Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak porównać moc kotła na pellet do mocy pompy ciepła powietrze-woda - 100% grzejniki


skystar

Recommended Posts

Witam, rozmowa z instalatorami źródeł ciepła zbiła mnie z tropu:

dla obiektu 250 m2 ocieplonego i zużywającego 5 ton węgla na sezon (co prawda 1 piętro grzane w 2/5 patrząc po grzejnikach) instalator pelletu zawyrokował: kocioł 24k-25 kW wystarczy, natomiast montażysta pomp ciepła: 12kW Vaillant AroTherm 12kW wystarczy przy oczekiwanej temperaturze 23 stopni. Czy czasem ta moc 12kW pompy to powinno się pomnożyć przez jakieś średnie COP? tu by wyszło COP około 2. Czy mój tok myślenia jest błędny - bo nie już nie miałem okazji dopytać instalatorów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, rozmowa z instalatorami źródeł ciepła zbiła mnie z tropu:

dla obiektu 250 m2 ocieplonego i zużywającego 5 ton węgla na sezon (co prawda 1 piętro grzane w 2/5 patrząc po grzejnikach) instalator pelletu zawyrokował: kocioł 24k-25 kW wystarczy, natomiast montażysta pomp ciepła: 12kW Vaillant AroTherm 12kW wystarczy przy oczekiwanej temperaturze 23 stopni. Czy czasem ta moc 12kW pompy to powinno się pomnożyć przez jakieś średnie COP? tu by wyszło COP około 2. Czy mój tok myślenia jest błędny - bo nie już nie miałem okazji dopytać instalatorów....

 

Ani jeden, ani drugi nie liczyli OZC, bo nie potrafią, bo po co, najlepiej jest nawet nie szacowac, a zgadywać, przy czym ten od pelletu jest jeszcze lepszy bo wyrokuje, nawet nie zgaduje. i dlatego te 25 kW wydaje sie mu w sam raz. Czy 12 kW PC bedzie w sam raz tego nie wiadomo, ale na pewno jest bliższe rzeczywistemu obciązeniu cieplnemu tego domu. COP nigdy nie mnozymy przez COP bo 12 kW to jest moc nominalna pompy, a nie moc pobierana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...