Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika - grzanie podłogowe


bobim

Recommended Posts

Mam obecnie ogrzewanie podłogowe z piecem gazowym vaillant do tego zasobnik cwu 150l. Ogrzewanie i wodę grzeję gazem.

Zamontowałem fotowoltaike 7,2kw i teraz chcę zmodernizować kotłownię i kuchnię.

Rachunki za prąd miałem ok 107zł ze zużyciem poniżej 200kwh/msc co daje około 2,4mwh rocznie. Zakładając że foto da mi około 6,8mwh (trochę na płd/zach) zostanie mi około 4,4mwh rocznie, Planuje zmienić płytę gazową na indukcyjną i wymienić zasobnik na taki z grzałką i z tego co mi zostanie wykorzystać na dogrzanie domu.

Tylko jak to zrobić?

W przyszłości myślę o pompie ciepła ale może za jakieś 3 lata, być może solary o ile jeszcze te są ekonomiczne.

Chciałbym aby ta modernizacja nie zmusiła mnie do kolejnych dużych wydatków w przypadku rozbudowy w kolejnych latach (coś na przyszłą rozbudowę).

Da się to jakoś ekonomicznie rozwiązać?

Jeśli teraz wymienię zasobnik na taki z grzałką i dwoma wężownicami to jedną bym podłączył do pieca a druga "czekała by" na pompę. Nie wiem czy pchanie się jeszcze w solary było by rozsądne czy ewentualnie zwiększenie fotowoltaiki bo na pompę pewnie nie starczy energii.

 

Ale nie wiem jak na dzień dzisiejszy z pozostałości produkcji wspomóc ogrzewanie domu/podłogowe? Jakiś bufor z grzałką? Jest coś takiego? Obecnie w instalacji wszystko działa "spod" pieca bez sprzęgła ani bufora jest tylko pompka poza tą w piecu.

Ktoś ma pomysł jak takie cudo utworzyć?

 

Zastanawiałem się nad klimą w lecie dawała by chłód w zimie dogrzewała bo współczynnik cop ma lepszy od grzałki ale to jest grzanie miejscowe więc może jest coś co by mniej efektywniej ale jednak grzało na cały dom bez kosztownej inwestycji w dodatkowe systemy rozprowadzenie ciepła.

 

Jeśli zasobnik lub bufor z grzałką to może macie coś godnego polecenia? Na co konkretnie zwrócić uwagę? I w końcu czy obecny zasobnik vih r 150/6 b, ma niecałe 5 lat, da się jakoś wykorzystać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory roczne zużycie gazu 15811 KWh, z tego kalkuluje 6664,8KWh na gotowanie i ciepłą wodę użytkową.

Co do samej inwestycji to oprócz tego, że cena gazu z 85 netto rok temu skoczyła do 200 netto to jeszcze URE miało uwolnić ceny gazu ale termin przesunięto do 2027? Zakładam, że w momencie gdy URE przestanie regulować ceny gazu uśredni się ona z taryfami przemysłowymi a cena gazu była w granicach 800 zł za MWh. Więc gdyby nie URE to zakładam, że cena gazu była by 500-600zł dla wszystkich?

Nie wiem jak z prądem ceny w taryfach G11 to około 400 netto, w c11 to bodajże jak ostatnio patrzyłem powyżej tysiąca nie wiem też czy URE zawsze będzie dla gospodarstw domowych ustalać ceny. Nie liczę w gazie i prądzie dystrybucji bo to zupełnie inna bajka.

Tak czy siak za indukcję zapłacę około 2tys, kotłownia nie wiem, jak wymiana tylko zasobnika to około też 2tys i więcej?

Prosiłbym o skupienie się na moim pytaniu o kotłownie pomijając "szaleństwo" inwestycji ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem fotowoltaike 7,2kw i teraz chcę zmodernizować kotłownię i kuchnię.

Rachunki za prąd miałem ok 107zł ze zużyciem poniżej 200kwh/msc co daje około 2,4mwh rocznie. Zakładając że foto da mi około 6,8mwh (trochę na płd/zach) zostanie mi około 4,4mwh rocznie,

 

Uwzględniłeś stratę 20% po odbiorze prądu?

Ile latem schodziło gazu na kuchenkę i ciepłą wode?

Przypuszczam, że te 4,4tys kWh które masz do zagospodarowania, może wystarczyć na indukcję i ciepłą wodę. Niewiele z tego pozostanie na grzanie domu.

Do zasobnika z ciepłą wodą który posiadasz, nie ma możliwości dołożenia grzałki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie ogrzewanie podłogowe z piecem gazowym vaillant do tego zasobnik cwu 150l. Ogrzewanie i wodę grzeję gazem.

