Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór średnicy zasilania i powrotu z rozdzielacza


Regius

Recommended Posts

Cześć, mam dylemat w kwestii doboru średnicy zasilania i powrotu z rozdzielacza na poddaszu (11 obwodów, projektowy przepływ 7,26 lpm).

 

Projekt CO nie precyzuje dokładnego przebiegu zasilania i powrotu, ale zestawienie materiałowe zawiera rurę Cu 28 mm o długości 25 m.b (więc zakładam, że założono taki materiał dla obu rozdzielaczy).

Rozdzielacz na parterze zlokalizowany będzie w kotłowni/maszynowni i podłączenie tego rozdzielacza będzie w zakresie instalatora PC. W moim zakresie będzie doprowadzenie zasilania i powrotu z rozdzielacza na poddaszu do kotłowni/maszynowni i mam wątpliwości związane ze średnicą i materiałem. Instalacja prowadzona będzie w podłodze, więc chciałbym użyć rur PEX zamiast CU, aby uniknąć połączeń w podłodze. Patrząc na średnicę wewnętrzną, ekwiwalentem dla Cu 28 byłby PEX 32 (średnica wewnętrzna 26 mm), ale jest kłopot z dostępnością PEX 32 na metry markowych producentów no i układanie takiej średnicy też może nastręczać problemów. Zastanawiałem się zejściem średnicę w dół z PEX 32 na PEX 25, ponieważ dla PEX 25 przy przeppływie 7.26 l/min miałbym prędkość przepływu rzędu 0.38 m/s (nie wydaje się to jakoś mega dużą prędkością i powinno pomóc z uniknięcie zapowietrzania się tej rury). Czy PEX 25 byłby Waszym zdaniem wystarczający?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pex 32 to już specjalna giętarka jest potrzebna. Z pex 25 też się dosyć ciężko pracuje. Ale najważniejsze jest to że :

 

Z rurą pex jest taki problem że kształtki bardzo mocno zwężają jej światło a co za tym idzie stanowią duży opór dla płynącej wody. Dlatego przy liczeniu przepływu przez rurę pex ( zresztą jak przy każdej rurze ) musisz uwzględniać każdą złączkę.

 

Na forum jest dosyć sporo dyskusji jaką rurę zastosować. Pexa 25 bym unikał . Już pex 32 nie zapewni takiego przepływu jak Cu 28 .

 

Albo iść w Cu 28 albo pp 40.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PLC_000, wielkie dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o kształtki, to chciałem zastosować na PEXie tylko złączki skręcane / eurokonusy na obu końcach (1 w szafce rozdzialacza i 1 w maszynowni), a całość rury która idzie w podłodze bez żadnych dodatkowych kształtek.

Do rur PP mam zgrzewarkę i parę metrów rury też gdzieś się znajdzie, ale nie mam doświadczenia ze zgrzewaniem i nie chciałbym zrobić sobie krzywdy przyczyniając się do ryzyka nieszczelności rur pod wylewką.

PEXa 25 mam w tej chwili parę metrów na budowie (Wavin Tigris) i da się to jeszcze jakoś wyginać (no i kalibrator który mam obejmuje jeszcze średnicę 25 mm) dlatego była by to moja preferencja, ale jeśli ta średnica nie będzie działać, to pójdę w większy rozmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześledziłem chyba wszystkie tematy jakie pojawiły się na forum muratora ( innych forach / youtube itp) odnośnie doboru rur.

Sam zrobiłem instalacje na pp 32 dla rozdzielaczy CO i pex dla wody ( pex 25 zasilanie rozdzielaczy - dalej 16 do baterii) .

 

I mam takie zdanie wyrobione :

 

Przy połowie obwodów t.j 5-6 to może jeszcze by zaryzykował pex 25 ale nie przy 11. ( zakładając że nie stosujesz za dużo przewężeń , złączek , kolan itp)

 

Jeżeli planujesz panele laminowane to może ( nie twierdzę że na 100 % ale na 85 ) braknąć Ci przepływu aby uzyskać odpowiednią moc grzewczą podłogi przy względnie niskim parametrze zasilania. Wtedy trzeba ratować jego podnoszeniem a to wiąże się z większym zużyciem paliwa.

 

I za raz może pojawić się jakiś orzeł który o podłogówce słyszał tylko od sąsiada i napisze że wymyślam jakieś dyrdymały ale przeważająca większość opinii z jakimi się spotkałem (i bazując na własnym doświadczeniu ) mówi że pp32 to minimum , pp40 i cu 28 to optymalnie (prawidłowo i zgodnie ze sztuką ). Pex w większości był odradzany.

