Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

użytkowanie wieczyste - podnieśli opłaty o 320%!!!!


ania1719508426

Recommended Posts

Wczoraj wieczorem kurier gminny dostarczył nam "propozycję" podniesienia opłaty za wieczyste użytkowanie. Od stycznia będzie ona o 320 % wyższa!!! Podobno powstała nowa wycena gruntów i stąd ta zmiana.

Od powyższej decyzji można wnieść odwołanie. Na szczęście.

Zgadzam się na wzrost, to oczywiste, ale nie o tyle naraz! O ile wiem takie rzeczy jak czynsze, ceny nośników energii itp są chronione przed nagłym wzrostem. A wieczyste?

Proszę o jakieś wskazówki, na czym oprzeć uzasadnienie odwołania do SKO w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy właśnie do Sądu nie bardzo jest z czym.... :(

Wieczyste to przeżytek poprzedniej epoki, prawo jest ogólne i mocno niespójne. Użytkowników wieczystych nie chroni się tak jak np. najemców lokali. Uważam, że w przypadku budynków mieszkalnych postawionych na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym - właściciele są postawieni pod murem: Przecież nie przeniosą domu gdy czynsz wzrośnie...

Projekty zamiany tego prawa na własność jakoś ciągle się kitwaszą.

Czy jest ktoś, kto skutecznie odwołał się od wysokości opłaty? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Spotkałam się ze wzrostem uż.wiecz. o 140% i współwłaściciele (wspólnota ale każdy z osobna ) oddali sprawę do SKO byłam na rozprawie i rozpatrywana była sprawa tyloko bod względem uchybień merytorycznych prawidłowego wykonania operatu szacunkowego i powiadomienia na koniec roku -sprawdź w nowej ustawie o gospodarce nieruchomościami z jakim terminem musicie dostać tę informację W starej ustawie to było na koniec roku, ż e od nowego roku podnosi się opłaty za wieczyste użytkowanie . Niestety gminy mają takie uprawnienia i mogą raz do roku podnieśc połaty. A wracając do rozprawy w SKO to roszczenie zostałao oddalone.-Przegraliśmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już wiem.

Bardzo trudno wygrać taką sprawę w SKO - w woj. warszawskim udało się to tylko jednej osobie.

Wiem, że sprawdzana jest prawidłowość wykonania operatu i na tym postanowiłam oprzeć moją skargę - (właśnie ją złożyłam :roll: )

 

Udało nam się znaleźć w nim kilka błędów merytorycznych - nie dziwota, w końcu rzeczoznawca drukuje je "z automatu" - zmienia tylko dane poszczególnych nieruchomości, więc siłą rzeczy robi błędy.

 

Ciekawe tylko czy SKO je uzna...

Nie omieszkam powiadomić!

 

Sprawa ma też inny aspekt, który z resztą jest przedmiotem dyskusji w kręgach rzeczoznawców. Otóż krytykowana jest przez nich sama procedura wyceny. Po pierwsze: zastosowany algorytm obliczeń nie uwzględnia tzw ceny średniej - wynik szacowania zależy wyłącznie od ceny max i min. sprzedanych na rynku działek jakie rzeczoznawca zebrał w puli do obliczeń. Wzór, którym posługują się rzeczoznawcy zawiera taki paradoks matematyczny, że podstawiając pod cenę średnią dowolne wartości (nawet ujemne) wychodzi zawsze to samo!!!

Po drugie - wątpliwości budzi sposób doboru transakcji, które są podstawą do dalszych porównań. Manipulując ramami czasowymi można bowiem dobrać je tak, aby wynik końcowy był korzystniejszy dla gminy.

 

Smutne to wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...