Zamontowałem fotowoltaike 7,2kw i teraz chcę zmodernizować kotłownię i kuchnię.

Rachunki za prąd miałem ok 107zł ze zużyciem poniżej 200kwh/msc co daje około 2,4mwh rocznie. Zakładając że foto da mi około 6,8mwh (trochę na płd/zach) zostanie mi około 4,4mwh rocznie, Planuje zmienić płytę gazową na indukcyjną i wymienić zasobnik na taki z grzałką i z tego co mi zostanie wykorzystać na dogrzanie domu.

Tylko jak to zrobić?

W przyszłości myślę o pompie ciepła ale może za jakieś 3 lata, być może solary o ile jeszcze te są ekonomiczne.

Chciałbym aby ta modernizacja nie zmusiła mnie do kolejnych dużych wydatków w przypadku rozbudowy w kolejnych latach (coś na przyszłą rozbudowę).

Da się to jakoś ekonomicznie rozwiązać?

Jeśli teraz wymienię zasobnik na taki z grzałką i dwoma wężownicami to jedną bym podłączył do pieca a druga "czekała by" na pompę. Nie wiem czy pchanie się jeszcze w solary było by rozsądne czy ewentualnie zwiększenie fotowoltaiki bo na pompę pewnie nie starczy energii.

 

Ale nie wiem jak na dzień dzisiejszy z pozostałości produkcji wspomóc ogrzewanie domu/podłogowe? Jakiś bufor z grzałką? Jest coś takiego? Obecnie w instalacji wszystko działa "spod" pieca bez sprzęgła ani bufora jest tylko pompka poza tą w piecu.

Ktoś ma pomysł jak takie cudo utworzyć?

 

Zastanawiałem się nad klimą w lecie dawała by chłód w zimie dogrzewała bo współczynnik cop ma lepszy od grzałki ale to jest grzanie miejscowe więc może jest coś co by mniej efektywniej ale jednak grzało na cały dom bez kosztownej inwestycji w dodatkowe systemy rozprowadzenie ciepła.

 

Jeśli zasobnik lub bufor z grzałką to może macie coś godnego polecenia? Na co konkretnie zwrócić uwagę? I w końcu czy obecny zasobnik vih r 150/6 b, ma niecałe 5 lat, da się jakoś wykorzystać?

 

Ja mam bardzo podobną sytuację. PV 6,17 kWp zużycie roczne pradu całkowite ok 6200 kWh w tym ok 2200 na potzreby bytowe i cwu ogrzewane pompa ciepła, ogrzewanie to klimatyzator+ 3 grzejniki i podłogówka w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bardzo podobną sytuację. PV 6,17 kWp zużycie roczne pradu całkowite ok 6200 kWh w tym ok 2200 na potzreby bytowe i cwu ogrzewane pompa ciepła, ogrzewanie to klimatyzator+ 3 grzejniki i podłogówka w łazience.

 

Pc do grzania samego CWU jednak zmniejsza zapotrzebowanie. Tutaj ma być czysty prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze zrobić we własnym zakresie pc PW z klimy.

Wtedy poczujesz różnicę. Teraz, to szukanie kompromisu na drogi gaz.

Choć na razie, ten gaz jest i tak tańszy niż prąd w tanich taryfach.

 

Masz rację ale, kocioł gazowy wymaga płatnych przeglądów 300-500 zł i opłacania przeglądów kominiarskich 200 i sam abonament gazowy rocznie to 480 zł. Razem ponad 1000 zł rocznie i jeszcze nawet 1 m3 gazu nie poleciał. Poza tym kocioł+co nie maja 100% sprawności więc paliwo gazowe jest marnowane. I to ma być ta taniość gazu?

 

Prąd można uzyskać z PV gaz nigdy nie będzie za darmo bez względu na koszty inwestycji.

No jest jeden + gazu można go w razie czego odkręcić aby pozbyć się problemów wszelakich ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ale, kocioł gazowy wymaga płatnych przeglądów 300-500 zł i opłacania przeglądów kominiarskich 200 i sam abonament gazowy rocznie to 480 zł. Razem ponad 1000 zł rocznie i jeszcze nawet 1 m3 gazu nie poleciał. Poza tym kocioł+co nie maja 100% sprawności więc paliwo gazowe jest marnowane. I to ma być ta taniość gazu?

 

Prąd można uzyskać z PV gaz nigdy nie będzie za darmo bez względu na koszty inwestycji.

No jest jeden + gazu można go w razie czego odkręcić aby pozbyć się problemów wszelakich ....

