli piec tylko ogrzewa dom w sezonie.

Parametry budynku: pow. ogrzewana 90m2, poddasze użytkowe, dach ocieplony 25cm wełną mineralną, budynek styropian grafit 15 cm, podłoga 12 cm xps, bryła prosta, zwarta, okna 3-szybowe, niezbyt duże, kotłownia w przybudówce (wejście z zewnątrz).

Zrobiłem prostą ocenę na stronie https://cieplo.app/start

Wynik: zapotrzebowanie roczne na poziomie 9000 kWh netto

 

Przy spalaniu pelletu potrzeba ok 1800 kg, oczywiście zakładam, że to wynik bardzo optymistyczny, sprawność pieca itp..., ale mam nadzieję, że w 3000 bym się zmieścił.

Pytanie brzmi: A MOŻE PIEC GAZOWY NA PROPAN W BUTLACH 33KG? Instalacja prosta, z obliczenia wychodzi, że potrzeba ok 100kg gazu na miesiąc, więc 4 butle, 2 butle się wymienia co 2 tygodnie. Brzmi zachęcająco.

 

Bardzo proszę o opinie, dziękuję i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie.

Jaki obecnie koszt takiej butli, to się przeliczy rzeczywisty 1kWh.

Zauważ, że Rosjanom spaliły się zakłady przeróbcze do produkcji LPG

Stąd tak wysokie ceny tego gazu na stacjach.

 

Przyjmując ceny jakie mamy na stacjach i wartości 100% propanu wychodzi, że 1kWh kosztuje 45gr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o

Już widzę o co chodzi: małe zbiorniki to po 8 zł/kg, ale czemu oferta na duże (takie po kilka tys. litrów) ciągle są po 2,80 i w tych okolicach?

 

W każdym razie to odpada, przynajmniej na razie :no:

 

Ale chętnie posłucham rad mądrzejszych, bardziej doświadczonych w temacie.

Za wszystkie wypowiedzi serdecznie dziękuję :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe zawsze były droższe, nie wiem, czy akurat 3-krotnie, ale nikt tym nie ogrzewał domu - chyba, że sezon, dwa w oczekiwaniu na podpięcie do rury z gazem.

 

Dlaczego nie powietrzna pompa ciepła ? Popytaj o dotację, pewnie da sie pokryć nią sport % inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jaką wartość opałową ma pellet i po ile jest dostępny u Ciebie.

Zakładając że ma 20MJ/kg, sprawność kotła pelletowego na poziomie 85%,

By osiągnąc cene 45gr/kWh, pellet musiałby kosztować 2125zł za tonę.

Przy wartości opałowej 16MJ i sprawności kotła 85%, to cena 45gr/kWh to 1700zł/t.

Pomijając koszt zużycia prądu na obsługę samego kotła.

Co do propanu: przyjąłem że 1 litr to 24MJ przy cenie 3zł/l.

Na stacjach LPG w okesach zimowych, jest mieszanka propan/butan. Ten drugi gaz jest tańszy i ma wyższą kaloryczność.

Jakiś czas temu na okres zimowy, skład wynosił 80% propan i 20% butan.

Przy takiej mieszance, wartość opałowa jest około 5% wyższa przy zakupie na litry.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie powietrzna pompa ciepła ? Popytaj o dotację, pewnie da sie pokryć nią sport % inwestycji.

 

U Ciebie coś dawają z miasta?

U mnie dawali na kotły gazowe przez krótką chwilę.

Obecnie nic na nowe budynki i na już postawione.

Stąd mam tanią pc.

Straszna lipa.

A przez nowy wał (ład), 20 milionów mniej dla mojej gminy. Tak mówłi radny z mojego okręgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie coś dawają z miasta?

U mnie dawali na kotły gazowe przez krótką chwilę.

Obecnie nic na nowe budynki i na już postawione.

Stąd mam tanią pc.

Straszna lipa.

A przez nowy wał (ład), 20 milionów mniej dla mojej gminy. Tak mówłi radny z mojego okręgu.

 

Nie wiem, nie szukałem nawet takich informacji - ale chyba czytałem tu wpisy ludzi, którzy jakieś dotacje wzięli, nie wiem, czy gminne, miejskie, czy państwowe.

 

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/moje-cieplo-nowy-programu-doplat-na-2022-co-zaoferuje-aa-cakd-13oM-Qyid.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wejdzie to - Moje Ciepło dla pomp ciepła w nowych domach

Co ciekawe, program priorytetowy Moje Ciepło dotyczyć będzie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych.

https://globenergia.pl/moje-cieplo-dotacje-do-pomp-ciepla-przewidziane-w-2022-roku/

- rozważanie gazu czy pellletu będzie raczej bezsensowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...