Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowe Ogrzewanie w starym domu


Malic12

Recommended Posts

Witam wszystkich ekspertów od ogrzewania.

Potrzebuję pomocy w doborze ogrzewania a temat jest złożony.

Mieszkam w domu z lat 80tych (tzw kwadraciak - bliźniak). Dom nie ocieplony, okna dwuszybowe ok 150M2. W domu planujemy zostać 3-4 lata maks.

Obecnie opalamy ekogroszkiem 13-ty sezon.

Grzejniki żeliwne.

Do tego mamy mały domek gospodarczy na tej samej działce oddalony ok 10m od domu. Wynajmujemy go i tam jest stary kopciuch na wegile/drzewo.

 

Szukam rozwiązania, które nie jest inwestycją na długie lata (czyli 7-10 lat) bo dom będziemy chcieli sprzedać. Dodam że dach jest z eternitu więc docieplenie może generować dodatkowe koszty.

 

Myślałem o gazie lub pelecie. Gaz jest w drodze ale nie budynku więc przyłącze będzie konieczne.

Rosterke mam związaną z budynkiem gospodarczym. Czy podpiąć go pod głóny budynek czy w przypadku gaze zamontować osobno dwa piece gazowe.

 

Wydawałoby się, że najtańszą opcją byłby piec na pelet ok 12000zł plus podłączenie gospodarczego. Trzeba by też pomyśleć nad cieplą wodą w gospodarczym w okresie zimowym i tutaj najłatwiej jest ogrzewanie elektrycznie wode.

 

Jeżeli chodzi o przyłącze gazowe i ewntualnie dwa piece gazowe to może ktoś poratuje z szacunkowym kosztem. W tym przypadku jest to opcja bezobsługowa i rozwiązuje problem z ciepłą wodą zimą i latem.

 

Będę wdzieczny za podpowiedzi jak ten problem ugryżć żeby nie inwestować 50K+ Ponieważ przy sprzedaży w tej lokalizacji wkłądu nie odzyskam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ekspertów od ogrzewania.

Potrzebuję pomocy w doborze ogrzewania a temat jest złożony.

Mieszkam w domu z lat 80tych (tzw kwadraciak - bliźniak). Dom nie ocieplony, okna dwuszybowe ok 150M2. W domu planujemy zostać 3-4 lata maks.

Obecnie opalamy ekogroszkiem 13-ty sezon.

Grzejniki żeliwne.

Do tego mamy mały domek gospodarczy na tej samej działce oddalony ok 10m od domu. Wynajmujemy go i tam jest stary kopciuch na wegile/drzewo.

 

Szukam rozwiązania, które nie jest inwestycją na długie lata (czyli 7-10 lat) bo dom będziemy chcieli sprzedać. Dodam że dach jest z eternitu więc docieplenie może generować dodatkowe koszty.

 

Myślałem o gazie lub pelecie. Gaz jest w drodze ale nie budynku więc przyłącze będzie konieczne.

Rosterke mam związaną z budynkiem gospodarczym. Czy podpiąć go pod głóny budynek czy w przypadku gaze zamontować osobno dwa piece gazowe.

 

Wydawałoby się, że najtańszą opcją byłby piec na pelet ok 12000zł plus podłączenie gospodarczego. Trzeba by też pomyśleć nad cieplą wodą w gospodarczym w okresie zimowym i tutaj najłatwiej jest ogrzewanie elektrycznie wode.

 

Jeżeli chodzi o przyłącze gazowe i ewntualnie dwa piece gazowe to może ktoś poratuje z szacunkowym kosztem. W tym przypadku jest to opcja bezobsługowa i rozwiązuje problem z ciepłą wodą zimą i latem.

 

Będę wdzieczny za podpowiedzi jak ten problem ugryżć żeby nie inwestować 50K+ Ponieważ przy sprzedaży w tej lokalizacji wkłądu nie odzyskam.

 

a może https://swatt.pl/pl/pompa-ciepla-haier-monoblok-super-aqua-8-kw-zasobnik-200l-7488?gclid=CjwKCAiAl-6PBhBCEiwAc2GOVAA0hyoS-03Uq50LmGQx4xoWArNzumYLNgnWZ13QelR8H9vN4pcEuxoCr9AQAvD_BwE odpada problem przyłacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazu nie podłączysz. Obecnie nie robią przyłączy gazowych. Temat zamrożony do końca 23r.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?375793-Sko%C5%84czy%C5%82y-si%C4%99-pieni%C4%85dze-na-przy%C5%82%C4%85czanie-dom%C3%B3w-do-sieci-gazu

Obecnie gaz jest bardzo drogi.

 

I całe szczęście że ktoś powstrzymał gaz jest emisyjny i zakazany już w nowych domach w Austrii i Norwegii między innymi. Mnie gaz się kojarzy z komorami w czasie wojny sorry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Tylko jak długo jeszcze piec pociągnie? I czy może warto zamienić opał na pellet bo ten carny syf mam w każdej dziurze.

Podobno było w nim palone pelletem.

 

Ile kocioł pociągnie to pytanie w stylu kiedy zepsuje mi się samochód - tego nikt nie wie.

 

W kotle na ekogroszek utylizować pellet można, ale sprawności wysokiej się nie spodziewaj bo zapewne masz palnik retortowy a z niego gazy powstające przy spalaniu pelletu uciekają - palniki pelletowe po to mają kształt rury żeby w niej się te gazy dopaliły.

 

Drewno [pellet] ma znacznie więcej tych gazów niż węgiel stąd inny kształt palnika.

 

Kolejna sprawa to brak zapalarki i o ile ekogroszek w podtrzymaniu trzyma żar przez 20-120 minut [zależnie od jego rodzaju i ciągu komina] o tyle pellet wygasa błyskawicznie [z 3 minuty może się utrzyma] i to już kwestia czy zapotrzebowanie na ciepło i możliwości sterownika są takie, że da się tym palić z tak krótkim podtrzymaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...