Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przyszłość domu mojego


domyzestali

Recommended Posts

Witam

Jakiś czas temu miałem pomysł budowy niskoenergetycznego domu, nie wypaliło. Ogólnie pomysł zły nie był, ale trzeba by zmienić nieco podejście i materiały, obecnie nieaktualne. Przez ten czas sporo się zmieniło, okazało się że na 99% zostaje w starym domu. Problemem który mnie teraz zajmuje jest modernizacja starej instalacji CO, narysowałem jak to z grubsza wygląda. System grawitacyjny, maksymalnie bezawaryjny i prosty, manualny kocioł węglowy pochłania każdej zimy około 3t węgla. Obsługa tragiczna, strata czasu i mnóstwo zajętego miejsca przez opał, popioły... itd. Zaleta jest taka, że działa to już z 50 lat bez większych problemów i dodatkowych wydatków. Dlatego nie chciałbym na razie tego demontować, a jedynie dołączyć dodatkowe źródło ciepła, tak aby system pozostał nadal możliwie prosty. Szukając nowego źródła, biorę pod uwagę nie tyle jego koszt zakupu, co długookresowy koszt eksploatacji, wraz z paliwem i możliwymi awariami. Na miniaturowy reaktor termojądrowy raczej nie ma co liczyć, więc będzie to zapewne coś co już istnieje.

Zawęziłem wybór do kilku, w nawiasie minusy moim zdaniem:

1. Wysokotemperaturowa powietrzna pompa ciepła (wysoki koszt początkowy i możliwy kosztowny serwis).

2. Wiatrak (mało wiatru, hałas, brak legalnego miejsca na duży wiatrak)

3. Solar/fotowoltaika (mało słońca w zimie)

4. Solar/fotowoltaika + wielki podziemny bufor 50tyś litrów (najmniej realistyczne)

5. Kocioł gazowy (niestabilna cena gazu, i nadal spory koszt)

6. Odwiert + pompa ciepła gruntowa (bardzo wysoki koszt początkowy)

7. Głęboki odwiert 200-500M + grzałka (koszt i wydajność nieznana)

8. Termoizolacja całego budynku + grzałka (brak pełnej zgody mieszkańców)

9. Kotłownia typu full wypas, wiele źródeł, mnóstwo sterowników, rur kabli, wielopunktowe analizatory ciepła, szafy zaworów, pompy, zarządzanie z satelity, 105 procent mocy... (zbyt absorbujące, nie mam tyle czasu i chęci żeby poświęcać go tylko kotłowni:)

 

Najbliżej mi do opcji 1, prawie jestem przekonany. Kombinuję jeszcze tylko jak tą skrzynie (pompę) można najprościej podpiąć. Czy może być równolegle z kotłem? Przez zawór różnicowy?

co2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...