Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kasa mieszkaniowa i kredyt z banku - nowy problem


Thjazi

Recommended Posts

W przyszłym roku kończy mi sie umowa w KM jednak pozostało mi jeszce sporo niewykorzystanego limitu. Czy można wziac kredyt na cele budowlane, wpłacić go do KM, po czym zlikwidować KM i rozpocząc budowę?

Pieniądze z KM przeznaczyłbym na budowe, więc zgodnie z przeznaczeniem kredytu i KM. Uzyskałbym spora nadpłatę podatku z czego korzystałbym jeszcze przez kilka lat.

 

Moze ktoś zna się na przepisach i napisze jakiś komentarz. Mozliwe że którys z forumowiczów skorzystał z tego sposobu na przedłuzenie korzyści z KM? Czy to wogóle mozliwe? Czy nie ma ograniczeń czasowych na tego typu odliczenia?

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie i komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nie wiem w jakim banku masz KM. Ja mam w Pekao i tam taka operacja o jakiej piszesz jest praktycznie niemozliwa. Wplaty inne niz zadeklarowane nie licza sie tam do ulgi podatkowej. Mozesz zmienic wysokosc raty, ale najpozniej na 7 miesiecy przed koncem umowy. Wielkosc zminy raty tez nie jest dowolna. Zalezy od tego jaka rate masz obecnie. Jezeli cos kolo 1500 lub wiecej (dokladnej kwoty nie pamietam), to mozesz ja zwiekszyc tylko o maks 50%. I zmian takich mozna dokonac najwyzej dwa razy w roku.

 

Pozdrawiam

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad,

Ja mam KM w BPH. to o czym napisałes jest w umowie czarno na białym(u mnie akurat trochę inaczej ale to szczegół). Moja wątpliwośc dotyczy możliwości "przepuszczenia" pieniędzy z kredytu przez KM tak aby wykorzystać maksymalnie limit odliczeń. Chcę wziąc kredyt z innego banku, ponieważ ilość zabezpieczeń przy kredycie kontraktowym troche mnie przeraża. Zaczalbym budowe, ale cześc pieniędzy wpłacił do KM. Potem zlikwidowałbym KM i dalej budował z pieniędzy z KM i kredytu. Czy to jest możliwe? Czy ktoś tak próbował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Thjazi,

z tego co wiem, to ani ustawodawcę ani banku nie interesuje, skąd pochodzą pieniądze wpłacone do KM. Jest limit czasowy na dokonywanie odpisów z KM, chyba do roku 2004?(bo zasadniczo przepisy o ulgach budowlanych na KM już nie obowiązują, a są utrzymane w mocy dla tych, którzy mieli zawarte umowy w czasie zmiany przepisów). Postaram się sprawdzić, chyba że ktoś inny wie coś na ten temat i coś napisze :)

Mam tylko jedną wątpliwość: kredyt bierze się zasadniczo na określony celm i wątpię, czy inny bank udzieli Ci kredytu na cele oszczędzania w KM. :D.... Możesz oczywiście faktycznie przelać do KM pieniądze uzyskane z kredytu w innym banku, tylko wtedy musisz wiedzieć w jaki sposób ten bank żąda dowodu na to, że pieniądze wydałeś zgodnie z celem kredytowania. W moim przypadku np. te same faktury mogły posłużyż za wodód dla banku że ponosimy wydatki na cele udzielonego kredytu jak i dowód dla US, że wydaliśmy pieniądze zgromadzone w KM na cele budowlane.

Pozdrawiam,

gaga2

PS: Oprócz limitu ogólnego jest też limit roczny, tj. nie można w damy roku odpisać więcej niż jakąś tam kwotę która 2 lata temu wynosiła ok. 9 tys zł (co odpowiadało ca 30 ty,. oszczędności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłam, ten limit czasowy (2004) dotyczył osób, które korzystały z tzw. dużej ulgi budowlanej. KM mają limity związane z czasem, na jaki została zawarta umowa o KM. Tego terminu - dla celów podatkowych nie można już dzisiaj wydłużyć.

Pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaga, czy możesz wskazać słabe punkty mojego planu?

założenia Umowa z km wygasa w styczniu 2006.

1.w roku 2005 rozpoczynam budowe, wylewam fundamenty

2. pod koniec roku organizuje kredyt na kontynuacje budowy,

3. zmieniam w grudniu umowe tak aby w styczniowej racie wykorzystac cały limit odliczeń na 2006 rok.

4.dostaję kredyt i wpłacam go w styczniu do km po czym zamykam km i wydaje kauste z km na cele jak najbardziej budowlane.

Czy mozna sie tu do czegos czepić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zmiana wysokości raty: jeśli jest przewidziana w umowuie, wszystko powinnmo być OK, bo zmiany wysokości raty można dokonać tylko zgodnie z postanowieniami umowy, inaczej zmiana wysokości raty nie da możliwości jej odliczenia dla celów podatkowych; jest to bzudna interpretacja, ale z taką się właśnie spotkałam; gorsza inyterpretacja to taka, że nie można po 1 stycznia 2002 r,. zmieniac wysokości raty, poza automatycznym podwyższaniem tej raty zgodnie z umową/regulaminem.

