Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy cyrkulacyjnej kocioł <-> bufor.


Kacu1977

Recommended Posts

Cześć. Szukałem ale nie mogłem się doszukać. Będę robił ogrzewanie w remontowanym domu. Kocioł już tam jest - Viadrus u26. Chcę go podłączyć do bufora ciepła i zasobnika cwu. Wyglądało by to następująco: rury z kotła w niskiej piwnicy (1,3m wys) szły by do kotłowni na parter gdzie byłby zlokalizowany "mały obieg" do utrzymania temperatury powrotu z zaworem ATV na powrocie do kotła a na zasilaniu zawór strefowy przełączający między zasobnikiem cwu 200l a buforem 1000l. Pompa na powrocie do kotła między zaworem ATV a kotłem. Piec grzałby wodę non stop na 80* - 85*, podgrzewał zasobnik do 55* a bufor do pełnych 80*. To byłby cały obieg kotłowy. Na mieszkaniu (po 2 stronie bufora) była by podłogówka. Dla tego, że potrzebuje 35* zasilania zdecydowałem się na bufor. Poza tym mogę ją zasilać w ten sposób przy wygaszonym kotle.

 

I tutaj stawiam moje pytanie: jaką pompę na obieg kotłowy zamontować? Myślałem o czymś nieskomplikowanym, tanim do 200-300 zł. Służyła by tylko do nagrzania zasobnika i bufora na czas palenia się w kotle.

 

Co do źródła ciepła - w budynku nie ma gazu a śledząc obecną scenę polityczną nie sądzę, by udało mi się go szybko podpiąć i zamontować piec gazowy kondensacyjny (docelowo). Dla tego zdecydowałem się na wykorzystanie kotła w piwnicy przez kolejne kilka lat. W końcu na Śląsku zakaz palenia węglem wejdzie najwcześniej w 2030 roku. Wiem, że bufora przy gazie będę musiał się pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. coś takiego - https://www.naj-sklep.pl/wilo-yonos-pico-25-1-4-130-pompa-obiegowa-4215514-44918?utm_campaign=shopping&gclid=CjwKCAiAlrSPBhBaEiwAuLSDUCLNjgWtnfTC022R-QZRuRPx0WrzD4X9qZrCG3CCHGlJzGRdBV-RiRoCxYMQAvD_BwE wiem, że nie mieści się w twoim budżecie ale potrzebujesz czegoś niezawodnego, energooszczędnego i mogącego tłoczyć wodę na odpowiedniej odległości i wysokości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet jest dość sprężysty ;) Będzie to nie licząc na mieszaczu podłogówki jedyna pompa na układzie która będzie szła tylko gdy piec będzie grzał na maksymalnej temperaturze 80* - 85*. Potem mogła by zacząć wychładzać bufor więc się wyłącza. Ewentualnie dopuki piec nie spadnie poniżej 55* będzie podgrzewać C.W.U. A piec w układzie z buforem 1000l i podłogówką na ok 65-70m2 nie będzie podejrzewam rozpalany często. Więc i pompa nie będzie pracować cały czas.

Myślałem jeszcze nad grupą pompową RTA od afriso gdzie pompa już jest zintegrowana. Lepiej to według mnie wygląda od "pająka" choć cena 1600 nie jest niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...