Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze "Drewnianego domu dziennik"


tybero

Recommended Posts

Gratulacje!

 

Po pierwsze, że to pierwszy dziennik domu z bali jeśli sie nie myle. A już myślalam, że moj własny bedzie tym pierwszym :) Ja czekam jeszcze na pozwolenie na budowę. Jak będzie to zacznę. Z tego co się orientuję to forumowiczka Edzia zbudowała ze Stolluxem i była zadowolona. Ja równieź miałam kontakt z tą firmą około roku temu- było ok - przesyłali wyceny, odpowiadali na wszystkie pytania. W tym roku jak sie do nich zwrocilam mailem z prosba o wycene juz docelowego projektu to uzysklalam odpowiedz, że niestety nie mogą otworzyć plików w formacie jakim im przesłalam - A były to jpg-i :o Nie raczyli rownież podać jaki to plik mogliby otworzyć. Mowiac krotko - niespecjalnie byli zainteresowani klientami. Przez ponad rok bylam przekonana też do projektu tej samej pracowni. Jednak z czasem znalazłam coś co bardziej mi odpowiadało.

My budować będziemy z inna firma i w troche innej technologii. Bale bedą 22 cm bez ocieplenia. Z tego co sie orientowalismy to powinno wystarczyc. Początkowo byl plan bale 10 -welna- płyta gk ale po lekturze forum, rozmowach z wykonawcą zdecydowalismy sie na 22 bez ocieplenia. Pouczające byly tez wizyty u przyszłego sasiada,ktory zbudowal z inna firma, dosc popularna ze wzgledu na cene domow- w techn. bal 6 cm- welna- plyta. Niestety drewno chyba bylo kiepskie (mokre) bo w tej chwili robia mu sie szpary, bale sie odksztalcaja. Jako że profile do płyt nie pracuja a drewno jeszcze tak wiec efekty sa miejscami niezaciekawe. Oczywiscie mozna to zrobic dobrze ale jest to dosc skomplikowane - dokladnie tlumaczono nam to w "naszej" firmie. Porownywales moze koszta: cienki bal i ocieplenie a sciana jednowarstwowa? Nam wychodzilo podobnie a budowa prostsza. Inna sprawa, że Ty masz pewność że dom bedzie wystarczajaco cieply. My zaś do końca tej pewności nie mamy, choć osoby mieszkające w takich domach twierdzą, że domy są cieple i mają świetny mikroklimat. Cóż przekonamy się. Bardzo jestem ciekawa przebiegu Twojej budowy. Budować będziemy, zdaje sie, w jednym czasie więc może wyjść z tego ciekawe porównanie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

co do firmy stollux to nawet ich niedawno opisali w proficie - moim zdaniem obrosli w piorka i zlewaja malaych klientow. chcialem z nimi negocjowac cene jakis rok temu i bylo to samo, ich cena wyjsciowa jest wysoka. poza tym slyszalem od wielu osob ze jakosc spadla. Napewno uzywaja calorocznegop drewna - sami sie przyznali, itp. takze sobie odpuscilismy. Strasznie peka pozniej.

 

co do technologi to poltora roku sie z tym zmagalem, glownie przez to ze czekamy na zime zeby sciac drzewo.

tez myslelismy o grubym balu bez ocieplenia, ale:

- trzeba przynajmniej 30 cm gubosci zeby osiagnac wspolczynnik k 0,5 co i tak jest juz duzo bo sciany wielowarstowe maja miec 0,3. przy 20 cm k jest 0,71. poza tym mowa o balach prostokatnych - a nie okraglych bo te musialyby byc jeszcze grubsze zeby w najcienszym miejscu osiagnac wymagana grubosc. Przy balu 16 i ociepleniu 10 osiaga sie spokojnie te 0,27 a od srodka mozna dac znowu ciensze bale (5 cm) i beda nie do odroznienia - widzialem wiele takich wykonan. Z koli cenowo gruby bal kosztuje wiecej niz podwojny bo wychodzi wiecej drewna i trzeba szukac odpowiednich drzew bo nie latwo o drzewo grube na pol metra czy wiecej i dugie na 20 m :)

Zauwazylem tez ze w wielu firmach probuja wmowic ze taka grubosc wystarcza i ze bedzei dobrze, bo bedzie. Nie bedzie przeciez to az tak odczuwalne w temp. wewnatrz, natomiast bedzie odczuwalne w portfelu :)

ale oni o to sie juz nie martwia

 

- problem z prowadzeniem instalacji - stollux wierci bale w srodku pod kable z pradem a reszte instalacji prowadzi po wierzchu(woda, kanalizacja, ogrzewanie). troche bal bym sie z tym pradem w srodku a potem jakakolwiek naprawa tego nie jest zbyt ciekawa.

