Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mniejsza moc instalacji fotowoltaicznej niz w umowie


Zalsem

Recommended Posts

Firma... firma dla firmy to mam policzone że PV, wiatraki nie dadzą rady. Jak ktoś szarpie prądu za ponad 100k zł. miesięcznie są inne rozwiązania ale kosztują ponad 5 baniek i zwrot po około po 4 latach.

Niby policzone ale 5 baniek boli bardzo, można by zyskać ale łatwiej koszt przerzucić na konsumenta

Większe firmy negocjują pakiety energi na jakiś okres.......myślałem o mniejszych,obok mnie założyła stolarnia, rozlewnia wody mineralnej, firma produkujaca lody,market Dino ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Większa firma produkuje energię... tylko i AŻ więc operator płaci jej za prąd i nic więcej czyli 256zł/MWh ty kupujesz po około 800zł/MWh. Bo firma ma kable, opłaty przesyłowe, OZE i inne pierdoły. Chciałbyś brać prąd z mojego źródła chętnie sprzedam za 350zł /MWh ale nie mogę - bo rząd tak mówi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre firmy (często chińskie) jak FoxESS mają jasne zasady gwarancji: zgłaszasz problem-diagnozują zdalnie(jak się da) i w max 48 godzin wysyłają nowy(serwis w Polsce mają). Po stary jak już wymienisz zepsuty przysyłają kuriera. Tyle

 

Są natomiast takie firmy(niby luksus europejskie), że serwis trwa i po miesiąć czasu, a w tym czasie instalacja rdzewieje. Ot lepsiejsze, bo europejskie dla niektórych.

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyskusja zagalopowała, ale pozwolę sobie jeszcze wróć do meritum i poprosić o ocenę sytuacji ;-)

 

odgrzebałem korespondencję instalatorem z początku działania instalacji przy uwagach dlaczego instalacja kończy pracę na mocy 4kW a dalej jest odcięcie.

napisał że instalacja nigdy nie osiągnie mocy 4.8 kW ponieważ

to jest moc instalacji w optymalnych warunkach pracy paneli których

nigdy nie osiągniemy (warunki laboratoryjne). To sa warunki STC

czyli Standard Test Conditions - Natężenie promieniowania słonecznego

1000W/m2, Temperatura ogniwa 25°C, AM=1,5."

 

Oznajmił też, że może dołożyć jeden panel

 

przypominam dane instalacji o której mowa

Inwerter o mocy 4 kW

Panele w jednym stringu o łącznej mocy w 4,8 kW

wykresy dzienne przy optymalnej temperaturze oraz dużym słońcu

https://zapodaj.net/ef370fbed4733.jpg.html

https://zapodaj.net/26158dfb118a3.jpg.html

https://zapodaj.net/0f9ccee6c4f2d.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No między 4 a 4.8 jest jednak trochę niewykorzystanej mocy co widać u ciebie na wykresach. Jeden panel podniesie moc instalacji do 5.12 a przewymiarowanie do 128%. To nadal jest w dopuszczalnych limitach dla tego falownika. Obcinać będzie jeszcze więcej ale łączna produkcja też wzrośnie. Jeśli to ma być w gratisie(?) to bierz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marvinetal - nie ma nic za darmo ;-)

ale patrząc na słowa instalatora, to jednak chyba wprowadza w błąd i manipuluje

bo moja instalacja przy najlepszych warunkach pogodowych i nawet laboratoryjnych nie osiągnie więcej niż 4000 W

(czasem realnie przez chwilę jest to 4040 W)

Fabryka więcej nie da...

pytanie do instalatora było czemu nie ma tych 4800 W podczas pracy instalacji, niech by nawet 4500 W,

 

Biorąc pod uwagę spadek mocy na przestrzeni 15 lat, to bardziej zyskowne by było mieć falownik np 4,5 kW

No ale instalator manipuluje i mydli oczy warunkami laboratoryjnymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre firmy (często chińskie) jak FoxESS mają jasne zasady gwarancji: zgłaszasz problem-diagnozują zdalnie(jak się da) i w max 48 godzin wysyłają nowy(serwis w Polsce mają). Po stary jak już wymienisz zepsuty przysyłają kuriera. Tyle

 

Gwarancja kiedyś się skończy więc interesowała mnie kwestia czy chińczyki są naprawialne bo słyszałem, że nie w przeciwieństwie do konkurencji z europy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana falownika niewiele Ci da, bo i tak masz uzyski roczne na normalnym poziomie czyli około 4800kWh.

Swoją drogą to trochę niepoważne wyskakiwać do instalatora po prawie 2 latach używania instalacji, że falownik jest za mały. :)

 

Uzyski roczne 4.800 kWh mają się nijak do mocy instalacji i do mocy falownika.

Falownik ewidentnie obcina ale obecnie straty z tego tytułu e nie są duże.

Falownik ma za małą moc ale dzięki temu instalacji mogła być tańsza.

Gwarancja pewnie jest dwuletnia lub dłuższa więc ma racje że chce reklamować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego gwarancja ? Coś sie zepsuło ?

Uzyski rzędu 4,8MWh są dla takiej instalacji w naszym klimacie calkowicie normalne i zgodne z symulacjami, wiec nawet próbując uruchomić rękojmię szanse na wygraną są niewielkie.

Przewymiarowanie modułów moeści się w normie.

 

Dlatego powtarzam to, co w poście #49.

Jak autora tematu te kilkadziesiąt kWh rocznie gryzie, to skorzystać z propozycji instaltora.

Dopłacić i mieć nowy falownik,

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyski roczne 4.800 kWh mają się nijak do mocy instalacji i do mocy falownika.

Falownik ewidentnie obcina ale obecnie straty z tego tytułu e nie są duże.

Falownik ma za małą moc ale dzięki temu instalacji mogła być tańsza.

Gwarancja pewnie jest dwuletnia lub dłuższa więc ma racje że chce reklamować.

Ma się tak, że obetnie mu tylko parę razy w roku a w dłuższej perspektywie nie da mu to dużo większych uzysków.

Ważne, że na dachu ma te 4,8kW a nie 4.

Co do różnicy w cenie falownika to nie przesadzajmy, bo to raptem może 100-200zł przy takich małych modelach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego gwarancja ? Coś sie zepsuło ?

Uzyski rzędu 4,8MWh są dla takiej instalacji w naszym klimacie calkowicie normalne i zgodne z symulacjami, wiec nawet próbując uruchomić rękojmię szanse na wygraną są niewielkie.

Przewymiarowanie modułów moeści się w normie.

 

"Zepsuł" się projekt instalacji ;)

Jest jakaś norma na przewymiarowanie modułów ?

 

Faktyczne straty z tytułu obcięcia są niewielkie i nie warte większego zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to wiadomo.

GW4000-DT ma w karcie katalogowej maksymalną moc PV 5200 W.

Czyli dopuszcza taką moc instalacji.

Ale czy to jest norma techniczna RN to nie sprawdzałem.

 

Jeżeli instalacja nie ma optymalnego kąta pochylenia i azymutu to straty są niewielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to wiadomo.

GW4000-DT ma w karcie katalogowej maksymalną moc PV 5200 W.

Czyli dopuszcza taką moc instalacji.

.

Czyli moc po stronie DC dla tego falownika miesci sie w normie, tak ?

No właśnie to miałem na myśli.

 

Tutaj nie ma za bardzo do czego się przyczepić, zeby iść z wykonawca "na wojnę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...