Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

poszukuję budżetowej centrali


Recommended Posts

@Owczar -> "Osobiście na lato wrzuciłbym zwykły wentylator EC na wywiewie, a na zimę dał już docelowy reku - np Izziefast z odzyskiem wilgoci i nic już nie kombinował. Za 2 lata reku, którry teraz kosztuje 13k, będzie kosztował 16k przy tym tempie wzrostu cen. W praktyce i tak nie będzie dmuchał więcej niż 150-180m3/h."

 

Poszukując doraźnego rozwiązania trafiłem na Twój post. Kanały mam rozłożone (Pflex), skrzynki rozprężne podłączone i przeprowadzam się na dniach, a że łazienka z prysznicem ślepa, a centralę planuję kupić dopiero po lecie to zastanawiałem się, jak to ugryźć.

 

Potrzebuję łopatologicznego doprecyzowania - wentylator EC montuję w miejscu, w którym powinno być spiro na wywiewnej i uruchamiam, gdy potrzebuję wyciągnąć powietrze podczas prysznica czy też gotowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, daj na wywiewie wentylator kanałowy i niech sobie pracuje 24h, nie tylko podczas prysznica czy gotowania. Daj na nawiewie jakiś filtr, bo jak w domu zrobi się podcisnienie, to będzie zasysało powietrze rurami od nawiewu i nieszczelnościami. Będzie po prostu wywiewna wentylacja.

Na tak krótki okres nie musi być EC - nie zabije kosztami. Ale jesli mozesz go potem wykorzystac np do okapu to jakiś z silnikiem prądu stałego będzie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ślicznie za odp! Nie wiem czy nie pomieszałem więc jeszcze doprecyzuje jeśli pozwolisz.

 

Czyli np. jakieś takie ustrojstwo: https://allegro.pl/oferta/wentylator-kanalowy-emax-125-eberg-218-m3h-cichy-7427695873 z jednej strony do skrzynki rozdzielczej wywiewnej, a z drugiej do kominka wentylacyjnego w dachu (mam wolny do wykorzystania)?

Łącznie będzie ciągnąć z 4 skrzynek rozprężnych wywiewnych - da radę?

 

Nawiewne mam póki co zaślepione (nie montowałem jeszcze anemostatów) - rozumiem, że z tym filtrem to bardziej o estetykę chodzi, gdybym chciał mieć anemostaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę słaby - przy 100Pa masz wymianę niecałe 40m3/h. Zobacz jakąś używkę o wyższej mocy.

 

Wstaw go w miejsce planowanej centrali i wydmuchuj wyrzutnią.

 

Ale anemostaty musisz zamontować i połączyć czerpnię z instalacją. Tak żeby na wywiew miało z czego brać - czyli z nawiewów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, bogatszy o Twoje rady i risercz, który zrobiłem, już wiem, że rozmawiamy o doraźnej wentylacji mechanicznej bez reku - znalazłem schematy takiej instalacji i sobie poradzę - jeszcze raz dziękuję!

 

Mam jednak cały czas zagwozdkę dotyczącą tego wentylatora - wg. projektu mam 230m3/h do wyciągnięcia. Przy wyborze wentylatora patrzę na przepływ powietrza max na h? Czy z czymś to zestawiam?

 

> https://allegro.pl/oferta/wentylator-kanalowy-ml-ec-150-530-530m3-h-harmann-10518729753 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawiasz to dla oporów - załóżmy, że masz 150Pa.

 

Ten wentylator z aukcji już spoko, możesz go sobie wyregulować, wentylator EC więc pobór prądu niższy. Spręż też niczego sobie i cena spoko. Za podobny do okapu wkuchni płaciłem tysiaka 3 lata temu. Można go potem użyć własnie do okapu lub do wentylacji garażu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...