- problem odpornoscia na wiatr - pojedyncze bale uszczelniane mszeniem wymagaja co jakis czas uzupelniania tego mszenia bo drewno pracuje i pojawiaja sie male szpary przez ktore wieje. niektorzy robia to pianka ale jak to wyglada? :) Przy wielewarstwowych scianach daje sie folie wiatroszczelna i paroszczelna wiec nie ma takiego problemu. Tez mi sie wydawalo ze gorale jakos zyli w domach o grubosci 10 cm ale oni nie kalkulowani kosztow ogrzania :) Juz to sobie zdazylem przeliczyc i jest duza roznica, a nigdy nie wiadomo czy do konca zycia czlowiek bedzie zarabiac tak zeby bylo spokojnei stac na ogrzewanie.

 

- widzialem wiele domow z pseudo bali o grubosci 6 czy 9 cm czy podobnych - wyglada to nieceiekawie i w wielu przypadkach byly problemy ze sztywnoscia konstrukcji, dzwiganiem narozy, wypadaniem okien i roznymi problemami z pracyjacym drewnem, poza tym bylo letnie. Z rozmow z wlasicielami teraz zdecydowali by sie na szkieletowy z obiciem balami bo niebylo by takich problemow. Z tego co mowi projektant oraz juz kilku gorali zeby konstrukcja byla sztywna to musi byc te 12 cm min, a lepiej te 15.

 

Takze podsumowujac to ze wzgledu na nizsza cene, wygode prowadzenia i pozniejszej ekspolatacji instlacji, kosztow utrzymania itd. zdecydowalismy sie na wieleowarstwowa sciane z balem na tyle grubym ze bedzie odpowiednia wytrzymalosc a i goral sie nie powstydzi :)

Oczywiscie nie bedzie widac ze tam jest ocieplenie.

 

tutaj masz kalkulator wspol. k http://www.isanit.pl

 

Takie moje przemyslenia i doswiadczenia zebrane przez poltora roku jezdzac po roznych firmach i domach w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i przypomnialo mi sie ze zdecydowalismi sie po ogledzinach ze nasze bale beda mialy nierowna wysokosc - tzn. kazdy bedzie mial rozna, ale stala na cej dlugosci - w standardzie jest ok 25cm wysokosci a te nasze beda gdzies od 15 do 30cm, co da fajny efekt - nie bedzie takiej monotonii sciany :)

podobnie jak maja stare domy, tam nikt nie cial drewna z maszyny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem kilka firm na poludniu polski, bo szukalem stylu typowo goralskiego, gdzies mam liste tych firm z ktorymi rozmawialem, ale ze najlatwiej zawsze ogladac relizacje nie za daleko od domu to w sumie najwiecej widzialem stolluxu jesli chodzi o duze firmy, a pozostale to mniejsze goralskie firmy. Ceny byly rozne, ale mnie bardziej interesowalo wykonanie i zaufanie do firmy, bo niestety nie bede pilnowal caly czas na miejscu budowy. Wielu ludzi tlumaczylo wszystkie rozwiazania jak im bylo wygodnie i zaleznie czego klient oczekiwal, odpuscilismy takze stolarzy bez palcow bo to podobno zle o nich swiadczy :)

Po tych poszukiwaniach i rozmowach zostala jedna firma, a nawet jeden czlowiek z wisly. jak pisalem w dzienniku to z duzych domow facet postawil pensjonat, knajpe, dwa schroniska i caly czas buduje jakies domy - wszsystko w rejonie wisly. Byl to jedyny czlowiek z ktorym mozna bylo porozmawiac o kazdej technologi, wadach, zaletach, kosztach, no i cena nie byla wysoka bo to mala firma gdzie nie trzeba utrzymywac wieleu ludzi w biurach. Odpowiadal nam takze styl i pomysly rozwiazan.

Jak bede na swieta w domu to postaram sie porobic zdjecia ciekawszych rzeczy. Teraz to moge podac linki realizacji bo sa w necie te wieksze

http://lepiarzowka.republika.pl/

http://www.ondraszkowaizba.pogodzinach.net

 

moge ewentualnie napisac jeszcze w jakich firmach pytalem i jakie mniej wiecej byly ceny, ale to mysle na na maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
  • 2 months później...
  • 2 months później...
Dzieki za podpowiedz, o Stollux-ie tez myslalam ale zanim wybiore sie w gory chialam posluchac sie zorientowac w opiniach ludzi,ktorzy juz to zrobili. Zreszta jest kilka stron internetowych ktore wygladaja interesujaco ale zapewne sa niezli wachowcy ktorzy ich nie maja. Pytanie jest jak do nich dortrzec?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Tak trochę z zazdrością patrzę na ten domeczek, bo nasz pierwszy pomysł też był na bale... gdyby nie to, że drewno poszło w górę to pewnie byśmy się zdecydowali, a tak zostaliśmy przy maxie, ale co tam - fajnie, że pomimo trudności jakoś tam ma się ku wykończeniu i rokuje zasiedlenie w czasie w miarę niezadługim.

 

Okolica urokliwa, od lat planuję wybrać się na rower w te rejony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...