 

Jest wiele możliwości.

Jeśli już ktoś ma gaz w domu, to inna kwestia.

Ja mam tanią pc mimo tego, że rura z gazem biegnie obok domu.

A pc z tego względu, że zapowiadano duże podwyżki prądu.

Wcześniej grzałem czystym prądem i własnej roboty kotłem elektrycznym.

A od 15 marca mam pv 9kWp na gruncie. Lokalizacja trochę słaba, bo dużo zaciemnień, ale jest za 23tys zł.

Także, potrzeba analizować, dopytywać i jakoś to optymalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele możliwości.

Jeśli już ktoś ma gaz w domu, to inna kwestia.

Ja mam tanią pc mimo tego, że rura z gazem biegnie obok domu.

A pc z tego względu, że zapowiadano duże podwyżki prądu.

A od 15 marca mam pv 9kWp na gruncie. Lokalizacja trochę słaba, bo dużo zaciemnień, ale jest za 23tys zł.

Także, potrzeba analizować, dopytywać i jakoś to optymalizować.

 

Pewno najważniejsze to przeliczyć a nie kierować się owczym pędem myśląc że to zwalnia z konsekwencji durnych decyzji. ja grzałem przez 16 lat samym prądem pomimo dostępności gazu sieciowego. Teraz mam instalację 6,17 kwp część na dachu , część na gruncie koszt 18 tys. śmiga od 2 lat jest obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jakaś pompa ciepła zamiast grzałki do ciepłej wody i ogrzewanie ?

 

Tak myślę o pompie ale zakładam, że potrzebne mi około 30-35 tys na pompę około 10-11KW dom niecałe 200m^2 użytkowe, przez kilka lat nie ma na to szans.

Ale zdaję sobie sprawę z tego, że cop grzałki to załóżmy 1, a przy pompie ciepła sezonowy cop może osiągać wartości nawet 7-8KW więc grzałka z 1KW da mi 1KW ciepła, pompa z 1KW da mi znacznie więcej ale nie teraz :-)

 

Uwzględniłeś stratę 20% po odbiorze prądu?

Ile latem schodziło gazu na kuchenkę i ciepłą wode?

Przypuszczam, że te 4,4tys kWh które masz do zagospodarowania, może wystarczyć na indukcję i ciepłą wodę. Niewiele z tego pozostanie na grzanie domu.

Do zasobnika z ciepłą wodą który posiadasz, nie ma możliwości dołożenia grzałki?

Tak uwzględniłem, żeby zredukować te 20% grzanie wody i większe zużycia prądu można starać się organizować w dzień.

Średnio 555,4 stąd te moje szacunki roczne oczywiście w zimie woda studzi się w rurach szybciej więc to raczej nie doszacowanie :-).

Tak wiem, że to może być niewiele ale jakby to w dzień dogrzewał tylko to odpadnie marnowanie 20% o czym wspomniałeś i straty były by mniejsze.

Właśnie zasobnik nie ma takiej możliwości bo było by po sprawie.

 

Ja mam bardzo podobną sytuację. PV 6,17 kWp zużycie roczne pradu całkowite ok 6200 kWh w tym ok 2200 na potzreby bytowe i cwu ogrzewane pompa ciepła, ogrzewanie to klimatyzator+ 3 grzejniki i podłogówka w łazience.

 

Jak wielki dom, jaka pompa i ten klimatyzator do grzania domu czy pompa ciepła bo nie do końca zrozumiałem?

 

Można jeszcze zrobić we własnym zakresie pc PW z klimy.

Wtedy poczujesz różnicę. Teraz, to szukanie kompromisu na drogi gaz.

Choć na razie, ten gaz jest i tak tańszy niż prąd w tanich taryfach.

Co rozumiesz zrobić pompę ciepła z klimy? co to jest to PW?

No myślałem klimą dogrzewać ale tylko jedno pomieszczenie będzie w miarę dogrzane, do reszty powietrze tak hop siup nie doleci.

Mam zostawione otwory na rekuperację ale schodzą się na strychu i nie wiem czy jest opcja tak ciepło rozprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom 130m2

klimatyzator kaisai 2,9 kW do grzania pomieszczeń

powietrzna pompa ciepła do ogrzewania wody 300l moc grzewcza 1,8 kw

przeciętne zapotrzebowanie na ciepło domu 2,3 kw max - 4,8 bez cwu

 

1 klimatyzator cały dom? jakieś rozprowadzenie czy na zasadzie dyfuzji? I klimatyzator daje radę w najgorsze mrozy?

