Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam dylemat. Chcę sterować cwu, z kotła.

Vitodens 100-W B1HF musi mieć EM-P1 do sterowania pompą CWU (Vitocell 100-W).

Vitodens 200-W B2HF bezpośrednio pod P2 można wpiąć pompę CWU (Vitocell 200-V).

 

1. Instalacja (100% "podłogówka") jest obliczona tak, że powinna wystarczyć wbudowana pompa kotła, ale w razie problemów chcę mieć możliwość integracji ze sprzęgłem, oraz sterować pompą obiegu ogrzewania podłogowego. Z tego co widzę ze schematów, to do obydwu modeli muszę dołożyć EM-P1 by mieć tą możliwość.

 

2. Czy sterowanie pompą CWU można doposażyć w funkcję inteligentne. Np załączanie obiegu gdy pojawi się sygnał z czujników ruchu, lub termostat/czujnik temperatury który nie załączy pompy jeśli temperatura powrotu obiegu jest równa zasilaniu.

 

 

3. Skłaniam się bardziej na zestaw 200-W + VItocel 200V, ze względu na niską moc wejściową. Co przy sterowaniu "pogodowym" + 100% ogrzewania podłogowego może dać dobre efekty. Ale czy to samo nie uzyskam na około 5000zł tańszym zestawie 100-W + Vitocell 100-W, gdzie moc minimalna jest nieznacznie wyższa?

 

Nowy dom, budowany według nowych warunków. Zapotrzebowanie na ciepło, obliczone na niecałe 9kW, w III strefie klimatycznej. Wentylacja grawitacyjna.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/268838-dob%C3%B3r-modelu-kot%C5%82a-vitodens-100-w-czy-200-w/
Udostępnij na innych stronach

1. tak

2. brak takiej funkcjonalności

3. tu odpowiedź nie jest taka łatwa gdyz brakuje informacji jak będą sterowane poszczególne pętle ogrzewania podłogowego. Jeśli nie bedzie żadnych zaworów mieniajacych przepływ to praca obu kotłów będzie porównywalna ale im więcej mozliwości odcinania poszczególnych pętli tym będzie większa róznica nakozyść VD200.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/268838-dob%C3%B3r-modelu-kot%C5%82a-vitodens-100-w-czy-200-w/#findComment-8007587
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie planuje sterować poszczególnymi pętlami. Mam w projekcie dwa rozdzielacze po 8 i 9 pętli. Pętle z dobiegami nie dłuższe niż 100m. Obieg jest jeden, na cały dom. Ustawiam jedynie obliczone wartości na rotametrach. Nie planuje też żadnych pomp, czy mieszaczy. Ale wiadomo, teoria nie zawsze idzie w parze z praktyka. Mam nadzieje że uda się wykonać instalacje poprawnie, a obliczone wartości będą się sprawdzać. W razie problemów, chciałem pozostawić sobie furtkę, by móc dołożyć sprzęgło i pompę. Nie wiem tylko, czy jest sens wydać te kilka tyś więcej.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/268838-dob%C3%B3r-modelu-kot%C5%82a-vitodens-100-w-czy-200-w/#findComment-8007870
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...