Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hewalex KS 2100F słaba wydajność z 1 kolektora


piotrek88

Recommended Posts

Witam. Zakupiłem jeden kolektor Hewalex KS 2100F i mam problem z wydajnością. Mianowicie. W słoneczny dzień podnosi mi wodę tylko o 10 stopni. Jak rano w zbiorniku (140l) jest 30 stopni a przez dzień nie korzysta się zbytnio z wody to podgrzeje do 40 stopni te 140 l wody. Jak jest 20 stopni to podgrzeje do ok 35 stopni. Im cieplejsza woda w bojlerze to mniejszy zysk. I w związku z tym mam pytanie. Czy 1 kolektor to jest za mało na sensowne podgrzanie jakiejkolwiek ilości wody ? Długość rurociągu do kolektora to 12 m zasilania i 12 m powrotu. Pex fi 20 w izolacji cieplnej. Średnica wew fi 16. Kolektor ustawiony na południe na ziemi na stojaku kąt pochylenia ok 50 stopni. Instalacja solarna jest sprawna nie zapowietrzona histereza załączenia 12 stopni. Wył 4 stopnie. Kolektor w czasie pracy pompy jest zimny. Reasumując. Chciałbym ustalić czy kolektor jest sprawny i po prostu jeden kolektor to za mało na 140 l i nie podgrzeje jej prawie w ogóle? Czy też kolektor może być uszkodzony i jak to sprawdzić? Pytanie tylko czy straty przesyłowe są aż tak duże że podniesie tylko o 10 stopni ? Czy to jest możliwe? Jak pisałem rurka ma długość 12 metrów zasilanie i powrót też 12 metrów. Próbowałem ograniczać przepływ zwalniać pompkę ale nie pomaga. Kolektor w czasie bezczynności aby podnieść wodę z 40 do 70 stopni potrzebuje ok 4 minut w południe w pełnym nasłonecznieniu. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu. A i jeszcze jedno, kolektor montowałem samodzielnie i nie do końca udało mi się ustalić gdzie jest góra gdzie dół, czy to ma znaczenie ? W karcie produktu nie znalazłem takowych informacji, za kolektor dałem 1600 zł. Czytam opinie że dwa kolektory potrafią zagrzać 300 l do 80 stopni, a jeden nie nagrzeje do 40 stopni - 140 l wody ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A jak masz ustawioną deltę T, przy ilu stopniach różnicy grupa pompowa puszcza glikol przez panele? Ustaw na 15*C to może zagrzejesz do 45*C. Albo wężownica cwu jest zbyt krótka i nie zdąży oddać ciepła wodzie, powodów może być kilka.

Jest 11:00 u mnie w tej chwili przy prawie maksymalnym przepływie 7,7l/min na solarach jest 60*C a woda zagrzana do 50*C bufor kombinowany 400l.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sterownik?

Jaka pompa?

Jaki zbiornik i jaka powierzchnia wężownicy?

 

Ja bym zaczął od pompy obiegowej i ustaleniu jaki generuje przepływ.

Potem pomiar temperatury wejściowej i wyjściowej.

 

Mając przepływ i temperatury da się obliczyć moc generowaną przez kolektor lub oddawaną przez wężownicę.

 

Może być też tak, że masz za małą powierzchnię wężownicy i kolektor nie jest w stanie oddać swojej produkcji do wody w zbiorniku.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem drugi kolektor. Zalecany Przepływ wody dla jednego kolektora przez producenta to 1,2 l / min. Zamontowałem wodomierz. Przy mocnym dławieniu zrobiłem 1,8 l / min. Bez dławienia na 1 biegu 5W pompki mam 4 l / min. Na 2biegu 8 l / min i na 3biegu 12 l / min. Dzisiaj podgrzało mi 140 l wody z 22 stopni rano na 44 stopnie teraz. Teraz pytanie będę montował drugi panel. Jaki ustalić Przepływ dla jednego panela producent niby zaleca 1,2 l na min czyli na dwa panele 2,4 l / min?. Może ustawić na 3 l / min ? I pytanie czy jest sens zmieniać rurki z pex 20 na pex 16 ? Dla dwóch paneli średnica wewnętrzne fi 16 jest optymalna czyli dla pex 20. Drugi panel połącze pewnie za tydzień za nim przyjdzie i zrobię ramkę na niego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to problemem jest zbiornik dwupłaszczowy.

