Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dwie odrębne instalacje w jednym budynku


maciey.ch

Recommended Posts

Witam forumowiczów. W budynku, w którym mieszkam znajdują się dwa mieszkania. Mamy dwie niezależne instalacje FV(podłączone do dwóch liczników) założone po koniec 2020r. Instalacje oparte na inwerterach Fronius 5.0-3-M (instalacja 1) 16x Canadian Solar 325 Wp oraz Fronius 3,7-3-M (instalacja 2) 12x Canadian Solar 325 Wp. obydwie skierowane na południe zamontowane obok siebie na tej samej połaci dachu. W ciągu całego roku instalacja 1 wyprodukowała 5400 kWh, a instalacja 2 wyprodukowała 3684kWh. W słoneczne dni na instalacji 2, bardzo często występował błąd 102 (za wysokie napięcie na jednej z faz), na instalacji nr 1 zdecydowanie rzadziej. Zgłoszenie tego problemu do dostawcy energii (Tauron) oraz montaż urządzenia kontrolno-pomiarowego nie wykazało odchyleń napięcia na poszczególnych fazach. Jedynym przekroczonym parametrem był współczynnik migotania światła (przekroczony o 60%). Moje pytanie brzmi, czy problem z funkcjonowaniem instalacji nr2, częstym wyłączaniem instalacji (błąd 102) wynika z niedostosowania infrastruktury dostawcy energii, czy być może błędem instalatora w projekcie dwóch instalacji o różnych mocach obok siebie? Kolejną zagadką na obydwóch instalacjach jest znaczny wzrost zużycia energii o ok. 20-22% w stosunku do lat ubiegłych, pomimo braku dodatkowego obciążenia instalacji. Np. średnie zużycie z ostatnich 3 lat instalacji nr2 wynosiło ok. 3200kWh, a w ubiegłym roku 3940kWh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli druga instalacja wyprodukowała około 10 % mniej w stosunku do pierwszej. Powinno być około 4000 kWh.

 

Nie łatwo powiedzieć dlaczego - za pewne te częste wyłączenia. Stawiam na wyłączenia w czasie "najlepszego słońca".

 

Może wina instalatora, lub wina sprzętu jak również mogło nałożyć się jedno na drugie.

Wystarczy, że jeden falownik skonfigurowany jest na Polskę, a drugi na kraj, gdzie wyłącza się przy innym napięciu dopuszczalnym. Ale również dobrze może być za mała grubość przewodów po stronie AC między falownikiem a licznikiem. Trzeba sprawdzić, czy wszystkie połączenia są prawidłowe - dobrze poskręcane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzić w logach instalacji jednej i drugiej przy jakich napięciach następowało wyłączenie, jakie poziomy napięć są instalacji AC podczas pracy PV. Oba falowniki mogą mieć takie same prawidłowe ustawienia, a wystarczy że jeden przy przekroczeniu 253V i 600s wyłączy się 100ms przed drugim, napięcie spada i ten drugi działa dalej. W idealnej sytuacji powinny się wyłączać statystycznie losowo, ale wystarczy że są podłączone różniej długości i/lub przekrojem, jakości itp przewodem AC i już nie w tym samym momencie przekraczają 253Vi czas 10min liczy się od innego momentu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...