2. umowa kredytowa: musi przewidywać możliwość otrzymania kasy bez konieczności jej rozliczenia (tzn. wpierw wypłata kasy, potem dokumenty./faktury).; nie wszytskie banki tak mają, np. niektóre wypłacają tylko transze na podstawie zestawienia faktur, inne płacą wprost faktury i nie dają inwestorowi kasy do samodzielnej dyspozycji (tak ma np. kredyt preferencyjny np. na zakup PC w BOŚ)

3. dla mnie oprocentoweanie kredytu w KM nadal wydaje się atrakcyjne (4 % p.a. w złotówkach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja umowa z bankiem przewiduje dwie zmiany wysokości rat w roku, wiec nie powinno byc problemu. Co do kredytu to wydaje mi sie ze np w Mbanku nie powinno byc problemu z gotówka.

czy wiesz może co byłoby w sytuacji gdy odpisza 2006 przekroczyłby wysokosc mojego podatku? Czy mótgłbym to odliczac w dalszych latach tak jak to było do tej pory czy 2006 to dla mnie koniec jakichkolwiek odliczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam.

 

Nie dobrz z tym twoim planem.Gdy likwidowałem KM w 2003roku nie miałem pojęci jak mam rozliczaci się zeskarbówką.Wygląda to tak całości wycofanego wkładu musisz mieci faktury watowskie,lub bezwatowskie. Cała ta kwota jesy wykazywana w picie D, bez odliczania już 19% wydanej kwoty.

 

1.w roku 2005 rozpoczynasz budowe-zgadzam sią z tym punktem

2.w roku2006 kontynujerz budowe

 

 

Pozdrawiam.

Rysnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaga, czy możesz wskazać słabe punkty mojego planu?

założenia Umowa z km wygasa w styczniu 2006.

1.w roku 2005 rozpoczynam budowe, wylewam fundamenty

2. pod koniec roku organizuje kredyt na kontynuacje budowy,

3. zmieniam w grudniu umowe tak aby w styczniowej racie wykorzystac cały limit odliczeń na 2006 rok.

4.dostaję kredyt i wpłacam go w styczniu do km po czym zamykam km i wydaje kauste z km na cele jak najbardziej budowlane.

Czy mozna sie tu do czegos czepić?

 

 

Wg mnie ten plan jest sensowny, ale pod dwoma warunkami. Twoja KM musialaby dopuszczac mozliwosc podniesienia raty do dowolnej kwoty, oraz zakonczenia umowy zaraz po wplacie tej podwyzszonej raty. Jak juz pisalem powyzej, moja Kasa (Pekao) na to nie pozwala.

 

pozdrawiam

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czy wiesz może co byłoby w sytuacji gdy odpisza 2006 przekroczyłby wysokosc mojego podatku? Czy mótgłbym to odliczac w dalszych latach tak jak to było do tej pory czy 2006 to dla mnie koniec jakichkolwiek odliczeń?

 

Mozesz odliczac tak dlugo, az nie odliczysz wszystkiego. Mysle, ze mi to moze zajac nawet 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"... gorsza inyterpretacja to taka, że nie można po 1 stycznia 2002 r,. zmieniac wysokości raty, poza automatycznym podwyższaniem tej raty zgodnie z umową/regulaminem..."

 

"Mozna. Ja tak robie. "

 

1. Owszem, można zmieniać wysokość raty po 1.01.2002, ale...

2. ... odliczać od podatku można tylko i wyłącznie kwoty zgodne z zapisanymi w umowie z KM przed końcem 2001 roku Np. w 2001 roku podpisujesz aneks w którym zwiększasz ratę ze 100 zł do 2.000/m-c i cieszysz się odliczeniem aż nie wyczerpiesz całego limitu. Jeśli zmienisz wysokość raty w chwili obecnej ze 100 zł do 2.000zł to podatkowo nic nie zyskasz. Chyba, ze rozliczysz, a US nie zauważy... ale w to wątpię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. ... odliczać od podatku można tylko i wyłącznie kwoty zgodne z zapisanymi w umowie z KM przed końcem 2001 roku Np. w 2001 roku podpisujesz aneks w którym zwiększasz ratę ze 100 zł do 2.000/m-c i cieszysz się odliczeniem aż nie wyczerpiesz całego limitu. Jeśli zmienisz wysokość raty w chwili obecnej ze 100 zł do 2.000zł to podatkowo nic nie zyskasz. Chyba, ze rozliczysz, a US nie zauważy... ale w to wątpię

 

Oczywiscie jest to nieprawda. :D

 

Dowod:

 

Pytanie Podatnika:

 

W dniu 08 grudnia 2001r. zawarłem z Kasą Mieszkaniową aneks przedłużający okres oszczędzania do końca 2003r. z jednoczesną zmianą kwoty do wysokości 1000,-zł miesięcznie. Nabyłem tym samym prawo do ulgi

w podatku dochodowym.

W dniu 23 października 2002r. podpisałem kolejny aneks, w którym zwiększyłem kwotę miesięcznej raty

do wysokości 1500,-zł miesięcznie.

