Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór rur PP zgrzewanych do PC 16kW.


Jarek1233

Recommended Posts

Witam, planuje podłączenie pompy ciepła monoblok 16 kW firmy Ricom Energy. Zastanawiam się nad średnicą rur PP-R. Na wyjściu z pompy jest gwint 1", mierząc w środku, ma około 22 mm średnicy. Po przeczytaniu obszernej instrukcji, znalazłem tylko info w dziale Zbiornik CWU, gdzie producent zaleca użycie rury PP-R o nominalnej średnicy zewnętrznej DN25 PN25. Wydaje mi się to lekką przesadą, bo na rurze stabilizowanej 32 ze ściankami 4,4mm średnica wewnętrzna to 23,2 mm. Początkowo planowałem użycie rur PP-R 40, ale trochę mam problem z dostępnością w mojej okolicy. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jaka średnica powinna być ok ?

Do pompy podłączę zbiornik CWU 200l i bufor 250l (sterowany zaworem 3-drogowym 1"). Za buforem będzie wyjście na dwa domy 2xPEX 25mm.

I teraz pytanie, czy jest sens stosowania rur PP-R 40, skoro wąskim gardłem będzie gwint 1" na wyjściu z pompy i na zaworach antyzamarzaniowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opór liczy się na jednostkę długości. Przykładowo jeśli na danym przepływie masz opór 10000Pa/m to taki zawór wygeneruje minimalne straty, ale jak dasz na kilku metrach to już zrobi różnice.

 

Masz znane wymagane przepływy - producent powinien takie podać, znasz mniej więcej temperatury cieczy, znasz długości, masz charakterystykę pompki - są w sieci kalkulatory i można przeliczyć. Właśnie sobie przeliczalem opór instalacji do grzania basenu, ale tam mam bardzo długie odległości - łącznie 50m. Wymiana węża calowego na rurę PP 32/1.8 obniża opory o ponad połowę, choć różnica średnicy wewnątrz wydaje się być niewielka.

Na krótkich odcinkach nie będą to duże straty, ale przy takiej mocy osobiście dawalbym jak największe srednice, to się potem przekłada na niższą deltę i w rezultacie lepsze COP.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji mam jeszcze jedno pytanie. Czy lepiej połączyć kocioł na ekogroszek z pompą w jeden układ zamknięty po przez bufor (bufor ma dwa wejścia), czy zostawić kocioł na układzie otwartym i połączyć pod CWU i bufor przez dwa wymienniki płytowe ?

Dodam że kocioł ma wężownice schładzającą, która włącza się przy około 85 stopiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ma to być awaryjne źródło? Czy ma to działać hybrydowo?

 

Osobiście bym chyba rozłączył, tylko czy nie lepiej jeden wymiennik np i zawór przełączający po drugiej stronie wymiennika. Pamiętaj też, że przed podłączeniem pompy ciepła warto chemicznie wypłukać układ i zalać potem inhibitory korozji do układu żeby zabezpieczyć pompę i wymiennik. Czym planujesz zalewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awaryjne, ale również planuję załączać na największe mrozy grudzień-luty. Zalewać będę zwykłą wodą. Dam radę wypłukać układ zwykłą pompą obiegową ?

W sumie jak bym dał wymiennik, to bym nie musiał się bawić przerabianie układu kopciucha na zamknięty, no i bezpieczniej zawsze będzie. Nie pomyślałem z tym zaworem za wymiennikiem, hehe. W sumie to i tak mi zostaną dwa wymienniki ze starego układu, może warto je podłączyć szeregowo ?

Edytowane przez Jarek1233
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...