Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

i znowu ulga


baba

Recommended Posts

Może kogoś zanudzę ale mam pytanie o ulgę.Byłam święcie przekonana że skoro rozpoczęłam ulgę w 2000r.to mogę wydatki rozłożyć na dowolnie długi czas ,tymczasem przeczytałam wypowiedż komisarza izby skarbowej z Wrocławia że niezależnie od daty rozpoczęcia budowy wszystkich obowiązuje limit ,bodajże do2004.Czy to prawda?baba Dodam jeszcze że włos mi się zjeżył!

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: baba dnia 2001-12-17 22:12 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mi tez sie wlos zjezyl. Jak przeczytalem tekst uchwalonej Ustawy. Nie dosc ze odebrali ulge nowym ludziom to tym, ktorzy juz ja nabyli ja ograniczaja... Sadze ze ten aspekt powinien wziac pod uwage Trybunal Konstytucyjny przy analizie zgodnosci z Konstytucja uchwalonej ustawy. Nie mozna ograniczac wczesniej nabytych praw. Licze na to ze ktos sie tym powazniej zajmie i Ustawe ta zmodyfikuja tak ze nie bedzie zabierania nabytych praw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że mi też włos sie zjeżył. W nowelizacji ustawy jest napisane, że budowy rozpoczęte po 1997r. muszą być ukończone do 2004 r., ale jest to ewidentne naruszenie praw nabytych. Rzecz w tym, że albo teraz ktoś zaskarży to do TK (a tylko nieliczni mogą), albo dopiero w 2004r. gdy będą chcieli nam zabrać ulgę trzeba będzie odwoływać się do wyższych instancji. Wciąz mam wrażenie, że albo oni się pomylili, albo źle intermpretuję ustawę - ale przecież jest to napisane czarne na białym (!!!).

:sad:

Muszę przyznać, że zgłupiałam. W ten weekend jadę na zajęcia na Uniwerek (studiuję Administrację) - zapytam jak to widzą profesorowie z zakładu finansów publicznych i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

O ile dobrze pamiętam, to 4 letnie ograniczenie obowiązuje od 2000 roku. Prawa nabyte, no cóż ... NIE. Ja zaczęłem się budować w 1999 roku i nie mam limitu, a jak ktoś zaczął budowę w 2000, to znał już przepis. Moglibyście zaskarżyć, gdyby czas budowy był normalnie dłuższy niż 4 lata, ale wystarcza rok, a średnio w Polsce jest chyba trochę ponad 2. Co się może poddaje pod zaskarżenie, to jeśli ktoś oszczędzał na budowę w KM i zaczyna budowę - od 2002 nie ma ulgi budowlanej, a przecież on zaczął inwestycję (poprzez oszczędzanie). Taki wszak był sens kas - zacząć odliczanie już w fazie oszczędzania.

Tak czy inaczej powodzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedokładnie opisałam w czym rzecz,wg. urzędnika limit czasu obowiązuje wszystkich którzy rozpoczęli budowę po 1997!!.Dokopałam się tylko do jednego przepisu mówiącego o tym limicie-z przełomu 2000/2001-obowiązuje on od 01.01.2001.Może jest jakiś inny przepis którego nie potrafię znależć? O tym limicie pisał"komisarz Izby Skarbowej" więc chyba wie co mówi?.baba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówił, mówił ... Niech napisze !!! Niewiarygodne jakie gupoty pletom w tych US-ach. Zawsze masz prawo wyjść z zapytaniem do US a może do Izby Skarbowej na piśmie. Tam muszą Ci odpowiedzieć na piśmie. Kiedyś było o tym zapytaniu w Muratorze. Brak jest co prawda terminu, w którym mają Ci przysłać odpowiedź, ale gdzieś widziałem (stona Infor?) interpretację, że powinno to być 1 lub 2 miesiące (nie pamiętam 1 czy 2).

Podaję w skrócie za dodatkiem do "Rz" z 26.11.2001 komentarz ze s.3, art.4: podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczeń przysługuje prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji do 31.12.2004.

Wcześniej słyszałem (nie pamiętam art. w updf) tylko o 4 letnim terminie od roku 2001.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza. Ten zapis o osobach rozpoczynających budowę od 1997r. nakładający limit czasowy do 2004r. pojawił się w nowelizacji ustawy o updf. Jest to ewidentne naruszenie praw nabytych. Przyznała to również urzędniczka US w moim mieście. Powiedziała, że takiego zapisu dokonano ze względu na zły stan fin. publ. Tylko co mnie to obchodzi, że ktoś sprzeniewierzył za dużo pieniędzy!!! Ja swoich nie oddam na ten cel i Wam radzę to samo. Pamiętacie sprawę o kasach mieszkaniowych z ubiegłego toku? Też trąbili, że wszystko jest ok - a okazało się, że minister Fin. się mylił!!!

Moim zdaniem jedyne co pozostało to zaskarżenie tego przepisu do Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym, że może zrobić to tylko uprawniona grupa osób proponuję się połączyć w walce i wysłać pismo do odpowiednich instytucji z odpowiednią liczbą podpisów. W połowie lutego (po mojej ostatniej sesji) zamierzam się za to zabrać. Myślę o napisaniu listu do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz do TK. Wszystkim polecam to samo. W razie problemów po napisaniu treści listu prześlę go na forum wraz z e-mailem do tych instytucji. Proponuję podpisać się i przesłać pocztą tradycyjna lub elektroniczną.

