Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zewnętrzne czujki ruchu 12v


Recommended Posts

Szukam czujek ruchu na zewnątrz - bez antysabotazu na 12v. Głównie do oświetlenia plus może prealarm jeśli nie będzie dużo false positive sygnałów.

Chce po 2 czujki na każdej stronie elewacji. Kupiłem w Chinach jakiś czas temu - pasowały mi idealnie pod kątem regulacji i obejmowały obszar jak chce. Jednak podziałały chwilę i się zjaraly. Nie mam pojęcia czemu - zasilały tylko przekaźniki. Co ciekawe nie spalił się mosfet na wyjściu, a tranzystor sterujący mosfetem. Kupiłbym drugi raz takie same, szczególnie, że mam już porobione uchwyty na obróbkach blacharskich, ale nie chcę znowu tracić czasu na lutowanie z drabiny jak mają paść za chwilę.

 

Wydawałoby się, że prosta sprawa, ale zewnętrznych z regulacją kąta pochylenia na 12v prawie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o obserwację terenu z elewacji budynku. Może łapać także zwierzęta.

Czujki satela opel widziałem - ale 8x400 to 3200zl ;) biorąc pod uwagę że mają sterować światłem od 22:30 do świtu, to chyba nigdy by się nie zwróciły. Pomijając pewnie niezadowolenie sąsiadów gdyby dom święcił cała noc w okna :)

 

Szukałem ze 2h na google. Wychodzi na to, że zostają mi te czujki z Ali. Zmienię zasilacz na lepszy i zobaczę. Ważne jest też regulowanie kąta patrzenia bo z każdej strony domu mam inny fragment do monitorowania. Od północy praktycznie 1.5m pasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujki zewnętrzne zawsze są drogie- niestety.

Może winny nie był zasilacz, a przekaźniki które czujki sterowały? Elektronika bardzo wielu jest bardzo wrażliwa na przepięcia i stąd układy wykonawcze ulegają uszkodzeniu. W zasilanie cewki przekaźnika wlutowuje się diodę. Tym samym zapobiega się przykrym niespodzianką.

przekaźnik.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest w sumie chyba dobry trop... W sumie jeden czujnik, który nie podawał napięcia na cewkę (uszkodzony przewód) przeżył. To też podejrzewałem, a o tych diodach nie wiedziałem. Jeszcze miałem podejrzenie, że poszedł prąd zwrotny 2 czujniki były połączone w pary. Ale jeden padł i bez pary. Załączył przekaźnik kilka razy i wszedł na stan wysoki...

 

Jaka to dioda? Jakaś prrostownicza czy zener?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już znalazłem co tam wstawić ;) Nawet nie zdawałem sobie sprawy jak duża może być indukcyjność takiej małej cewki :)

Oj duża, ja wkładam co popadnie - krzemową prostowniczą z jedną dwoma kreskami itp kiedyś dałem led i było widać jak się "błyska" gdy przekaźnik zmienia swój stan. Ale jeśli się dużo robi na przekaźnikach to najlepiej 1N4002

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...