Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka budżetowo (zawory term., rozdzielacze)


begood

Recommended Posts

Dzień dobry. Zamierzam samodzielnie rozbudować grzejnikowy system c.o. z kotłem dedietrich mcr24t plus+zasobnik, o podłogowkę. Plan jest następujący: wepnę sie w rury co ze stali węglowej, zamontuję zawory odcinające i wykonam odejścia w bok do rozdzielaczy. I tu pojawia się pytanie nr 1.:

 

czy rozdzielacze musiałyby byc na każdym półpietrze, czy mozna je polaczyć półpiętrami, czyli 1 rozdzielacz obsługiwałby podloge ok 1.2 m ponizej niego, a czesciowo 1.2 m powyzej niego. Łącznie byłyby 2 rozdzielacze ok 8-obwodowe lub 4 4-obwodowe. Dodam, że najwyższa podłoga jest 3.8 m powyżej spodu kotła.

Co do samych rozdzielaczy, to póki co muszę pominąć grupy pompowo-mieszające choć zawsze można je podobno dodać.

Mam wątpliwości co do rozdzielacza.

Pyt. 2:

 

Czy mozna na zasilaniu pominąć stosowanie przeplywomierzy, a zamontować zawory termostatyczne grzejnikowe na każdej pętli, z głowicami sterowanymi bezprzewodowo poprzez czujniki w pokojach? Czy może jednak zostawić przepływomierze a ww. zawory termostatyczne zastosować na powrotach pętli?

Proszę o info zwłaszcza jeśli ktoś montował zawory w pionie i podejmował decyzje, ile rozdzielaczy na piętro/półpiętro. Inne celne wskazówki również mile widziane. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie rozdzielaczy na piętrach na których rozkładane będą pętle ogrzewania podłogowego.

Rozdzielacze muszą być wyposażone w zawory regulacyjne lub przepływomierze na jednej belce oraz zawory do siłowników (zawory termostatyczne) na drugiej belce.

W przypadku rozdzielaczy marki KAN-therm przepływomierze sa instalowane na belce zasilającej.

Na belkę dolną, gdzie są zawory do siłowników, montowane są siłowniki automatyki sterującej które podpina się do listwy sterującej umieszczonej tuz nad rozdzielaczem w szafce instalacyjnej. W pokojach gdzie będą zainstalowane pętle grzewcze umieszcza się termostaty naścienne które poprzez listwę sterującą zamykają bądź otwierają zawory termostatyczne w rozdzielaczu i tym samym wpuszczają bądź zatrzymują przepływ wody przez pętle ogrzewania podłogowego.

oczywiście automatyka sterująca może być w wersji przewodowej np. KAN-therm Basic+ lub bezprzewodowej KAN-therm Smart.

 

Jeśli kocioł będzie podawał wysoki parametr niezbędne będzie jego obniżenie za pomocą układu mieszającego który może być przyłączony do zainstalowanych rozdzielaczy. Bardzo ważne aby odpowiednio dobrać średnice przewodów zasilających rozdzielacze OP - nieodpowiedni dobór może być przyczyną zbyt niskich przepływów przez pętle grzewcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...