Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kilka rad dot domku narzędziowego w konstrukcji szkieletowej


pandzik

Recommended Posts

Zaczynam stawiać domek narzędziowy szkieletowy. 5x2m, wysokość ścian długich to 2,2 i 2,5m. Fundament to krawedziaki bodaj 6x12 lub 14 cm po obwodzie na kotwach w betonie, a ściany z krawędziaka 5x10.

 

No i pytania, jakimi wkrętami ciesielskimi przykręcić ściany do belki fundamentowej i co ile? Pewnie coś z łbem sześciokątnym i podkładka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A licząc fundament i drewno na fundament, i podłogę, plus impregnację, nie lepiej po prostu położyć kostkę? Miałem taki sam plan jak Ty. Tym bardziej, że w ten sposób robiłem teras. Ale stwierdziłem, że szkoda zachodu, bo oszczędzę niewiele.

 

Ale jak się uprzesz na swój sposób to IMO wystarczy zwykłymi wkrętami ciesielskimi. Tylko z torxem koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o płycie ale 1,5m3 betonu z dowozem wychodzi drożej niż porządne belki, kotwy , płyty OSB na fundament.

 

Poza tym chce poćwiczyć bo na wiosnę przyszłego roku muszę postawić większy, mieszkalny 30m2. Wiesz, w płycie betonowej ściany szkieletówki przytwierdza się kotwami zabetonowanymi i nakrętkami z dużą podkładką. Popytam jeszcze sprzedawce drewna bo to firma z dużym doświadczeniem. Myślałem o takich wkrętach z łbem sześciokątnym, coś koło 10x140 i podkładka.

 

Jeszcze kwestia nawiercenia. Jak średnica i na jaką głębokośc? ktoś mi mówił, że to błąd ale jednak spotkałem się z opinią, że powinno się nawiercić przed wkręceniem takiego mocującego wkręta.

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie. :) Dwie belki 6x14 po 5m każda na 4 kotwach U w betonie każda. połączone 4 takimi samymi belkami poprzecznie. Na tym Płyta OSB i dalej po obwodzie ścianki w szkielecie z krawedziaków 5x10cm. Normalnie pas dolny i górny (bez podwojenia bo to tylko narzędziowka), słupki co 60cm, poprzeczki, przy drzwiach dodatkowe słupki drzwiowe, okienne, nadproże... Jak w szkieletówce. Dach w postaci belek 5x10, o jednokierunkowym nachyleniu, co 60cm z deskowaniem i gontem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, teraz rozumiem. Jak nie zagęścisz podłogi to OSB będzie się uginać.

 

Natomiast to jak przytwierdzisz ściany do belki fundamentowej ma najmniejsze znaczenie :D W tych wkrętach z sześciokątnym łbem ukręciła mi się niezliczona ilość łbów. Trafisz na coś twardszego, np sęk i jest duża szansa, że się ukręci. Nawet w kołku rozporowym w wywierconej dziurze potrafił się ukręcić.

 

Spokojnie wystarczą ciesielskie z łbem tależowym, a nawet zwykłe ciesielskie odpowiednio długie.

 

Pod ciesielskie nawiercałem tylko w miejscach gdzie bez nawiercania mogłoby rozerwać drewno. Przy krawędzi, czy 45x95 wkręcanych wzdłuż dłuższej krawędzi. Wiertłem 1-2mm mniejszym od wkręta. Przy tych wkrętach z sześciokątnym łbem zawsze wierciłem dziurę w elemencie przykręcanym. Wiertłem 1-2mm mniejszym od wkręta. Mniejsze ryzyko ukręcenia wkręta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

OSB na podłogę bo tragiczny pomysł. OSB rozpadnie sie od wilgoci w ciągu roku/ dwóch Poza tym strasznie pęcznieje nawet od samego wilgotnego powietrza.. Mozna kupić tanie deski w klasie BC które będą niewiele droższe a wytrzymają dwadziescia lat.

Domki narzedziowe najczesciej stawia sie na bloczkach betonowych, wystarczą wtedy niewielkie kantówki od dołu jako dolny szkielet konstrukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...