Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Poziome kanały z stali ocynkowanej (NeoStal) zamiast rury pe-flex, zalety i wady


Recommended Posts

Witam,

 

W projekcie domu w podłodze na piętrze (dom z pełnym piętrem - 2 stropy) mam aktualnie przewidziane 5 cm styriopianu. Zakładam, że między innymi z tego powodu w projekcie rekuperacji zaproponowano kanały płaskie poziome z stali nierdzewnej NeoStal (link) 50x150 mm i 50x200mm.

Pomijając cenę (to czy jest ackeptowalna czy nie pozostawiam osobistej ocenie), jakie są praktyczne plusy i minusy zastosowania poziomych kanałów z stali ocynkowanej w porównaniu do przewodów pe-flex?.

 

Okiem laika:

NeoStal, plusy:

 

  • (+) duży przekrój: 50x150mm - 75cm2, 50x200mm - 100cm2, dla porównania pe-flex 75mm - 29cm2, 90mm - 44cm2, 110 - 68cm2, 160 - 145 cm2.
    Nie biorąc pod uwagę oporów a wyłącznie pole przekroju 1 kanał stalowy 50x150mm odpowiada 2.5 rurom peflex 75mm, lub w przybliżeniu trochę więcej niż 1 rurze 110mm.
  • (+) płaskie kanały, pozwalają na zastosowanie styropianu o mniejszej grubości
  • (+) instalacja jest ukłądana na podłodze w liniach prostych, łatwiej dociąć dokłądnie styropian - a po wylewkach przewidzieć gdzie idą kanały (chociaż nie wiem kto i w jakim celu wiercił by w podłodze tym bardziej z podłogówką i rekuperacją).

 

NeoStal, minusy:

 

  • (-) brak warstwy antybakteryjnej Ag, Cu
  • (-) cena tak na szybko bez konkretnej wyceny, porównując ceny podobnych kanałów z allegro 4x drożej za 1/mb kanałów z nierdzewki w porównaniu do plastikowych. Z tym że cena za 1/mb nie oddaje całej prawdy bo zyskujemy prowadząc mnejszą ilości kanałów - wystarczy 1 kanał 50x150 zamiast dwóch 75mm pe-flex oraz oszczedzamy na mniejszej ilości wcale nie taniego dzisiaj stryropianu. Czyli teoretycznie może to już być mniej niż 2 x drożej niż za 1mb peflex. Natomiast do kosztów należy dołożyć koszt kolanek i materiałów do połączeń.
  • (-) bardziej skomplikowany montaż, większa ilość połączeń więc i większa szansa na pojawienie się nieszczelności

 

NeoStal, wątpliwości:

 

  • (?) brak tłumienia a nawet zwiększenie poziomu hałasu (efekt puszki)
  • (?) łatwość czyszczenia
  • (?) skraplanie wody
  • (?) mniejsza podatność na uszkodzenia - np przebicie spinką do ogrzewania podłogowego
  • (?) większa odporność na zgniatanie, tak myślę że po płaskich kanałach z stali ocynkowanej raczej nie da się chodzić, co może być problemem przy dalszych etapach prac jak zkładanie podłogówki czy wylewki, szczególnie jeśli kanały nie są przykryte warstwą styropianu.
  • (?) ułożenie ogrzewania podłogowego od razu na kanale rekuperacji bez rozdzielenia warstwą styropianu, mam wątpliwości czy to ma sens

 

Byłbym wdzięczny za podzielenie się opinią a przedewszystkim doświadczeniami z kanałami poziomymi z nierdzewki.

Powiem szczerze, że bardziej od ceny zastanawia mnie jak instalacje oparte o te kanały sprawdzają sie w praktyce - głównie zależy mi na zrozumieniu kwesti poziomu hałasu, kwestii higienicznych, jak takie kanały są czyszczone oraz czy nie występują inne problemy np z skraplaniem się wody.

 

Czy warto je brać pod uwagę czy jednak zastosować popularne przewody pe-flex 75 ale po podwyzszeniu podłogi do 8 cm styropianu i przeliczeniu schodow, oraz podwyzszeniu okien balkonowych oraz góry drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...