Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozdzielacze ilość na jednej kondygnacji


Recommended Posts

Dzień dobry,

Posiadam projekt ogrzewania podłogowego w którym to pętle z najdalszych pomieszczeń oddalone są od rozdzielacza nawet o 8m, co daje razem z powrotem 16m. Zastanawiałem się czy istnieje jakaś optymalna odległość od rozdzielacza, którą się przyjmuje. W założeniu na parterze mam 11 pętli, z czego te najbardziej odległe znajdujące się w salonie 3 pętle, przy rozstawie z projektu tj. co 10 cm, wyjdą łącznie po 130m. Cała podłogówka z rur 16mm. Zastanawiałem się, czy nie byłoby korzystniejszym rozwiązaniem, żeby zastosować drugi rozdzielacz na parterze zlokalizowany bliżej najdłuższych pętli. Wtedy zrobiłbym 4 pętle zamiast 3 i długości pętli byłyby krótsze. Wszędzie mam pętle po około 90m. Źródło ogrzewania pompa ciepła mitsubishi ecodan 8kw. Pytanie, czy nie ma przeciwskazań dla zrobienia łącznie 3 rozdzielaczy. Dwóch na parterze po 8 i 4 sekcje oraz na poddaszu 7 sekcji. Daje to 19 sekcji i około 2000m rury. Pytanie czy da się to jakoś sprawnie połączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Długości pętli ogrzewania podłogowego rozważamy całościowo, nie ma więc żadnej optymalnej długości odcinka rury prowadzonej od rozdzielacza do ogrzewanego pomieszczenia.

Orientacyjne maksymalne długości obwodów (z przewodami zasilającym i powrotnym) wybranych rur KAN-therm:

- 14 × 2 – 100 m

- 16 × 2 – 120 m

- 18 × 2 – 150 m

Powyższe wartości związane są z przyjmowanym dopuszczalnym spadkiem ciśnienia na pętli (20 kPa), dla instalacji wyposażonych w "standardowe" pompy obiegowe.

 

W przedstawionym przez Pana przypadku można rozważyć zastosowanie 12-obwodowego rozdzielacza, co pozwoliłoby na ułożenie dodatkowej pętli w salonie i tym samym zmniejszeniem długości pozostałych.

Edytowane przez KAN-therm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...