Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

MINIMALNA odległość centrali od czerpni i wyrzutni


Recommended Posts

Mam możliwość poprowadzenia bardzo krótkich odcinków między rekuperatorem i czerpnią oraz rekuperatorem i wyrzutnią. Jednostka będzie sobie wisieć pod sufitem przy ścianie zewnętrznej - więc czerpnia będzie dosłownie obok (około 30-40cm prostej rury bez zakrętów). Podobna sytuacja z wyrzutnią - kanał pójdzie prosto do góry przez dach płaski (czyli jedno kolanko i do góry). Uprzedzam pytania - nie będzie problemu z odległością między czerpnią a wyrzutnią - dzieli je daszek i attyka. Powietrze nie ma jak się zmieszać. Oba przepusty przez ścianę i dach mają średnicę 32cm, żeby wrzucić wyrzutnię lub czerpnię o średnicy 25cm + izolację.

 

Konsultowałem projekt z pewną znaną firmą od rekuperacji. Powiedzieli mi że odległość między wyrzutnią a jednostką powinna być minimum 2m, a na pewno MUSI być chociaż 1m. Proponują zatem zrobić jakieś dodatkowe zawijasy pod sufitem, które, nie ukrywam, będą dla mnie kłopotliwe w montażu oraz zabiorą trochę miejsca.

 

Szukałem i szukałem i kurde nigdzie nie znalazłem jakiś takich wymogów o 1 czy 2m. Nie dostałem od nich też jasnej podstawy dlaczego jest taki wymóg. Czy ktoś może ma jakiś pomysł?

 

Zastanawiałem się jak ugryźć temat krótkiego kanału do czerpni i wyrzutni, myślę że może chodzi o wykraplanie pary wodnej, a może o akustykę? Jeśli problemem jest możliwy hałas na wyrzutni na dachu to może wcisnę 60cm tłumika elastycznego i w sumie na nim zrobię kolanko.

 

Zapraszam do burzy mózgów.

Edytowane przez hipodrom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przepisie co do minimalnej długości kanału czerpni/wyrzutni nie słyszałem. Co do hałasu, to u mnie tylko wyrzutnia jest słyszalna (dopiero na wysokich biegach), czerpnia jest cicha, jednak nie jestem pewien czy na ewentualnej wyrzutni można założyć jakiś tłumik, z powodu ciągłej bardzo wysokiej wilgotności. Ogólnie to dąży się do jak najkrótszych kanałów czerpni i wyrzutni (oczywiście nie kosztem kanałów nawiewnych i wywiewnych). Trzeba też pamiętać o bardzo dobrym zaizolowaniu tych kanałów (zwłaszcza kiedy lecą w ogrzewanej przestrzeni). Edytowane przez Endrju111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przepisie co do minimalnej długości kanału czerpni/wyrzutni nie słyszałem.

Dz.U.2019.0.1065 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

 

1. Czerpnie powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz być zlokalizowane w sposób umożliwiający pobieranie w danych warunkach jak najczystszego i, w okresie letnim, najchłodniejszego powietrza.

2. Czerpni powietrza nie należy lokalizować w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo napływu powietrza wywiewanego z wyrzutni oraz powietrza z rozpyloną wodą pochodzącą z chłodni kominowej lub innych podobnych urządzeń.

3. Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i parkingów powyżej 20 stanowisk postojowych, miejsc gromadzenia odpadów stałych, wywiewek kanalizacyjnych oraz innych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m.

4. Czerpnie powietrza sytuowane na dachu budynku powinny być tak lokalizowane, aby dolna krawędź otworu wlotowego znajdowała się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni, na której są zamontowane, oraz aby została zachowana odległość co najmniej 6 m od wywiewek kanalizacyjnych.

5. Powietrze wywiewane z budynków lub pomieszczeń, zanieczyszczone w stopniu przekraczającym wymagania określone w przepisach odrębnych, dotyczących dopuszczalnych rodzajów i ilości substancji zanieczyszczających powietrze zewnętrzne, powinno być oczyszczone przed wprowadzeniem do atmosfery.

6. Wyrzutnie powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz być zlokalizowane w miejscach umożliwiających odprowadzenie wywiewanego powietrza bez powodowania zagrożenia zdrowia użytkowników budynku i ludzi w jego otoczeniu oraz wywierania szkodliwego wpływu na budynek.

7. Dolna krawędź otworu wyrzutni z poziomym wylotem powietrza, usytuowanej na dachu budynku, powinna znajdować się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni, na której wyrzutnia jest zamontowana, oraz 0,4 m powyżej linii łączącej najwyższe punkty wystających ponad dach części budynku, znajdujących się w odległości do 10 m od wyrzutni, mierząc w rzucie poziomym.

8. Usytuowanie wyrzutni powietrza na poziomie terenu jest dopuszczalne tylko za zgodą i na warunkach określonych przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

9. Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:

1) powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów;

1a) powietrze wywiewane nie zawiera zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia;

2) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien w odległości co najmniej 8 m;

3) okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni - co najmniej 2 m;

4) czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.

10. Czerpnie i wyrzutnie powietrza na dachu budynku należy sytuować poza strefami zagrożenia wybuchem, zachowując między nimi odległość nie mniejszą niż 10 m przy wyrzucie poziomym i 6 m przy wyrzucie pionowym, przy czym wyrzutnia powinna być usytuowana co najmniej 1 m ponad czerpnią.

11. Odległość, o której mowa w ust. 10, może nie być zachowana w przypadku zastosowania zblokowanych urządzeń wentylacyjnych, obejmujących czerpnię i wyrzutnię powietrza, zapewniających skuteczny rozdział strumienia powietrza świeżego od wywiewanego z urządzenia wentylacyjnego. Nie dotyczy to przypadku usuwania powietrza zawierającego zanieczyszczenia szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe zapachy lub substancje palne.

12. Odległość wyrzutni dachowych, mierząc w rzucie poziomym, nie powinna być mniejsza niż 3 m od:

1) krawędzi dachu, poniżej której znajdują się okna;

2) najbliższej krawędzi okna w połaci dachu;

3) najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.

13. Jeżeli odległość, o której mowa w ust. 12 pkt 2 i 3, wynosi od 3 m do 10 m, dolna krawędź wyrzutni powinna znajdować się co najmniej 1 m ponad najwyższą krawędzią okna.

14. W przypadku usuwania przez wyrzutnię dachową powietrza zawierającego zanieczyszczenia szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe zapachy, z zastrzeżeniem ust. 5, odległości, o których mowa w ust. 12 i 13, należy zwiększyć o 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki _John za zacytowanie całego rozdziału, ale nie wystarczyło napisać, że nie ma takiego przepisu który mówiłby o minimalnym odcinku?

 

Skłaniam się do opcji, że to hałas wydobywający się z jednostki na zewnątrz może być problematyczny - stąd chęć wydłużenia kanału. Ja nie chcę go wydłuża, bo mam mało miejsca na sztuczne ślimaki, więc póki co skłaniam się ku opcji zainwestowania w elastyczny tłumik 200mm / 60cm i wykorzystać go jako kolanko. Może nawet 100cm by się zmieścił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...