Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Murowanie Silka E24 klasa 20 na piano klej Tytan


Recommended Posts

Cześć, czy murował ktoś może Silke na pianko klej? np ( https://tytan.com/pl/produkt/pianokleje/pianoklej-do-murowania/). Od producenta pianki otrzymałem informacje:

Pianoklej do murowania jest gotowym produktem do murowania na cienkie spoiny zarówno ścian nośnych jak i działowych. Produkt posiada niezbędne dokumenty ITB z przeznaczeniem do wznoszenia ścian między innymi z bloczków silikatowych, pionowo drążonych, grupy 1, (z drążeniami o objętości do 25% objętości bloczka) o średniej wytrzymałości na ściskanie co najmniej 15N/mm2 o odchyłkach wymiarów nie większych niż dla kategorii T2.

 

Jeśli bloczki Silka, z których zamierza Pan wykonywać prace murarskie mieszczą się w tolerancji wymiarów obowiązującej dl klasy T2, czyli na długości +/- 2mm i wysokości +/- 1mm, to klasa 20 bloczka silikatowego spełnia wymogi Krajowej oceny Technicznej wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej.

 

Jednakże, od producenta Silki otrzymałem informacje:

 

Dzień dobry,

zalecamy murowanie ścian z bloków Silka E24 na systemowej zaprawie do cienkich spoin – Silka FIX N211. Nie zalecamy wznoszenia murów z bloków Silka na piance.

 

Nie ukrywam, że myślałem o piance ze względu na to ze jest idealna dla samoroba, jednak po odpowiedzi producenta wydaje mi się, że jednak jestem skazany na klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie, że producent poleca własne produkty w tym klej. Natomiast może nie zalecać pianki, która może być pewnym ułatwieniem, ale też wymusza kilka dodatkowych wymagań, np. wyklucza poprawki (po przyłożeniu bloczka jego przesunięcie ryzykuje się zerwaniem czy osłabieniem wiązań), mało który producent ma badania odporności swojej pianki na procesy starzenia, natomiast tradycyjny klej mineralny ma składniki stosowane od dziesiątków lat i tu wiadomo czego się spodziewać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównajmy metody murowania

1.tradycyjna, spoina pozioma i pionowa, cegły dolegają poprzez zaprawę do siebie na całej powierzchni , mur jest książkowy

2. Spoina na klej, pozioma na klej, pionowej brak, na kleju można zniwelować milimetr różnicy w poziomie, przy większej różnicy cegły już nie dolegają całą powierzchnią.... To już w zasadzie nie powinno się nazywać murem, tylko kupką cegieł sklejonych w poziomie punktowo klejem.

3. Na pianoklej..... Tutaj nawet nie należałoby o tym rozmawiać, bo taka ściana ze sklejonych ze sobą cegieł w dwóch punktach podparcia , brak słów.

Nie ma czegoś takiego jak zrobienie idealnie pierwszej warstwy z dokładnością do 0,5 mm, a szlifowanie każdej warstwy to na pewno ułatwia i przyspiesza prace.

 

A dlatego się tym muruje bo przy obiektach wielkości domu obciążenia są żadne, i nawet pseudo mury bez problemu to przeniosą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Muruje aktualnie z silikatów na pianoklej tytan. Producent przewiduje trwalosc do 100 lat. chyba wystarczajaco.

Z racji na niska temperature, pianoklej jest idealny do pracy w zime. dodatkowo nie wyobrazam sobie co godzine wyrabiac zaprawy. murowanie idzie szybko i sprawnie. jedynie docinki silki to jakis koszmar. 

pierwszej warstwy nie robisz idealnie ale blisko idealu mozna, pod warunkiem danie te 2 cm zaprawy na pierwsza warstwe i uzyciu niwelatora. 

Po wymurowaniu pierwszej warstwy przeszlifowalem ja 2 metrowa gruba deska na ktorej byl papier scierny cyrkonowy. nie zapycha sie i "bierze" silke. alternatywa to papier z ziarnem ceramicznym. kosztowalo mnie to 40 zlotych. pozniej szlifowalem 3 wartwe. kolejne juz byly bez problemu. na przeszlifowanie 8mb sciany poswiecilem moze 10 minut nie wiecej.   

 

dla murowania w pojedynke ew. z pomocą drugiej osoby polecilbym tylko i wylacznie murowac na piane.

 

ale jesli bym mogl zmienilbym material z silki na beton komorkowy- latwiejsza obrobka, lżejszy itd. 

 

 Porownojac zaprawa na pianoklej jest wytrzymalsza niz standardowa zaprawa, robi sie nia szybciej. to tak jakbyśmy sie buntowali przeciwko sciankom dzialowym z suchej zabudowy, na rzecz murowanych z cegly.  sa nowe materialy, technologie dzieki ktorym idzie szybciej i sprawnie. Nie bać się i murować na pianę !  Niemce tak robią od lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...