Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła powietrze-woda w domu rekreacyjnym


rja_12

Recommended Posts

Cześć

 

Proszę o opinie i komentarze w stosunku do planu zainstalowania pompy ciepła i ogrzewania podłogowego wodnego w domu rekreacyjnym. Dom w technologii murowanej (porotherm), parterowy z poddaszem, powierzchnia 120m2. Zamierzam go dobrze zaizolować.

 

Plany są takie że będzie używany głownie w przedłużone wekendy, urlopy, święta, a kiedyś, za kilka lat może w dłuższym zakresie, ale też nie na 100%. W czasie nieobecności w sezonie grzewczym chciałbym utrzymywać 10-15 st.C - czy pompa może tak pracować w dłuższym okresie czasu?

 

Ogrzewanie podłogowe miałoby być położone w wszystkich pomieszczeniach plus chciałbym aby PC służyła także do c.w.u. Mam komin także planuję także kominek na drewno typu koza (dla "nastroju" jak i na wypadek dłuższej awarii prądu)

 

Co sądzicie o takim pomyśle, na co należy zwrócić uwagę? Wydaje mi się że że powinienem dążyć do prostoty zestawu aby ograniczyć ryzyka awarii tzn. nie myśleć o buforach, termostatach, bypasach i innych cudach o których piszą przedstawiciele branży ale oczywiści każda rozsądna opinia mile widziana :)

 

Dziękuję z góry!

jd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomysł nie jest zły. Problemem pierwszym może być banalna ekonomia. Jeśli nie problem to czemu nie.

Temperatura 10 stopni nie jest problemem. Instalujesz regulator pokojowy który będzie reagował jak się pomieszczenie wychłodzi bardziej. Pompa uruchomi się tylko wtedy kiedy będzie potrzeba. Jak sobie to ustawisz to już twoja sprawa. Są potężne możliwości i warto je wdrożyć w czasie stanu surowego, jak np.doprowadzenie przewodów do sterowania rozdzielaczem czy temperaturą w pokojach. Niby nie trzeba, ale może za jakiś czas będziesz chciał.

Warto mieć jakiś alarm, który np. da ci znać, że nie ma prądu i może warto się zainteresować. Możesz sobie też sterować zdalnie. Samo urządzenie bardzo rzadko się psuje.

Ogólnie to co piszesz, to nie są cuda, tylko zwykłe elementy systemu, które są, a czasami jak bufor, nie muszą być. Jak będzie podłogówka, to bufora czy bypassa nie potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za komentarz. Ekonomia też ważna ale chyba nie mam dużego wyboru...Myślałem o grzejnikach elektrycznych ale takie lepsze to też koszt ok. 3 tys. za sztukę czyli łacznie min. 15 tys. (plus bojer), a jednak komfort cieplny mniejszy no i zużycie bieżące też znacznie większe. Gazu tam nie ma, piec na paliwo stałe na pewno inwestycyjnie d. tańszy ale utrzymanie minimalnej stałej temperatury w zasadzie niemożliwe na odległość.

Jeszcze możliwość ogrzewania klimatyzacja ale żona wybiła mi ten pomysł..

Chyba nie mam wybory :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany są takie że będzie używany głownie w przedłużone wekendy, urlopy, święta, a kiedyś, za kilka lat może w dłuższym zakresie, ale też nie na 100%.

W czasie nieobecności w sezonie grzewczym chciałbym utrzymywać 10-15 st.C - czy pompa może tak pracować w dłuższym okresie czasu?

 

Ogrzewanie podłogowe miałoby być położone w wszystkich pomieszczeniach plus chciałbym aby PC służyła także do c.w.u.

Mam komin także planuję także kominek na drewno typu koza (dla "nastroju" jak i na wypadek dłuższej awarii prądu)

Założenia i wymagania dla PC jak dla budynku całorocznego;

- użytkowanego lato-zima,

- wykonaj OZC budynku i przejdź do kosztów realnych montażu PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...