Właśnie pompę planuję za kilka lat dlatego też zasobnik z grzałką chciałbym mieć przygotowany na tą okazję, na co zwrócić uwagę?

Ile litrów optymalnie wybrać rodzina 5os.?

Planuję dwie wężownice jedna do pieca co gazowego jak jest to w razie W będzie alternatywą, druga wężownica na przyszłą pompę ciepła.

Nie wiem czy jest sens rozważać solary bo nie zagłębiałem się jeszcze w temat a dachu jeszcze dużo jest :-).

Podpowiedzcie coś z tym zbiornikiem, zakładam że stary 150L skoro grzałki tam nie włożę to do demontażu? Ale nowy jaki wybrać? Litry, wężownice czy płaszcz wodny? i czy uda się wykorzystać ewentualne nadwyżki do wspomagania podłogówki jakbym np wyjście z cwu przepuścił przez jakiś bufor, który byłby w pętli podłogówki ewentualnie z zaworem żeby wyłączyć to w razie czego. Czy to ma większy sens? Jeśli tak to jak wielki ten bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 klimatyzator cały dom? jakieś rozprowadzenie czy na zasadzie dyfuzji? I klimatyzator daje radę w najgorsze mrozy?

Właśnie pompę planuję za kilka lat dlatego też zasobnik z grzałką chciałbym mieć przygotowany na tą okazję, na co zwrócić uwagę?

Ile litrów optymalnie wybrać rodzina 5os.?

Planuję dwie wężownice jedna do pieca co gazowego jak jest to w razie W będzie alternatywą, druga wężownica na przyszłą pompę ciepła.

Nie wiem czy jest sens rozważać solary bo nie zagłębiałem się jeszcze w temat a dachu jeszcze dużo jest :-).

Podpowiedzcie coś z tym zbiornikiem, zakładam że stary 150L skoro grzałki tam nie włożę to do demontażu? Ale nowy jaki wybrać? Litry, wężownice czy płaszcz wodny? i czy uda się wykorzystać ewentualne nadwyżki do wspomagania podłogówki jakbym np wyjście z cwu przepuścił przez jakiś bufor, który byłby w pętli podłogówki ewentualnie z zaworem żeby wyłączyć to w razie czego. Czy to ma większy sens? Jeśli tak to jak wielki ten bufor?

 

Klimatyzator ogrzewa parter 70m2 początkowo ogrzewały go 3 grzejniki 2x1 kw i 1x2kw, Klimatyzator umieszczony jest centralnie na przeciwko schodów ciepło bardzo dobrze się rozchodzi. Na poddaszu są 3 grzejniki 1x1kw i 2x 500W są włączone na stałe ale włączają się tak od ok -10 lub jak ktoś zamknie drzwi do pokoju. w dolnej łazience jest podłogówka 380 W. Klimatyzator daje radę przy -22 w zeszłym roku grzał zgodnie z instrukcją ale wspomogłem grzejnikiem 1 kw w gabinecie, to raptem 5 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak mi szkoda trochę tego prądu na grzałkę, cop załóżmy 1 a pompa ciepła znacznie więcej, ale chyba jakby już kupować to nie pompę ciepła do ciepłej wody i klimatyzator do grzania tylko pompę ciepła do wody i do centralnego ogrzewania (podłogówka)?

 

Tak czy siak muszę teraz uciec od gazu z grzania wody żeby wykorzystać fotowoltaike więc czy moglibyście polecić jakiś konkretny zbiornik, który byłby już pod ewentualnie pompę ciepła?

 

Ile może kosztować samo gotowanie na gazie? Bo tak myślę jakbym zostawił gaz w kuchence bo jak nie ma prądu coś można ugotować a założył klime i wykorzystał ą do podgrzewania w zimie? Myślałem zamontować indukcję z co najmniej jednym palnikiem gazowym dla bezpieczeństwa ale dostępne rozwiązania są albo za szerokie albo 2 palniki gazowe i dwa indukcyjne więc nie pasują mi również :-(

 

Oglądałem wspomniane przeróbki klimy na pompy ciepła zakładam, że traci się gwarancję poza tym chyba nie czułbym się na siłach. Może te pompy tworzone w taki czy inny sposób w końcu znacznie stanieją :-(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie słuchaj tych, co proponują Ci ogrzewanie klimatyzatorem - komfort takiego rozwiązania jest zerowy.

 

Chodzi Ci o ogrzewanie w jednym pomieszczeniu czy przerobieniu go na pompę ciepła?

 

Czy ktoś podpowie z doborem zasobnika do cwu? Czy może jakiś bufor z podpięciem do obecnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...