Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klejenie gresu na stopniu przed domem


Recommended Posts

Proszę o pomoc -front domu jest w płytkach z klinkieru ("cegiełka") z fugą 1 cm. Został mi do skończenia schodek przed drzwiami ok. 6m2 i mam gres z tej samej kolekcji 30x30cm i kilka pytań:

1. czy fuga analogiczna 1cm dla płytek 30x30cm będzie OK czy są jakieś przeciwwskazania? Wydaje się, że lepiej jednolicie...

2. na beton na wszelki wypadek zatopiłem siatkę w kleju, czy na pewno dawać na to jeszcze uszczelniacz 2-składnikowy? Jest taka potrzeba? Podest właściwie pod dachem ale oczywiście na zewnątrz

3. i co z gruntowaniem? Czy pod ew. uszczelniacz dawać grunt i na ten ew. uszczelniacz również gruntować przed klejeniem gresu?

4. Podstopnica H ok. 15cm będzie pod kapinosem schodka i "zanurzona" w piasku rowka od kostki - mam obawy czy nie będzie podsiąkać od dołu i czy z tego powodu w zimie nie odpadnie. Ew. jak to dobrze zrobić? Położyć ją na gumę w płynie i od dołu uszczelnić silikonem? No ale od dołu dostęp b. ograniczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna guma/folia w płynie nie ma odpowiednich parametrów jako hydroizolacja na zewnątrz. Te produkty są do uszczelniania wewnątrz.

Jako hydroizolacja podpłytkowa stosuje się izolacje mineralne (szlam cementowy elastyczny - są wersje 1 i 2-składnikowe). Izoluje się zawsze bez względu czy taras jest zadaszony czy nie. Płytki nie odpadają w wyniku deszczu (no chyba, ze faktycznie są położone fatalnie), ale przez podciąganie wilgoci z gruntu lub przenikanie pary wodnej z ogrzewanego pomieszczenia. Nie sądzę by ten Twój stopień miał hydroizolację od spodu, więc hydroizolacja podpłytkowa jest niezbędna. Gdy wilgoć dosięgnie pod płytkę to resztę dopełnia rozszerzalność termiczna materiałów - niezadaszony nieosłonięty taras jest wystawiony na większe wahania temperatur, więc ulega szybszemu niszczeniu. Zadaszony też się niszczy, lecz trochę wolniej.

Szlam nie wymaga gruntowania, ale beton trzeba dokładnie oczyścić szczotką czy tarczą do betonu (tylko nie wyszlifować, powierzchnia musi być chropowata) i odkurzyć. Zamiast gruntu trzeba beton zmoczyć wodą i odczekać - powierzchnia ma być delikatnie wilgotna a nie mokra. Pierwszą warstwę najlepiej nanosić szczotką smołowcem wcierając w beton. Na taką hydroizolację nie daje się gruntu, klei się płytki bezpośrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...