Jeśli tym nic nie wskóramy to pozostanie droga sądowa gdy w 2005r. odmówią przyjęcia rozliczenia.

Z poważaniem i pozdrowieniami

Agnicha

P.S. I co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnicha1704 - przyłączam się do wszelkich buntów i walk z US-ami. Może można stworzyć osobną Forum i tam założyć wątki w stylu "Problemy z Kasą M.", "Kontunuacja", itp.

Ja walczę w sprawie tej pomyłki z KM (patrz "KM - dobra wiadomość").

Jeśli chodzi o 4-letni okres, to obawiam się, że to nie będzie uznane. Powodem może być nazwijmy to "rozsądne czas wyjścia z inwestycji". Dom można zbudować w 1 rok, najczęściej buduje się w 2 lata, więc mogą uznać, że 4 to aż nadto, ale próbujmy.

Więcej szans daję na uznanie aneksów do KM, oraz możliwości wycofania się z KM, aby załapać się na nową "odsetkową ulgę" .

W środę wybieram się do US w mojej sprawie i potem coś skrobnę (patrz "KM - dobra wiadomość").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai - ja myślę, że sądy uznają naszą sprawę. Tu nie chodzi o rozsądny termin a o zabieranie praw nabytych - skoro gdy zaczynałam się budować nie było mowy o terminie zakończenia to nie może być o tym mowy i teraz. Oj będę walczyć - do upadłego. W normalnym demokratycznym państwie za jakie Polska się uważa to jest niedopuszczalne.

pozdrowienia

Agnicha :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Zbliża się termin !!! Agnicha1704 i KrzysiekS - jak tam z Waszym pismem do RPO czy TK? Posunęło się coś, czy zrezygnowaliście? Od naszego spotkania minęło już 1.5 roku !!!

Moja bitwa wygrana ;-) Jak zniszczę PIT-y (za 5 lat) to podsumuję wojnę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to w końcu jest z tą ulgą?

Budowe rozpoczalem w 2001 roku w listopadzie. Pozwolenie na budowe mam z marca 2000.

Z tego co tu wyczytałem to moge odliczać jeszcze wydatki poniesione w tym i 2004 roku? Jeśli tak to przez jaki czas? A może bezterminowo? Dopoki nie wyczerpie sie limit odliczeń?

Pomóżcie, bo mi ktoś wmówił, że ostatnie odliczenia moge zrobić z wydatków poniesionych w 2003 roku.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, bo znalazlem taki tekst odnośnie ulgi budowlanej, ze mozna odliczac:

"Wydatki poniesione i odliczone po raz pierwszy po 31.12.2000 r. mogą być odliczane od podatku nie dłużej niż przez 4 kolejne lata licząc od pierwszego odliczenia. Dokumentowanie: fakturami wystawionymi wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku albo dowodem odprawy celnej: wkład do spółdzielni mieszkaniowej - dowód wpłaty."

za http://www.mf.gov.pl.

 

Sugeruje to, że jeśli pierwsze wydatki poniosłem w 2001 roku to ostatnie odliczenie moge zrobić rozliczając sie za 2003 rok.

A co w przypadku gdy ponioslem koszty w 1999 roku (projekt domu) ale nie korzystałem z odliczenia? Decyzja - pozwolenie na budowe wydane w marcu 2003.

No i która data jest wiążąca - jesli chodzi o ulge? Data wydatku, czy może zgłoszenia rozpoczęcia robot budowlanych?

No i czy ma znaczenie, ze np. robiłem przyłącze energetyczne w 2000 roku i mam oczywiscie f-ry itd...

 

Ale sie zapytalem niech mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jayer - podaj dokładny link do tego wyjaśnienia MF. Coś mi tu nie pasuje, ale do stwierdzenia co - muszę przeczytać też odpowiedni zapis w ustawie. Próbowałem go na nowo znaleźć i nie udało mi się. Przeszukałem 2 teksty jednolite i nic tam nie było o dacie końcowej odliczeń. Chyba muszę dotrzeć do tekstu jednolitego na dzień 01.01.2001, bo wtedy jeszcze obowiązywała ulga budowlana. Chyba kiedyś miałem link do miejsca, gdzie były takowe, ale gdzieś mi zaginął. Jeżeli ktoś ma takowy, to niech go poda - przyda się wielu osobom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyrka - właśnie do tego zmierzałem. Zresztą duża część ludzi myli podstawowe pojęcia z zakresu podatków. Dlatego chciałem, by Jayer podał dokładny link. To co podaje to strona Ministerstwa Finansów i choc wiemy jak "prawidłowe" są ich interpretacje, to powinni chociaż precyzyjnie podawać zapisy.

O myleniu pojęć dyskutowaliśmy właśnie rok temu, kiedy ludziom wydawało się, że jak płacą małe podatki to przepadnie im zwrot w związku z ograniczeniem na 4 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...