Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

umiejscowienie jednostki wewnetrznej klimatyzacji


Recommended Posts

dzień dobry, mam dylemat gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzacji ( dom to parterówka, około 110m2 powierzchni mieszkalnej). Planuję tylko jedną o mocy około 6kW). Mam do wyboru dwie lokalizacje - kolor pomarańczowy prostokąta i kolor czerwony prostokata. Będę wdzięczny za +- obu lokalizacji.

 

http://www.fotosik.pl/zdjecie/cc57af745f280fe2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzewania to czerwony, ale do chłodzenia to zależnie od stron świata - jeśli pokój dzienny jest od południa to jednak pomarańczowy.

 

chciałbym chłodzić cały parter nie tylko salon, stąd pierwotnie "pomarańczowa" :) lokalizacja a po namyśle "czerwona" i teraz dylemat gdzie najlepiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry, mam dylemat gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzacji ( dom to parterówka, około 110m2 powierzchni mieszkalnej). Planuję tylko jedną o mocy około 6kW). Mam do wyboru dwie lokalizacje - kolor pomarańczowy prostokąta i kolor czerwony prostokata. Będę wdzięczny za +- obu lokalizacji.

 

http://www.fotosik.pl/zdjecie/cc57af745f280fe2

 

ponieważ mam PC z funkcją chłodzenia (potrafi wyprodukować ponad 7kw chłodu) jest propozycja aby to wykorzystać i użyć klimakonwektorów Aermec (użycie wody lodowej). Jest możliwe gdyż mam sufit z GK i nieużytkowe poddasze, dość łatwo puścić kanały nawiewne do pomieszczeń.

Będzie to sensowne rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz ile wyniosą kliakonwektory z instalacją, plus oczywiście zbiornik na wode lodową, ruru z izolacją, pompka obiegowa itd. Różnice pewnie niewielkie, a lepiej mieć 2 niezależne urządzenia niż 1.

 

Od jakiej strony świata masz salon? Jak masz sufit z GK to nie lepiej po prostu zrobić kanałówkę? Nawiewy w każdym pokoju, wyciąg w hallu. Nie dość że bardziej efektywnie, to jeszcze bardziej estetycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz ile wyniosą kliakonwektory z instalacją, plus oczywiście zbiornik na wode lodową, ruru z izolacją, pompka obiegowa itd. Różnice pewnie niewielkie, a lepiej mieć 2 niezależne urządzenia niż 1.

 

Od jakiej strony świata masz salon? Jak masz sufit z GK to nie lepiej po prostu zrobić kanałówkę? Nawiewy w każdym pokoju, wyciąg w hallu. Nie dość że bardziej efektywnie, to jeszcze bardziej estetycznie.

 

dzięki za odzew, instalacja oparta na klimakonwektorach jest w trakcie wyceny - tak jak napisałeś wymagana jest przeróbka instalacji PC, propozycja jest aby 3 sypialnie były na 1 klimakonwektorze a salon (uklad południowo-zachodni z tym, że południe w głębi 3 metrowego podcienia, słońce tam bezpośrednio nie dochodzi) na drugim.

co do rozwiązania opartego na kanałówce też masz rację - to rozwiązanie też jest absolutnie do przyjęcia - i znów dylemat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz ile wyniosą kliakonwektory z instalacją, plus oczywiście zbiornik na wode lodową, ruru z izolacją, pompka obiegowa itd. Różnice pewnie niewielkie, a lepiej mieć 2 niezależne urządzenia niż 1.

 

Od jakiej strony świata masz salon? Jak masz sufit z GK to nie lepiej po prostu zrobić kanałówkę? Nawiewy w każdym pokoju, wyciąg w hallu. Nie dość że bardziej efektywnie, to jeszcze bardziej estetycznie.

 

z kanałówką jest jeden problem niezależnie od czy to woda lodowa czy freon :( - mam do schłodzenia 3 sypialnie + salon - sypialnie jedna skrajna od strony północnej druga skrajna od południowej - jeżeli chciałbym w tej południowej 22 stopnie to w tej północnej będzie nawet poniżej 20 - to zbyt zimno. Są już na rynku rozwiązania (mitsubishi, airwell) umożliwiające sterowanie strefowe kanałówką ale boje się zapytać o cenę :)).

I znowu zataczam koło i wraca rozwiązanie oparte na multisplicie... ewidentnie temat chłodzenia domu jest sprawą przy której poległem w trakcie budowy:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam, to i LG i Samsung mieli rozwiazania do sterowania strefowego. Sam planowałem kanałówkę. Podniosłem nawet parter, ale stanęło na moje hybrydzie.

 

A ja już projekt robiłem kanałówki i opory liczyłem :)

O jest nawet:

http://www.lg.wienkra.pl/produkty/v-net/sterownik-strefowy.html

 

Jak się postarasz, to sporą część instalacji możesz sam zrobić, a potem tylko przyjdzie gość i założy jednostkę - lub po prostu zrobi połączenie jednostek, które sam wcześniej zamontujesz. Sterownik sam steruje prędkością wentylatora w zależności od położenia przepustnic. Jego cena nie zabijała kilka lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...