Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie wybrać – Bufor ciepła?


hakarotto

Recommended Posts

Dom 135m, zakupiony niedawno , wprowadzam się pod koniec maja (5 osobowa rodzina). Styropian 15cm. Mam kolektory ciepła podgrzewające bojler 300l CWU (bojler na gwarancji), fotowoltaika 5KW (prawdopodobnie będę rozbudowywał do 10KW lub 15KW). Brak podłogówki choć może być w przyszłości. Brak gazu, choć jest przyłącze ale trzeba czekać z pól roku (i tez nie wiadomo czy zrobią w tym okresie). Piec na węgiel musi być w tym roku wymieniony. Chciałbym wymienić na bufor ciepła, jak najszybciej, prawdopodobnie 1000l.

 

 

Poprzednia rodzina 3 do 4 osób. Według aplikacji cieplo app. Wykazalo całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie to ok 21000 kWh, Max potrzebna moc grzewcza w najmroźniejszy dzień przy ok -23 stopnie na zewn. Oraz a w domu 23 stopnie 10.1 kW

 

 

Czy ktoś mógłby mi doradzić jaki bufor i jak to połączyć z obecnym systemem. Czy warto zamienić system na dwa bufory jeden z wężownicą na cwu (na czym mi zależy) i drugi na co. podgrzewany grzałką w taryfie g12. Może jednak wystarczy dołożyć bufor do CO na grzałki.

 

 

Czy zamiast rozbudowywania fotowoltaiki on grid może lepiej dołożyć fotowoltaike of grid, która będzie bezpośrednio zasilać grzałkę w buforze?

 

 

Jeśli zdecydowałbym się na wymianę bojlera to czy jest sposób na wykorzystanie go w inny sposób?

 

 

Zamierzam tez dołożyć fotowoltaike off gridową w przyszłości.

 

 

Szukam także fachowej firmy która wykona kotłownie bufor na co i może tez cwu. W woj śląskie powiat Cieszyński lub okolice.

 

 

 

20220315_150812 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładanie offgrid w celu ogrzewania nie ma żadnego sensu. Zimą masz najmniejsze uzyski w czasie największego zapotrzebowania.

21000kWh to spore zużycie. Bufor 1000l będzie za mały. Licząc według dziennego maks zapotrzebowania, jeśli bufor z grzałkami pracującymi w G12 miałby być jedynym źródłem ciepla, to grzałki powinny w czasie 10h tańszego prądu zapewnić Ci energię na cały dzień. Czyli 240kWh w 10h daje moc grzałek 24kW. Czy masz tyle mocy przyłączeniowej i jeszcze jakiś zapas na normalne życie? Wielkość bufora, jakiej potrzebujesz, będzie zależeć od minimalnej temperatury wody w obiegu CO, jaką możesz się ogrzewać w te najzimniejsze dni. Załóżmy, że bufor możesz podgrzać do 100 stopni, a do grzania potrzebujesz 50 stopni, to masz deltę temperatur 50 stopni. Podgrzanie 1l wody o 1 stopień to 1,16Wh. 100l o 1stopień to 116Wh, a 100l o deltę 50 stopni daje 5,8kWh. Jeśli trzeba zmagazynować w buforze 140kWh, przy powyższych, przykładowych założeniach musiał by mieć około 2400l. Jaki jest potrzebny u Ciebie, trzeba by dokładniej się zastanowić, ale z pewnością więcej niż 1000l.

Oczywiście, można opędzić się mniejszym baniakiem i mniejszą mocą grzałek, ale w razie większych mrozów trzeba dogrzewać się na bieżąco droższym prądem.

Edytowane przez gondoljerzy
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chcesz osiągnąć? Nie napisałeś w sumie, do czego zamierzasz. Jeśli masz na celu grzanie czystym prądem i pokryć to z pv, to potrzebujesz około 25kWp modułów pv.

Ile ten dom potrzebował węgla w aktualnym kotle na cały rok?

Nie podałeś tej informacji. Dodatkowo, podaj co to za śmieciuch i czy ma dmuchawę? Teraz zimy ciepłe, wyliczenia są na prawdziwe zimy, a nie te co obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...