Jest on projektowany na różnicę temperatur 50-70C.

Przy niskich różnicach temperatur jest skuteczność wymiany jest bardzo niska.

Druga sprawa to przy takim zbiorniku grzana jest cała objętość i nie ma uwarstwiania temperatury jak przy pionowych zbiornikach z wężownicami na dole.

 

Dodanie drugiego kolektora poprawi sytuację, ale nie będzie to nigdy optymalne rozwiązanie.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest wszak u mnie często na górze zasobnika jest 60*C a na dole dużo, dużo mniej nawet 27*C. Zresztą zasobnik 2 płaszczowy o wiele szybciej się wychładza i finalnie glikol (... coś mi się wydaje że instalacja nie jest zalana glikolem a zwykłą wodą) odbiera ciepło od wody w zasobniku 2 płaszczowym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziule jaki Ty jesteś na anty wyprzeć wszystko to nie moja wina że nie działa, ja potrzebuje 3 solarów by nagrzać 140l. Jak tak piszesz jak działa ten Twój sterownik to podejrzewam że przy 2 solarach to będzie tykająca bomba zegarowa. I jak pizdnie to ino raz, byle nikogo w domu nie było i dobre ubezpieczenie, bo materiały budowlane cholernie drogie.

 

Dlaczego sterownik wychładza zasobnik bo jest coś pogrzebane w nim. Reasumując pompka nie może się włączyć do czasu aż na solarze nie będzie 68-70*C jeśli w zasobniku jest 60*C - koniec filozofii. Analogicznie delta T ma wynosić przynajmniej 8*C.

Albo ten przepływ 1,2l/min zanim doleci do zasobnika to już po drodze odda gdzieś ciepło.

 

Jeszcze jedno strzeliło mi do łba wymiennik płaszczowy ma większą pojemność niż solar i guzik tym podgrzejesz bo jak wlejesz 4l wrzątku do zasobnika 2 płaszczowego o pojemności 15l to jak to ma grzać?

EDIT: I tu jest pies pogrzebany przy pojemności 140l dwupłaszcz ma pojemność 12l a solar... nie chce mi się szukać.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem drugi kolektor dałem narazie zamiast tamtego aby sprawdzić czy nie jest wadliwy ale już raczej mogę stwierdzić że nie bo ten nowy też mi wychładza wodę. Rano miałem 65. Jest pełne nasłonecznienie i mam 55 stopni teraz w połowie zbiornika. A to całkowicie normalne że wychładza bo w kolektorze jest 0.9 l wody a płaszcz grzewczy ma 25 l. I doleci mi ten 1 l wody podgrzany do 70 st ale za nim 2 l do 30 stopni i stąd się to bierze że wychładza. Producent zaleca Przepływ 1.8 l / min więc na dwa panele ustawić 3.6 l ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi że u mnie 4 panele do tego zbiornika 140 l dały by radę go ujarzmić. Ale optymalnie przydał by się trzeci kolektor. Tylko nie mam miejsca go zamontować. Ale do 300 l dwa panele to mało. W zbiornikach z podwójną wężownicą martwi mnie że piec grzeje tylko pół zbiornika. Myślę czy nie dało by się coś zrobić aby zagrzać całą wodę. Pompkę na cwu żeby mieszało w zbiorniku ? Plus tego rozwiązania co mam teraz to że na grzejniki pójdzie mi grawitacyjnie (w razie braku zasilania). Tylko muszę sprawdzić czy zdąży odprowadzić ciepło. Tyle że w sobotę zapowiadają pochmurnie. A kolektory grzeją od 12 do 15. Później i wcześniej marna wydajność. Trzeba by kąt zmieniać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...