Proszę o informację dotyczącą wysokości kwoty od jakiej mogę dokonać odpisu od podatku dochodowego.

Czy jest to kwota wynikająca z wysokości dokonanych wpłat w roku 2002, tj. 13.000,-zł, czy kwota 12.000,-zł uwzględniająca prawa nabyte do końca 2001 roku.

Moim zdaniem aneks z 08 grudnia 2001r. przedłużający okres oszczędzania do końca grudnia 2003r., przedłuża ważność umowy, tym samym dając prawo do korzystania z ulgi podatkowej do końca okresu oszczędzania.

W umowie tej nabywa się również prawa do zmiany wysokości wkładów. Dlatego uważam, że późniejszy aneks z 23 października 2002r. dotyczący zmiany wysokości wkładów nie powinien mieć wpływu na utratę ulgi podatkowej do kwoty podwyższonej.

 

 

Odpowiedź Urzędu:

 

W odpowiedzi na pismo z dnia 08 stycznia 2003r., Urząd Skarbowy w Kutnie informuje:

Stosownie do postanowień art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnicy, którzy zawarli umowę

o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 01 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na ten cel, zachowują prawo do odliczania wydatków z tego tytułu ( poniesionych po dniu

01 stycznia 2002 roku) do upływu określonego przed dniem 01 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Przepis ten upoważnia jedynie do kontynuacji odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasach mieszkaniowych, natomiast nie skutkuje nabyciem praw do korzystania z odliczeń związanych z poniesieniem wydatków na cele mieszkaniowe inne niż określone w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy

z dnia 26 lipca 1991 roku ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami/ w brzmieniu obowiązującym przed

01 stycznia 2002r., to jest: podatek dochodowy (...) zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli

w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że art. 4 ust. 3 cyt. wyżej, zawiera - w zakresie kontynuacji ulgi

w podatku dochodowym – ograniczenie odnoszące się wyłącznie do terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy, nie robiąc ograniczenia wysokości wpłat do kasy mieszkaniowej.

Zatem przedłużenie okresu oszczędzania do umowy Nr 050/000131/1999/98 z dnia 28 września 1999r. aneksem: Nr 050/000131/1999/98 z 08 grudnia 2001r., czyli dokonane przed 01 stycznia 2002r.,

jak i zwiększenie miesięcznej raty oszczędzania do kwoty 1500,-zł aneksem z dnia 23 października 2002r./

w związku z zastrzeżeniem w umowie o możliwości zmiany aneksem kwoty oszczędzania/, upoważniają Pana do kontynuacji odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej do grudnia 2003 roku również w wysokości wyższej /1500,-zł miesięcznie/.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończył mi się okres oszczędzania w KM w BPH. Mój algorytm był następujący:

- grudzień 2001: zawarcie umowy na oszczędzanie do stycznia 2005, rata 100 zł

- listopad 2002: zmiana raty na ok. 35000

- grudzień 2002: zmiana raty na 100

- rozliczenie podatku za 2002 - odliczenie w maksymalnej wysokości

- tak samo 2003 i 2004

- styczeń 2005 - odliczenie pozostałości

 

O ile mi wiadomo to można dowolnie zmieniać ratę w trakcie oszczędzania (oczywiście w ramach umowy z bankiem) i wszystko odliczać od podatku (w ramach limitów). Dlatego właśnie wybrałem BPH bo miał bardziej liberalne zapisy w umowie, PKO miał jakieś chore obostrzenia.

Jedyne co nie ma sensu podatkowego to przedłużenie umowy - można odliczać jedynie w okresie na który była zawarta umowa w grudniu 2001.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1.01.2002 zmiana okresu osczędzania jest nową umową - więc traci się prawo do odliczenia. Pieniądze, które mają być zwolnione z podatku MUSZĄ być ZAROBIONE, nie mogą byc ze źródła zwolnionego z podatku. Oczywiście, że urząd skarbowy nie sprawdzi skąd są pieniądze, ale może sprawdzić, czy zarobiło się na wszystkie wydatki (a sprawdzić mogą wszystko, łącznie z zakupami opłaconymi kartami kredytowymi... nie wszystko kupujemy "na bazarze"). Tych dwóch spraw jestem pewien - było to wielokrotnie dyskutowane i naForum i w prasie i faktycznie wynika to z Ustawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość m_ch_konto usunięte

ja zrobiłem jak przmslw dodając jeszcze jeden aneks skracający okres oszczedzania (załozyłem wcześniej, że będę odkładał grosiki do końca roku 2006). W bph nie ma z tym problemu. KAS01 napisał interpretację us, więc chyba wszystko ok!

Co do kredytu na kasę mieszkaniową to fajny pomysł. Nie wypowiem się czy legalny, bo nie wiem. Wystarczy, być może, zapytać bank, czy udzieli Tobie kredytu na wpłatę do KASY. Jeżeli tak, to chyba po temacie, jeżeli nie, to jaki kredyt weźmiesz na zakup akcji, czy konsumpcyjny na 70tys? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...