 

Sam pierwotnie chciałem dać pex 32 do rozdzielacza 7 obwodów ( po lekturze internetowej i konsultacjach z hydraulikami uznałem że 25 to za mało ) ,kupiłem metr rury na próbę i się poddałem. Wg mnie trudność pracy z taką średnicą jest za duża , nie mówiąc już o zakupie kalibratora pod taki wymiar . A i tak korzyści z takiej średnicy zniwelują kształtki

 

A od kogoś kto na codziennie projektuje takie instalacje usłyszysz że trzeba to policzyć . Znać straty dla każdego pomieszczenia oraz uzyski aby wyliczyć jaką moc podłogi potrzebujesz przy jakim przepływie i jakim parametrze zasilania. Potem policzyć opor dla rur + każda kształtka , zawór itp aby wiedzieć jaki przepływ da się uzyskać przy danej wysokości podnoszenia pompy obiegowej.

 

Kończąc: Mi zostało pex 25 z instalacji CWU i pokusę miałem dużą aby użyć do CO . Jednak tego nie zrobiłem (licząc się ze stratą) i teraz myślę że wyszło to na dobre ( chociaż drugi raz dał bym pp 40 a nie 32 patrząc po przepływach)

Edytowane przez PLC_00
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź i podzielenie się doświadczeniem! Wykonawczo ten PEX 32 chyba mnie przerośnie (narzędzia do gięcia, kalibrator, itp.), więc chyba sobie poćwiczę zgrzewanie PP (mufy i rury są względnie tanie) i zobaczę co dalej (może alternatywą były TECE flex 32 z zarobionymi końcówkami, ale wyginanie dalej nie będzie należało do przyjemności - a mam po drodze 3 zagięcia 90 stopni o w miarę możliwości jak najmniejszym promieniu).

 

Jeśli chodzi o CWU, to widzisz jakieś problemy związane z PEX 25 zastosowanym na pionach (czy może z perspektywy czasu zmieniłbyś na PEX 32)?

Edytowane przez Regius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdej rurze pex ( ciepła . zimna , cyrkulacja) jest po jednym kolanku i dwie złączki . Trochę to zmniejszyło ciśnienie ale generalnie woda na pex 25 działa ok .

 

Pex-a 25 mam wygiętego przy przechodzeniu przez strop . Nie było to łatwe i trochę się załamał . Nie chciałem kolana 90 stopni bo widziałem jaki to ma prześwit.

 

Drugi raz zrobił bym na pp. Cała tajemnica zgrzewania to dobry kamień. Na tym marketowym to każdy dojdzie do wniosku że nie umie zgrzewać i w druga stronę : na dobrym kamieniu większość stwierdzi że to banał.

 

Jak cały czas gryzie Cię ten pex 25 to skonsultuj to z jakimś projektantem. Jeżeli masz (będziesz miał) bardzo dobrze ocieplony dom to i mniejsze przepływy sobie poradzą a jak dodatkowo dasz panie winylowe klejone to już bez problemu. O płytkach nie mówię bo tu przenikanie ciepła jest b.dobre.

 

Na Youtube jest(był) film jak "fachowa" firma daje pex 20 do rozdzielacza i tłumaczy że wystarczy. To co dzieje się w komentarzach trudno opisać. ( uprzedzam : nie mogę tego filmu znaleźć a kilka razy już szukałem , może usunięty ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

Sam pierwotnie chciałem dać pex 32 do rozdzielacza 7 obwodów ( po lekturze internetowej i konsultacjach z hydraulikami uznałem że 25 to za mało ) ,kupiłem metr rury na próbę i się poddałem. Wg mnie trudność pracy z taką średnicą jest za duża , nie mówiąc już o zakupie kalibratora pod taki wymiar . A i tak korzyści z takiej średnicy zniwelują kształtki

 

....

 

I dlatego nie stosuję zwykłego PEX 32, a system Kan-therm Ultraline 32 gdzie przeswity w ksztaltkach są niewiele mniejsze od srednicy wewnetrzej rury. Oczywiście kształtki miedziane nie mają przewęzen ale trzeba je lutowac, a cena miedzi tez nie zachęca.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego nie stosuję zwykłego PEX 32, a system Kan-therm Ultraline 32 gdzie przeswity w ksztaltkach są niewiele mniejsze od srednicy wewnetrzej rury. Oczywiście kształtki miedziane nie mają przewęzen ale trzeba je lutowac, a cena miedzi tez nie zachęca.

 

Nie znałem ultraline. Cenna wskazówka. Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Witajcie, chyba mam podobny problem co autor wątku. Wg projektu mam do bufora cu28, natomiast za buforem mam dany pex32. Wszystko ok, bo pex 32x3 ma tyle samo co miedź, ale okazuje się że kształtki, kolanka oraz trójniki mają mocne przewężenie wychodzi 19.50 i to jest lipa. Niby na rotametrach mi pokazuje przepływy rzędu 3l ale ile w tym prawdy? Mam pompę również za buforem ale mam wrażenie że za mały przepływ jest na całej instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...